Πέρασαν στα προημιτελικά του κυπέλλου τα κορίτσια των Ελπίδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ποδόσφαιρο Γυναικών
- Εκτύπωση
Στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας πέρασε η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών των Ελπίδων Καρδίτσας, που επικράτησε με 4-2 των Νέων Εργοτέλη στο Στάδιο του Λεονταρίου.
Η Κυδωνάκη στο 14' έβαλε μπροστά την ομάδα της Κρήτης, ξαφνιάζοντας αρνητικά την ομάδα των Ελπίδων που στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε να έχει το μυαλό στα εξωαγωνιστικά που προηγήθηκαν με την ένσταση του Ατρομήτου. Η Κόγγουλη ωστόσο έβαλε τα πράγματα στη θέση τους στο 21' όμως η Φράγκου στο 29' έδωσε νέο προβάδισμα στις Ηρακλειώτισσες. Στο 42' ήταν η σειρά της Σέρβας Σρετένοβιτς να επαναφέρει ξανά την ισορροπία στον αγώνα, στέλνοντας ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Οι Ελπίδες στην επανάληψη, μετά από μια σημαντική ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα εκ νέου οι φιλοξενούμενες, πίεσαν και τελικά δικαιώθηκαν στο 78' με την Κόγγουλη να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα και την Ζντράβκοβιτς στο 85' να κλειδώνει τη νίκη - πρόκριση.
Ελπίδες Καρδίτσας: Μελάκη, Σίμου, Αλεξίου, Ρήγα, Γαγάρα, Σακελλάρη, Κόλλια, Σάλκονιτς (85' Τσιλίκα), Ζντράβκοβιτς, Κόγγουλη, Σρετένοβιτς (91' Κωστοπούλου).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του κυπέλλου:
Ολυμπιακός Βόλου - Άρης 0-1 παρ.
Χαλκίδα - Τρίκαλα 2011 0-0 κ.δ. 1-3 πεν.
Μαγνησιακός - Άμαζόνες Δράμας 0-7
Ατρόμητος Αθηνών - Πήγασος Θριασίου 3-0
Ελπίδες Καρδίτσας - Νέοι Εργοτέλη 4-2
Άρης Αρχαγγέλου - Λαύρα ΑΟ 2-1
Μέντεκας Καλαμαριάς - ΑΕ Γλυφάδα 0-11
Χωρίς αγώνα περνά στην γ' φάση ο ΠΑΟΚ.
* Θα ακολουθήσει κλήρωση τις επόμενες ημέρες από την ΕΠΟ, για τα ζευγάρια μέχρι τον τελικό.