ΣΠΑΚ: Νίκη για τους έφηβους - Ήττα για τις Παγκορασίδες Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Τα τμήματα υποδομής των Εφήβων και των Κορασίδων αντιμετώπισαν για τα αντίστοιχα πρωταθλήματα της ΕΣΠΕΚΕ τις ομάδες του Ασκληπιού Τρικάλων και του Φιλαθλητικού Αμπελώνα, σημειώνοντας μία νίκη και μία ήττα.
Το μεσημέρι της Κυριακής, οι Έφηβοι με προπονητή τον Τάσο Παπαγεωργίου, μετέβησαν στα γειτονικά Τρίκαλα όπου επικράτησαν του τοπικού Ασκληπιού με 1-3 σετ, στο κλειστό της Μπάρας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και παραδοσιακά οι δύο ομάδες επιφυλάσσουν αμφίρροπες αναμετρήσεις όταν τίθενται αντιμέτωπες. Οι παίχτες του Παπαγεωργίου με υπερπροσπάθεια, καθώς έξι από τους 12 αγωνίστηκαν και στη Σαββατιάτικη νίκη της ανδρικής ομάδας κόντρα στη ΧΑΝΘ, πήραν το πρώτο σετ 23-25, ισοφαρίστηκαν σε 1-1, χάνοντας το δεύτερο με 25-22 και με συγκλονιστική ανατροπή στο τρίτο σετ, πέρασαν και πάλι μπροστά 1-2 κι ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ 14-18, επικράτησαν με 23-25. Στο τελευταίο σετ μέτρησε και η ψυχολογία και έτσι οι Έφηβοι έκαναν το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα και θα αντιμετωπίσουν την ερχόμενη Κυριακή (2/11) τη ΦΘΙΑ Λαμίας στο κλειστό της πόλης.
Τα σετ: 23-25, 25-22, 23-25, 19-25
ΣΠΑΚ (Τ. Παπαγεωργίου): Μαλλιώρας, Μοϊάνος, Καραθάνος, Βασιλάκος, Φούκας, Παπαδόπουλος, Κ. Αντωνίου (λ.), Τρέμμας, Π. Αντωνίου, Κούτσικος, Λοΐζος.
Στο παιχνίδι που προηγήθηκε χρονικά, οι Παγκορασίδες της Βασιλικής Τσέλιου δεν τα κατάφεραν κόντρα στο Φιλαθλητικό Αμπελώνα και ηττήθηκαν με 1-3 σετ. Οι νεαρές παίχτριες του ΣΠΑΚ μείωσαν σε 1-2 σετ, πάλεψαν για την ισοφάριση και κρατάνε την πολύ καλή εμφάνιση στα δύο τελευταία σετ, εκεί που έδειξαν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τέλος.
Τα σετ: 14-25, 17-25, 25-17, 23-25
ΣΠΑΚ (Β. Τσέλιου): Δαφ. Καλλιώρα, Δημ. Καλλιώρα, Κρανίτσα, Νικολάου, Νούκα, Καρατζιά, Κροκίδα, Γκιούρη, Πίσσα.
Φιλαθλητικός Σύλλογος Αμπελώνα: Χρυσοβέργη, Παππή, Ντιζέ, Αντύπα, Χατζηαθανασίου, Κοκκίνου, Σ. Φάκα, Αρ. Φάκα, Κονταλέξη, Μιχαλέ, Γκιόζη.