Στο "θρόνο" της η Αναγέννηση - 2ος ο ΑΟΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ολική επαναφορά στην κορυφή της βαθμολογίας του 4ου ομίλου επιχείρησε και πέτυχε η Αναγέννηση μετά από ένα μεγάλο αγώνα στην έδρα της Ελασσόνας που παρακολούθησαν περισσότεροι από 1.000 φίλοι των δύο ομάδων. Εύκολα ο Α.Ο. Καρδίτσα πήρε το τοπικό ντέρμπι και πέρασε 2ος στη βαθμολογία ενώ βαριά ήττα γνώρισε ο Ταυρωπός από τον Αλμυρό.
Η νίκη αυτή φέρνει την Αναγέννηση σε θέση "οδηγού" στο πρωτάθλημα καθώς ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πλέον την Τετάρτη στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος θέλει τη νίκη απέναντι στον Αμπελωνιακό στο Δημοτικό Στάδιο που σήμερα ηττήθηκε στο Λιανοκλάδι και πλέον τέθηκε εκτός στόχου πρωταθλητισμού.
Π.Ο. Ελασσόνας - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-2
Μεγάλης σπουδαιότητας αγώνας έγινε στην Ελασσόνα το απόγευμα του Σαββάτου με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους αφού τα περιθώρια λάθους δεν ήταν αναστρέψιμα. Οι γηπεδούχοι παρότι είχαν ελαφρώς καλύτερη απόδοση μέχρι τα μισά του β' ημιχρόνου γνώρισαν την ήττα από την Αναγέννηση του Σάκη Θεοδοσιάδη που για άλλη μια φορά ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και πότε έπρεπε να το πάρει. Συνήθως λέμε ότι οι ποδοσφαιριστές είναι οι πρωταγωνιστές των αγώνων και έτσι είναι, αλλά σίγουρα θα πρέπει να αναγνωριστεί ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος πέτυχε κάτι που στα μέσα του χειμώνα φάνταζε αδύνατο.
Η Αναγέννηση παρότι δεν είχε σημαντικές ευκαιρίες στον αγώνα πέρα από ένα καλό σουτ του Φαλάγγα στο α' ημίχρονο κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα στο 67' με τον προαναφερόμενο και έπειτα από σέντρα του αρχηγού Σωκράτη Μπουντούρη σε εκδήλωση αντεπίθεσης. Το γκολ αποσυντόνισε τους γηπεδούχους που μέχρι εκείνη την ώρα είχαν ένα λίγο καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι τους. Η Αναγέννηση το εκμεταλλεύτηκε αυτό λίγο πριν το τέλος όπου και "καθάρισε" τον αγώνα παίρνοντας και προβάδισμα στην περίπτωση ισοβαθμίας. Σκόρερ ο Χατζηρίζος με κεφαλιά και έπειτα από σέντρα του Μυργιώτη που μόλις είχε περάσει αλλαγή.
Σε ότι αφορά το εξωαγωνιστικό κομμάτι περίπου 250 φίλαθλοι της Αναγέννησης βρέθηκαν στην κερκίδα του γηπέδου αφού εξασφάλισαν αρκετά εισιτήρια με ιδιωτική πρωτοβουλία και πέρα από τα 75 που επίσημα προμηθεύθηκε η Αναγέννηση. Με καθυστέρηση ωστόσο μπήκαν στο γήπεδοι οι μισοί και παραπάνω καθώς η αστυνομία δεν το επέτρεψε ώστε να μην γίνουν επεισόδια. Επεισόδια όμως έγιναν στο τέλος ανάμεσα σε φιλάθλους των γηπεδούχων και της αστυνομίας εκτός γηπέδου και είχαμε ρίψη χημικών από τις αστυνομικές δυνάμεις ώστε να διαλυθούν οι συγκεντρωμένοι φίλοι της γηπεδούχου ομάδας. Για τον λόγο αυτό, οι φίλοι της Αναγέννησης παρέμειναν για περισσότερο από μια ώρα στο γήπεδο για να τους επιτραπεί να αποχωρήσουν.
Α.Ο. Καρδίτσα - Α.Ε. Μουζακίου 2-0
Αποφασισμένος ο Α.Ο.Κ. να διεκδικήσει την άνοδο, δεν επέτρεψε από την αρχή του αγώνα στην Α.Ε. Μουζακίου να σκεφθεί ότι μπορεί να φύγει με θετικό αποτέλεσμα. Το σκορ άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό ο Τζιλός και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μεσιακάρη που επέστρεψε από την τιμωρία του. Ακολούθησε και 2ο γκολ πέντε λεπτά αργότερα με τον Τσιρογιάννη να νικά τον Ζήση σε διπλή προσπάθεια.
Στη συνέχεια έγινε ένα παιχνίδι πιο ελεύθερο και από τις δύο ομάδες, που ωστόσο δεν είχαν καθαρό μυαλό στις τελικές προσπάθειες που δημιουργούσαν. Τόσο ο Κρανιώτης από πλευράς Α.Ο.Κ. όσο και ο Κίσσας, Κεχαγιάς από την Α.Ε. Μουζακίου βρέθηκαν σε πλεονεκτικές θέσεις αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ωστόσο ο Α.Ο.Κ., όπως προείπαμε από ένα σημείο και πέρα "κάθησε" στο 2-0 που του έδινε τους τρεις βαθμούς και ανέμενε την εξέλιξη των υπολοίπων αγώνων που ωστόσο δεν τον ευνόησαν όπως θα ήθελε.
Στον αγώνα της Τετάρτης 2 Μαΐου θα επιδιώξει να περάσει από την έδρα του Πυργετού για να περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο από το οποίο και θα εξαρτηθεί η θέση που τελικά θα καταλάβει στην βαθμολογία.
Αλμυρός - Α.Ο. Ταυρωπός 4-0
Αποτέλεσμα που αδικεί την προσπάθεια του Ταυρωπού το 4-0 από τον Αλμυρό καθώς η ομάδα του Λ. Καλογεράκη θα μπορούσε να φύγει τουλάχιστον με μικρότερο σκορ. Όλα αυτά βέβαια λίγη σημασία έχουν καθώς και οι δύο ομάδες του χρόνου δεν θα αγωνίζονται στην Δ' ΕΘνική. Στο 10’ ο Μίλτος με σουτ έκανε το 1-0, ενώ στο 27’ ο Βούλγαρης με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμυρός σημείωσε άλλα δύο γκολ, ενώ ο Ταυρωπός είχε κάποιες καλές στιγμές, τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Στο 52’ ο Γιαννόπουλος με σουτ έγραψε το 3-0, ενώ στο 88’ ο Βούλγαρης και πάλι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Με καθυστερήση ξεκίνησε ο αγώνας του Αγρότη Λιανοκλαδίου με τον Αμπελωνιακό με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια νίκη με σκορ 2-1 που πιθανά τους δίνει και το εισιτήριο της παραμονής. Τα γκολ για τους νικητές ο Σπυριδάκης με ισάριθμες κεφαλίες ενώ ο Κακαβίτσης που πέρασε αλλαγή ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.
Εύκολες νίκες για Πυργετό και ΑΠΟΚ Βελούχι με τον πρώτο να έχει το πάνω χέρι για την παραμονή. Τα γκολ της νίκη του Πυργετού με 7-0 πέτυχαν οι: Μάγγος 44' και 71', Μπαρούτας 45' και 50', Κωστούλας 53', Λούγγος 61', Τσιαλέμης 72'.
Ο Μπακαλίδης έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΚ Βελούχι στο 40' για να ισοφαρίσει στο 45+ ο Διαμάντης. Γεωργακόπουλος και Ντουφεκιάς με την έναρξη του β' ημιχρόνου καθάρισαν τη νίκη για την ομάδα τους.
Τελικά αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Καρδίτσα - Α.Ε. Μουζακίου 2-0
Αγρότης Λιανοκλαδίου - Αμπελωνιακός 2-1
ΑΠΟΚ Βελούχι - Πύρασος Ν. Αγχιάλου 3-1
Αλμυρός - Α.Ο. Ταυρωπός 4-0
Πυργετός - Καμένα Βούρλα 7-0
Π.Ο. Ελασσόνας - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-2
Το KarditsaLive.Net ήταν μαζί σας LIVE από τις 16:30 και σας ενημέρωνε για την εξέλιξη όλων των αγώνων του 4ου ομίλου. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρέιτε εδώ.
Την Τετάρτη 2 Μαΐου 2012 θα ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα του 4ου ομίλου με τους αγώνες να ξεκινούν στις 17:00. Στο Δημοτικό Στάδιο η Αναγέννηση υποδέχεται τον αδιάφορο βαθμολογικά Αμπελωνιακό ενώ ο Α.Ο.Κ. θα αγωνιστεί στην φυσική έδρα του Πυργετού. Αποχαιρετισμός στην κατηγορία για την Α.Ε. Μουζακίου και τον Ταυρωπό με αγώνες στην έδρα τους.
Αναλυτικά οι αγώνες της 22ης αγωνιστικής:
Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Π.Ο. Ελασσόνας
Πυργετός - Α.Ο. Καρδίτσα
Α.Ο. Ταυρωπός - Αγρότης Λιανοκλαδίου
Καμένα Βούρλα - ΑΠΟΚ Βελούχι
Αναγέννηση Καρδίτσας - Αμπελωνιακός
Α.Ε. Μουζακίου - Αλμυρός