Στην Καρδίτσα Αναγέννηση & Ταυρωπός - Εκτός με Αμπελωνιακό η Α.Ε.Μ. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Με πέντε αγώνες την Κυριακή συνεχίζεται το πρωτάθλημα του 4ου ομίλου στην Δ' Εθνική με την Αναγέννηση Καρδίτσας να αγωνίζεται στο Δημοτικό Στάδιο με αντίπαλο τον Πύρασο Ν. Αγχιάλου, τον Ταυρωπό να υποδέχεται τον Πυργετό και την Α.Ε. Μουζακίου να ταξιδεύει στην έδρα του Αμπελωνιακού.
Έγινε και αυτό φέτος από την ΕΠΟ καθώς την Κυριακή θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας της 18ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Αναγέννηση Καρδίτσας και Πύρασο Ν. Αγχιάλου ενώ ακόμα υπάρχει η εκρεμμότητα για την απόφαση του αγώνα της 7ης αγωνιστικής που δεν πραγματοποιήθηκε λόγω μη έγκυρης προσέλευσης του γιατρού αγώνα.
Αγωνιστικά ο Σάκης Θεοδοσιάδης δεν αντιμετωπίζει προβλήματα με τον καταρτισμό της ενδεκάδας, ενώ από πλευράς Πυράσου θα απουσιάσουν οι τιμωρημένοι Μπούτλας και Κυριάκος.
Με χρηματικό πρόστιμο των 100 ευρώ τιμωρήθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας από την Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ για όσα έγραψε ο διαιτητής του αγώνα με τον Αγρότη στον αγώνα του α' γύρου στην Καρδίτσα.
Στο γήπεδο του Αμπελωνιακού αγωνίζεται η Α.Ε. Μουζακίου που πλέον δεν μπορεί να ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα για τους γηπεδούχους ο αγώνας είναι ιδιαίτερα κρίσιμος καθώς με νίκη παραμένουν στο κυνήγι της ανόδου και της πρώτης θέσης στη βαθμολογία ειδικά μετά την ισοπαλία της Ελασσόνας με τον Α.Ο.Κ. το απόγευμα του Σαββάτου.
Ο Παναγιώτης Ταμπάκος δεν μπορεί να υπολογίζει στους τιμωρημένους Καραμήτσο, Κίσσα, Ζαρνακούπη Χ. και Κανιούρα (έξι αγωνιστικές η τιμωρία του για όσα έγραψε ο διαιτητής στο φίλο αγώνα στον αγώνα με την Ελασσόνα) αλλά και στον αμφίβολλο Μουρκάκη που ταλαιπωρείται από ένα τραυματισμό. Η ομάδα του Αμπελωνιακού είχε επικρατήσει στον αγώνα του πρώτου γύρου με 0-3.
Ξανά στην έδρα του και πάλι με ομάδα από το νομό Λάρισας αγωνίζεται ο Ταυρωπός που επίσης δεν έχει ελπίδες παραμονής στην κατηγορία. Ο Λάμπρος Καλογεράκης δεν θα έχει στην διάθεσή του τους Καβαλάρη και Σιούρτο που είναι τιμωρημένοι ενώ ο Πυργετός του Αλεξούλη δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα και θα έρθει στο γήπεδο των Καμινάδων με αποκλειστικό σκοπό τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για να ελπίζει βάσιμα σε παραμονή. Η ομάδα του Πυργετού επικράτησε με 4-1 στον αγώνα του πρώτου γύρου, ποιό δύσκολα όμως απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ του αγώνα.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας ο Αλμυρός θα υποδεχθεί τον ΑΠΟΚ Βελούχι με τον φιλοξενούμενο να θέλει το τρίποντο για την σωτηρία ενώ την ...γκέλα του α' γύρου θα προσπαθήσει να αποφύγει ο Αγρότης Λιανοκλαδίου υποδεχόμενος με πολλές ελλείψεις τα Καμένα Βούρλα με τριάδα διατητών από την ΕΠΣ Καρδίτσας.
Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Ταυρωπός - Πυργετός
Αλμυρός - ΑΠΟΚ Βελούχι
Αναγέννηση Καρδίτσας - Πύρασος Ν. Αγχιάλου
Αμπελωνιακός - Α.Ε. Μουζακίου
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Καμένα Βούρλα
Π.Ο. Ελασσόνας - Α.Ο. Καρδίτσα 1-1 (Σάββατο)
Το KarditsaLive.Net και αυτή την Κυριακή θα είναι μαζί σας LIVE από τις 15:30, όπου και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα συμβαίνουν στα γήπεδα του 4ου ομίλου της Δ' Εθνικής.