Σαββατιάτικη σέντρα για τον 4ο όμιλο της Δ Εθνικής Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Με Σαββατιάτικη δράση συνεχίζεται ο 4ος όμιλος της Δ' Εθνικής με την διεξαγωγή της 15ης αγωνιστικής, αφού την Κυριακή υπάρχει η εορτή της Αποκριάς.
Οι τέσσερις ομάδες του νομού μας θα αγωνιστούν το Σάββατο σε δύο εντός και σε δύο εκτός έδρας αγώνες. Στην Καρδίτσα και στο Δημοτικό Στάδιο αγωνίζεται η Αναγέννηση με αντίπαλο τον Αλμυρό ενώ στις Καμινάδες αγωνίζεται ο Ταυρωπός με αντίπαλο τον ΑΠΟΚ Βελούχι. Στη Ν. Αγχίαλο απέναντι στον Πύρασο αγωνίζεται ο Α.Ο.Κ. ενώ στα Καμένα Βούρλα με την τοπική ομάδα θα αγωνιστεί η Α.Ε. Μουζακίου. Το πρόγραμμα της ημέρας συμπληρώνεται από το μεγάλο λαρισινό ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Αμπελωνιακό και Ελασσόνα και το επίσης κρίσιμο παιχνίδι του Πυργετού με τον Αγρότη Λιανοκλαδίου για μια θέση στον "ήλιο".
Πύρασος Νέας Αγχιάλου - Α.Ο. Καρδίτσα
Στο γήπεδο του Πυράσου στρέφεται το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για το νομό μας με τον Α.Ο.Κ. να θέλει μόνο νίκη για να παραμείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας και στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Πρώτη θέση που απομακρύνθηκε την περασμένη αγωνιστική μετά την ισοπαλία στο τοπικό ντέρμπι με την Αναγέννηση και την ταυτόχρονη νίκη της Ελασσόνας στο λαρισινό ντέρμπι με τον Πυργετό. Αγωνιστικά προβλήματα για τον Τάσο Γκουτζίδη δεν υπάρχουν πέρα από τον μακροχρόνιο τραυματισμό του Ταχτιντή ενώ από τους γηπεδούχους θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Λ. Γκάγκας. Η παράδοση για τις δύο ομάδες την τελευταία τριετία στην έδρα του Πυράσου δίνει δύο νίκες για τους γηπεδούχους με σκορ 2-1 και μία ήττα με 1-2.
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αλμυρός
Αδιάφορος βαθμολογικά αγώνας θα λέγαμε αυτός που θα γίνει στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης καθώς η Αναγέννηση έχει απομακρυνθεί κατά 15 βαθμούς από την πρωτοπόρο Ελασσόνα, έχοντας όμως δύο αγώνες λιγότερους (με τον Πύρασο που περιμένει την απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ και με την Α.Ε. Μουζακίου στο ΔΑΚ που είναι εξ αναβολής). Ωστόσο, επειδή πολλά πράγματα θα είναι ρευστά ακόμα και μετά το τέλος του πρωταθλήματος, σχετικά με την συμμετοχή ομάδων στις επαγγελματικές κατηγορίες, στόχος της διοίκησης αλλά και των παικτών είναι να τερματίσει η ομάδα σε όσο το δυνατόν υψηλότερη θέση. Οι "κιτρινόμαυροι" θα στερηθούν τον Άκη Πέτρου που αποβλήθηκε στο τοπικό ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής ενώ να θυμίσουμε ότι οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία στον πρώτο γύρο (1-1).
Καμένα Βούρλα - Α.Ε. Μουζακίου
Μετά την λασπομαχία της περασμένης Τετάρτης στο Μουζάκι που δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα με τον Αγρότη Λιανοκλαδίου η Α.Ε.Μ. αγωνίζεται στα Καμένα Βούρλα και έχοντας μόνο μαθηματικές πιθανότητες για την παραμονή. Απουσίες δεν υπάρχουν για τον Παναγιώτη Ταμπάκο και αναμένεται να δούμε ένα ελεύθερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες αφού και οι δύο είναι στην ίδια μοίρα. Να θυμίσουμε ότι στον αγώνα του πρώτου γύρου η Α.Ε.Μ. πέτυχε μια άνετη νίκη με σκορ 4-1, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τον αγώνα από τα πρώτα 30' όπου και προηγήθηκε με 3-0.
Ταυρωπός - ΑΠΟΚ Βελούχι
Παιχνίδι με ενδιαφέρον βαθμολογικό μόνο για τους φιλοξενουμένους αυτό που θα γίνει στο γήπεδο των Καμινάδων. Οι "πορτοκαλί" του Λ. Καλογεράκη θα επιδιώξουν όπως κάνουν άλλωστε και σε όλα τα παιχνίδια τους τρεις βαθμούς με σκοπό να αποφύγουν τουλάχιστον την τελευταία θέση της βαθμολογίας στην οποία βρίσκονται από την περασμένη αγωνιστική. Νίκη και μόνο νίκη είναι ο στόχος και για το Βελούχι που φέτος κάνει σημαντική προσπάθεια για να παραμείνει στην κατηγορία. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα ο Ταυρωπός με την απουσία του τιμωρημένου Δ. Ζαλοκώστα θα παραταχθεί ο ΑΠΟΚ Βελούχι που έρχεται από την βαριά ήττα με 6-2 από την Ελασσόνα και αγωνιστικό ρεπό 15 ημερών καθώς ο αγώνας με τον Αμπελωνιακό στο Καρπενήσι αναβλήθηκε δύο φορές λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου.
Το πρόγραμμα των αγώνων της 15ης αγωνιστικής (ώρα έναρξης :15:00):
Πυργετός - Αγρότης Λιανοκλαδίου
Αμπελωνιακός - Ελασσόνα
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αλμυρός
Ταυρωπός - ΑΠΟΚ Βελούχι
Πύρασος Νέας Αγχιάλου - Α.Ο. Καρδίτσα
Καμένα Βούρλα - Α.Ε. Μουζακίου
Το KarditsaLive.Net το Σάββατο εκτάκτως θα είναι μαζί σας LIVE από τις 14:30, όπου και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβαίνουν στα έξι γήπεδα του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής, με έμφαση ωστόσο στους αγώνες των τεσσάρων ομάδων μας.