Το κλειστό του Παλαμά φορά τα γιορτινά του για να υποδεχθεί το final 4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Με τη διεξαγωγή της κλήρωσης, τη Δευτέρα 4 Μαΐου στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ οριστικοποιήθηκε και η τελευταία εκκρεμότητα του Final Four Συλλόγων για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων που θα φιλοξενηθεί στο Δημοτικό κλειστό Γυμναστήριο του Παλαμά το προσεχές τριήμερο 8-10 Μαΐου.
Σύσσωμη η οργανωτική επιτροπή δουλεύει πυρετωδώς και έχει συντονίσει όλες τις τελευταίες λεπτομέρειες για μία άρτια διοργάνωση και ένα πρόγραμμα αντάξιο του κύρους του θεσμού, με τον κ. Χρήστο Βογιατζή, μέλος του Δ.Σ. της Ε.Ο.Π.Ε. και επί μακρού χρόνου διοικητικό στέλεχος του ΣΠΑΚ μαζί με τους διοργανωτές του Δήμου Παλαμά, τον δήμαρχο κ. Γεώργιο Σακελλαρίου, τον αντιδήμαρχο κ. Ιάσωνα Τσιρώνη και τον αντιπρόεδρο του Δ.Ο.Π.Α.Π.Α.Π. κ. Δημήτρη Τασιούλη, να εγγυώνται την ομαλή διεξαγωγή και την κοινή επιμέλεια του Final Four.
Αρκετοί φίλοι του βόλεϊ θα ταξιδέψουν στην περιοχή της Καρδίτσας για να παρακολουθήσουν από κοντά τη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου, τοποθετώντας το νομό και τη Θεσσαλία στο προσκήνιο των αθλητικών δρώμενων.
Οι ομάδες που κατάφεραν να προκριθούν στην τελική τετράδα και θα διεκδικήσουν τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος για την περίοδο 2014-15, μετά τις αναμετρήσεις της τελικής φάσης που πραγματοποιήθηκαν στα τουρνουά της Νικήτης Ν. Χαλκιδικής και των Μολάων και Βλαχιώτη Ν. Λακωνίας είναι:
Α.Σ. Ελπίδα Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Γ.Σ.Κ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης
Ε.Α. Λάρισας
Α.Ο. Αιγάλεω
Το φάιναλ φορ που θα ξεκινήσει την Παρασκευή 8 Μαΐου θα έχει τη μορφή πρωταθλήματος με τις συμμετέχουσες ομάδες να αγωνίζονται μεταξύ τους (όλοι με όλους) σε μονά παιχνίδια και τον τίτλο θα κατακτήσει η πρώτη της βαθμολογίας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα που προέκυψε από την κλήρωση (όλες οι αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στο κλειστό του Παλαμά):
Ημερ/νία | Γήπεδο | Ώρα | Σ υ ν ά ν τ η σ η | ||
Παρ. 8/5/2015 | Παλαμά | 17.00 | ΕΑ Λαρίσης | - | ΓΣΚ Ηρακλής |
Παρ. 8/5/2015 | Παλαμά | 19.00 | ΑΣ Ελπίς | - | ΑΟ Αιγάλεω |
Σαβ. 9/5/2015 | Παλαμά | 16.00 | ΑΣ Ελπίς | - | ΕΑ Λαρίσης |
Σαβ. 9/5/2015 | Παλαμά | 18.00 | ΑΟ Αιγάλεω | - | ΓΣΚ Ηρακλής |
Κυρ. 10/5/2015 | Παλαμά | 12.00 | ΓΣΚ Ηρακλής | - | ΑΣ Ελπίς |
Κυρ. 10/5/2015 | Παλαμά | 14.00 | ΕΑ Λαρίσης | - | ΑΟ Αιγάλεω |
Αξίζει να υπενθυμίσουμε ότι για το Final Four στο κλειστό γυμναστήριο του Παλαμά θα υπάρξει η δυνατότητα διαδικτυακής κάλυψης με live streaming από την επίσημη ιστοσελίδα της Ε.Ο.ΠΕ. και έτσι οι φίλοι του βόλεϊ θα μπορούν να παρακολουθήσουν ζωντανά τις αναμετρήσεις.
Παράλληλα, η διοργάνωση θα παρέχει αναλυτικά στατιστικά σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο, ενώ με την ολοκλήρωσή της, την Κυριακή 10 Μαΐου και την ανακήρυξη της πρωταθλήτριας ομάδας, θα προκύψουν και οι πολυτιμότερες παίχτριες του τουρνουά για τις ακόλουθες κατηγορίες:
Πολυτιμότερη Παίκτρια (MVP)
Καλύτερη Επιθετικός
Καλύτερη Μπλοκέρ
Καλύτερη Πασσαδόρος
Καλύτερη Σέρβερ
Καλύτερη Λίμπερο