Με νίκη έκλεισε τη σεζόν ο ΣΠΑΚ - Στην αναμονή για τα μπαράζ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Με νίκη έκλεισε τη σεζόν ο ΣΠΑΚ που το απόγευμα του Σαββάτου υποδέχθηκε στο κλειστό της πόλης την Καλαμάτα.
Η ομάδα της Καρδίτσας κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22 ωστόσο στο 2ο σετ είδε τους φιλοξενούμενους να είναι πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους φθάνοντας στην κατάκτησή του με 21-25. Το 3ο σετ κύλησε πολύ εύκολα για τον ΣΠΑΚ ενώ στο 4ο και τελευταίο η ομάδα της Καρδίτσας χρειάστηκε να ανεβάσει σημαντικά τις "στροφές" για να αποφύγει την απώλεια του βαθμού.
Σε κάθε περίπτωση ο αγώνας δεν ήταν κάτι παραπάνω από μια καλή προπόνηση ενόψει των δύο αναμετρήσεων με τα Χανιά και την ΜΕΝΤ που ολοκλήρωσαν και αυτές τις υποχρεώσεις τους φθάνοντας στην 2η θέση της βαθμολογίας των ομίλων τους.
Το πρωί της Δευτέρας θα γίνει γνωστή και η ημερομηνία διεξαγωγής του τουρνουά των δευτεραθλητών των τριών ομίλων της Α2 Ανδρών που είχε προγραμματιστεί να διεξαχθεί το τριήμερο 10-12 Απριλίου, αλλά λόγω της απόφασης της ΕΟΠΕ να συνταχθεί με την πρόταση της ΕΟΕ για αναστολή της αγωνιστικής δραστηριότητας το Σαββατοκύριακο 12-13 Απριλίου, οι νέες ημερομηνίες θα ανακοινωθούν το πρωί της Δευτέρας και θα περιλαμβάνουν και τις ημερομηνίες των δύο τουρνουά ανόδου στη Volleyleague (συμμετέχουν ο νικητής του τουρνουά των δευτεραθλητών και οι ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών, Ορεστιάδα, Αργυρούπολη)
ΣΠΑΚ (Μ. Νεδιλάκης - Φ. Αλεξίου): Θάνος, Νεδιλάκης, Καραγκιόζης, Χήρας, Αλεξίου Φ. Κολτσιάκης, Ντάκουρης (λ), Παπαγεωργίου, Βλαχόπουλος, Αλεξίου Θ.
Καλαμάτα 80 (-): Αποστολόπουλος, Ντάκουρης, Κακαλέτρης, Γιατράκος, Μπλάουελ, Μανιατέας, Δημητρακόπουλος (λ), Μάνα, Μπουσούνης
Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
ΣΠΑ Καρδίτσας - AO Καλαμάτα 80 3-1 (25-22, 21-25, 25-13, 25-23)
ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας - ΑΓΣ Ιωαννίνων 3-0 (26-24, 29-27, 25-23)
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών - ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (18-25, 27-25, 23-25, 30-32)
ΑΚ Ζωγράφου - ΑΟ Παλλήνη 2-3 (22-25, 22-25, 25-21, 25-23, 11-15)
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΣΠ Ερμής 3-0 (25-18, 25-23, 25-22)
Ρεπό: ΑΣ Αίας Μαλεσίνας
Για να δείτε την τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.