Τύρναβος: Δαρμένοι ναι, «κερατάδες» όχι… Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Γ΄Εθνική
- Εκτύπωση
Ανακοίνωση εξέδωσε σήμερα Σάββατο η ομάδα του Τυρνάβου με την οποία γνωστοποιεί πως θα προσφύγει για να δικαιωθεί εναντίον της απόφασης της Πρωτοβάθμιας Πειθαρχικής Επιτροπής της Football League 2 για τον αγώνα με τον Εθνικό Γαζώρου αναφέροντας παράλληλα πως η συγκεκριμένη απόφαση δημιουργεί επικίνδυνο προηγούμενο.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της ομάδας του Τυρνάβου:
Είναι περιττό να εκφράσουμε τον αποτροπιασμό και την απογοήτευσή μας, για την εις βάρος της ομάδας μας απόφαση της Πρωτοβάθμιας Πειθαρχικής Επιτροπής της Football League 2. Το ‘χει κάνει ήδη σύσσωμη η κοινή γνώμη, από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η αναπάντεχη καταδίκη μας και είναι ο ίδιος ο φίλαθλος κόσμος που δίνει την καλύτερη απάντηση σε όσους προκλητικά διατείνονται πως «έλαμψε η αλήθεια»!
Η αξία της δικαιοσύνης ήταν και παραμένει εξαιρετικά πολύτιμη για εμάς, ως έννοια και ως θεσμός, για να επιτρέψουμε την βάναυση προσβολή της. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο και μέχρι να κλείσει οριστικά η υπόθεση, δεν θα προβούμε σε κανένα περαιτέρω σχόλιο σχετικά με τα πραγματικά γεγονότα, πέραν των όσων ήδη έχουμε καταγγείλει με προηγούμενη ανακοίνωσή μας.
Οφείλουμε όμως να δηλώσουμε πως θεωρούμε ηθικά και νομικά απαράδεκτο να δικαιώνονται οι εντεταλμένοι τραμπούκοι του Εθνικού Γαζώρου και να τιμωρείται η αποστολή της ομάδας μας, γιατί αδυνατούσε «να παίξει μπάλα» όταν πλήθος παικτών της βρίσκονταν δαρμένοι στο Νοσοκομείο! Η συγκεκριμένη απόφαση δημιουργεί επικίνδυνο προηγούμενο κι ανοίγει μια τεράστια πόρτα, η οποία οδηγεί με ασφάλεια στο γκρεμό τόσο το ποδοσφαιρικό ήθος, όσο και τα ίδια τα πρωταθλήματα όλων των βαθμίδων.
Επειδή λοιπόν είμαστε μεν δαρμένοι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να γίνουμε και οι «κερατάδες» της υπόθεσης, α) προσφεύγουμε στον 2ο βαθμό αθλητικής δικαιοσύνης, βέβαιοι ότι θα νικήσει το δίκαιο και β) επιφυλασσόμαστε μετά το πέρας της διαδικασίας να δώσουμε στη δημοσιότητα όλα εκείνα τα στοιχεία που θα αποκαλύπτουν τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί σήμερα το «σύστημα», δια μέσου διαφόρων αρμοδίων δικαιοδοτικών ή διοικητικών οργάνων του ποδοσφαίρου μας.
Για την ΠΑΕ Τύρναβος 2005
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΡΕΖΑΣ