Στη Δ' Εθνική το Λεοντάρι - Παραμένει Δ' και ο ΑΟΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Κανονικά θα συμμετέχουν όλες οι πρωταθλήτριες ομάδες των τοπικών ΕΠΣ στη Δ’ Εθνική άρα και η Α.Ε. Λεονταρίου της ΕΠΣ Καρδίτσας που συμμετείχε στα μπαράζ χωρίς όμως να επιτύχει την απευθείας άνοδο.
Το ζήτημα των ομίλων της Δ’ Εθνικής απασχόλησε το ΔΣ της Ομοσπονδίας, με τα παράπονα των προέδρων Ενώσεων να είναι πολλά στο ενδεχόμενο μείωσης του αριθμού των ομίλων σε έξι και την συνεπαγόμενη αύξηση των αποστάσεων και των εξόδων. Εξάλλου, οι ομάδες της Κρήτης είχαν εκφράσει εδώ και μήνες την έντονη αντίδρασή τους. Τελικά αποφασίστηκε να γίνουν οκτώ οι όμιλοι στη Δ’ Εθνική της νέας περιόδου και να συμμετέχουν σε αυτούς όλες οι πρωταθλήτριες των Ενώσεων, για να είναι αρκετές οι ομάδες σε κάθε όμιλο.
Αναλυτικά η σχετική απόφαση της ΕΠΟ:
"Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα Δ’ Εθνικής Κατηγορίας περιόδου 2012-2013, αυτό θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή 124 ομάδων (96 που ήταν αρχικά η πρόβλεψη, αλλά και όσες ομάδες συμμετείχαν στα μπαράζ ανόδου, αλλά δεν τα κατάφεραν να κερδίζουν την άνοδο), με την προοπτική στο τέλος της περιόδου να μείνουν οι αντίστοιχες ομάδες που προβλέπονται από τον αρχικό προγραμματισμό με στόχο τη μείωσή τους, όπως έχει αποφασιστεί σε παλαιότερη τακτική γενική συνέλευση των ΕΠΣ μελών της ΕΠΟ".
Ο τελικός καταρτισμός των ομίλων θα γίνει στα μέσα Αυγούστου, αφού ξεκαθαριστεί πρώτα πόσες ομάδες θα δηλώσουν τελικά συμμετοχή. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, από τις 95 ομάδες που είχαν δικαίωμα, δέκα ομάδες δεν είχαν δηλώσει συμμετοχή. Αυτό όμως, μπορεί να αλλάξει.
Θυμίζουμε ότι στα μπαράζ ανόδου στον όμιλο της Α.Ε. Λεονταρίου συμμετείχαν ακόμη ο Ρήγας Φεραίος της ΕΠΣ Θεσσαλίας που τερμάτισε πρώτος, ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας από την ΕΠΣ Πιερίας που τερμάτισε δεύτερος, και ο Δωτιέας Αγιάς που κατετάγει τέταρτος και ανήκει στην ΕΠΣ Λάρισας.
Σε ότι αφορά την Α.Ε. Λεονταρίου αναμένεται τις επόμενες ώρες να υπάρξει έκτακτο Διοικητικό Συμβούλιο ώστε να συζητηθεί το θέμα της ανόδου στην Δ' καθώς η ομάδα προετοιμαζόταν για κάθοδο στην Α' Ερασιτεχνική. Εκεί θα τεθεί το θέμα του budget και αν μπορεί να καλυφθεί αν και πάντα παραμένει το πρόβλημα ότι αφού δεν υπάρχει καταρτισμός ομίλων ακόμα, δεν μπορεί να γίνει και ακριβές πλάνο του προϋπολογισμού που θα απαιτηθεί για την συμμετοχή.
Αντίθετα θέμα για άνοδο των δευτεραθλητών των ομίλων της Δ' Εθνικής στη Football League 2 δεν προχώρησε και έτσι στην Δ' Εθνική παραμένει ο Α.Ο.Κ. που είχε κρυφές ελπίδες για άνοδο από το "παράθυρο".