Σάρωσαν οι ομάδες μας στον 4ο όμιλο της Δ' Εθνικής Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Καταπληκτική η 15η αγωνιστική για τις τέσσερις ομάδες μας καθώς θριάμβευσαν με ισάριθμες νίκες (για πρώτη φορά) επί των αντιπάλων τους. Πολύ σημαντική νίκη για τον Α.Ο.Κ. στην έδρα του Πύρασου που σε συνδυασμό με την νίκη του Αμπελωνιακού επί της Ελασσόνας του δίνουν περισσότετες ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Εύκολες νίκες για Αναγέννηση Καρδίτσας και την Α.Ε. Μουζακίου ενώ και ο Ταυρωπός πέτυχε παλικαρίσια νίκη απέναντι στο Βελούχι στις Καμινάδες.
Λευκή ισοπαλία τέλος είχαμε στον αγώνα του Πυργετού με τον Αγρότη Λιανοκλαδίου.
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Α.Ο. Καρδίτσα 0-1
Ευκαιρίες πολλές δημιούργησε ο Α.Ο.Κ. στην έδρα του Πυράσου ωστόσο ισχνή η νίκη με 0-1 με γκολ που πέτυχε ο γκολ ο Θ. Κουκούλης σε "κομπίνα" εκτέλεσης φάουλ στο 9ο λεπτό. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από δύο κόκκινες (Πετρίδης στο 38' για τους γηπεδούχους και Κοντοβάς στο 69' για τον Α.Ο.Κ. με δύο κίτρινες). Η ομάδα του Α.Ο.Κ. πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έχασε κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να τελειώσει τον αγώνα με Μεσιακάρη, Κρανιώτη και Κόκκινο αλλά και στο β' μέρος με Μεσιακάρη, Παππά, Κρανιώτη και Τσιρογιάννη.
Οι γηπεδούχοι από την άλλη είχαν μια σημαντική ευκαιρία στο 52' με κεφαλιά που πέρασε "ξυστά" άουτ από την εστία του Τρούκη ωστόσο διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν στο πρώτο μέρος και που οδήγησαν τον Πετρίδη στην έντονη διαμαρτυρία και την αποβολή του. Παράπονα ωστόσο είχαν και οι άνθρωποι του ΑΟΚ από τον Κο Γρατσάνη της ΕΠΣ Τρικάλων καθώς μοίρασε πολλές κάρτες με αποκορύφωμα την δεύτερη κίτρινη στον Κοντοβά.
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αλμυρός 4-0
Με δύο γκολ από τα αποδυτήρια η ομάδα της Αναγέννησης Καρδίτσας δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα τον αγώνα με τον Αλμυρό. Ο Αθανασιάδης με κεφαλιά στο 1' και ο Κλάζογλου με σουτ στο 8' ουσιαστικά πέτυχαν τη νίκη για την ομάδα τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Συνέχεια στο σκοράρισμα είχαμε ξανά στο β' ημίχρονο για τους γηπεδούχους με τον Μπουντούρη να σκοράρει πάλι με την έναρξη (47') και τον Ντόβα να κλείνει το λογαριασμό στο 60' έχοντας περάσει δευτερόλεπτα πριν στον αγωνιστικό χώρο. Το σκηνικό της άνετης νίκης συμπληρώνουν τρία δοκάρια για την Αναγέννηση με Μπουντούρη, Χατζηρίζο και Φαλάγγα μέσα σε ένα αγωνιστικό 20λεπτο (35' - 55'). Λίγος σχετικά κόσμος στην εξέδρα με περίπου 200 φίλους των "κιτρινόμαυρων" να πανηγυρίζουν μία άνετη νίκη για την ομάδα τους.
Καμένα Βούρλα - Α.Ε. Μουζακίου 0-2
Παλιές εποχές θύμισε η Α.Ε. Μουζακίου στον εκτός έδρας αγώνα της με τα Καμένα Βούρλα διατηρώντας για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα το μηδέν στην άμυνα. Οι παίκτες του Παναγιώτη Ταμπάκου έπιασαν σημαντική απόδοση στο β ημίχρονο όπου και πέτυχαν τα δύο τέρματα της νίκης με Κανιούρα στο 65' και Σίμο στο 78'. Ο Κανιούρας ήταν κίνδυνος - θάνατος για τους γηπεδούχους τόσο στο α' ημίχρονο όπου έχει τρία πολύ καλά σουτ εντός της εστίας του τερματοφύλακα των Καμένων όσο και στο β' ημίχρονο που πέτυχε το γκολ και δημιούργησε και άλλες επικίνδυνες στιγμές για την αντίπαλη εστία. Ωστόσο, και παρότι τα αποτελέσματα της αγωνιστικής ήταν ευνοϊκά για την Α.Ε.Μ. φαίνεται πως δεν θα προλάβει το τρένο της σωτηρίας.
Α.Ο. Ταυρωπός - ΑΠΟΚ Βελούχι 2-1
Το λένε και το επαναλαμβάνουν συνέχεια οι άνθρωποι του Ταυρωπού ότι θα παλέψουν σε όλα τα παιχνίδια άσχετα αν η μάχη της παραμονής έχει κριθεί (όπως αναμενόταν άλλωστε) εις βάρος τους. Έτσι και σήμερα, κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους παίκτες του Π. Σερμπέση με δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ενώ και η εμφάνιση των φιλοξενουμένων δεν ήταν η δέουσα για ένα τόσο κρίσιμο αγώνα για την ομάδα τους. Τα δύο γκολ των "πορτοκαλί" πέτυχαν ο Σιούρτος στο 20' σε ασταθή απόκρουση του Ρεσίτη (διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ οι παίκτες του ΑΠΟΚ) και ο Παπακώστας με κεφαλιά και έπειτα από σέντρα του Κυριακίδη.
Μετά την ψυχρολουσία αυτή, οι παίκτες του ΑΠΟΚ είχαν κατά διαστήματα καλή απόδοση και με κεντρικό εκφραστή των προσπαθειών τον Μπακαλίδη προσπάθησαν για την ισοφάριση. Το μόνο που κατάφεραν ωστόσο ήταν να μειώσουν στο 39' με τον προαναφερόμενο ενώ στα τελευταία πέντε λεπτά ο Ταυρωπός αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Καβαλάρη με δεύτερη κίτρινη.
Στο σημαντικότερο ωστόσο αγώνα της αγωνιστικής που έγινε στην έδρα του Αμπελωνιακού οι γηπεδούχοι του Τάκη Παραφέστα κατόρθωσαν να επιβληθούν την πρωτοπόρου Ελασσόνας με 1-0 χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Κακαβίτσης στο 13' ενώ λίγο νωρίτερα η Ελασσόνα είχε δοκάρι με τον Χατζηβαλσάμη. Η νίκη αυτή δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα καθώς τρεις ομάδες κυνηγούν με περίπου ίσες πιθανότητες την πρωτιά και την άνοδο στην Football League 2.
Χωρίς γκολ και χωρίς κάτι ιδιαίτερο τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Πυργετό και Αγρότη Λιανοκλαδίου με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν κάποις καλές στιγμές ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο.
Το KarditsaLive.Net και αυτή την αγωνιστική σας ενημέρωνε ζωντανά για όσα γίνονται στα έξι γήπεδα του 4ου ομίλου. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης που περιέχει και σχόλια των αναγνωστών, μπορείτε να δείτε εδώ.
Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Ταυρωπός - ΑΠΟΚ Βελούχι 2-1
Πυργετός - Αγρότης Λιανοκλαδίου 0-0
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Α.Ο. Καρδίτσα 0-1
Αμπελωνιακός - Π.Ο. Ελασσόνας 1-0
Καμένα Βούρλα - Α.Ε. Μουζακίου 0-2
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αλμυρός 4-0
Την προσεχή Τετάρτη 29 Φεβρουαρίου 2012 θα έχουμε μια μίνι αγωνιστική ώστε να πραγματοποιηθούν τρεις από τους αγώνες που είχαν αναβληθεί λόγω καιρικών φαινομένων. Έτσι υπάρχει το τοπικό ντέρμπι της Αναγέννηση Καρδίτσας με την Α.Ε. Μουζακίου, το Αγρότης Λιανοκλαδίου με τον Α.Ο. Καρδίτσα και το ΑΠΟΚ Βελούχι με τον Αμπελωνιακό. Και την Τετάρτη το απόγευμα θα υπάρχει LIVE ενημέρωση από την ηλεκτρονική εφημερίδα μας για τους τρεις αγώνες εξ' αναβολής.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των εξ' αναβολής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Α.Ε. Μουζακίου (13η αγωνιστική)
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Α.Ο. Καρδίτσα (13η αγωνιστική)
ΑΠΟΚ Βελούχι - Αμπελωνιακός (14η αγωνιστική)
Δύσκολες εξόδους περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής για τις τρεις ομάδες του νομού μας και συγκεκριμένα για την Αναγέννηση Καρδίτσας που θα αγωνιστεί στο Λιανοκλάδι, την Α.Ε. Μουζακίου που θα αγωνιστεί στο Καρπενήσι με το Βελούχι και τον Ταυρωπό που θα αντιμετωπίσει την Ελασσόνα. Αντίθετα εύκολο απόγευμα αναμένεται να έχει η ομάδα του Α.Ο. Καρδίτσα στο Δημοτικό Στάδιο με αντίπαλο τα Καμένα Βούρλα.
Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Αναγέννηση Καρδίτσας
Α.Ο. Καρδίτσα - Καμένα Βούρλα
Π.Ο. Ελασσόνας - Α.Ο. Ταυρωπός
Αλμυρός - Πύρασος Ν. Αγχιάλου
Αμπελωνιακός - Πυργετός
ΑΠΟΚ Βελούχι - Α.Ε. Μουζακίου