5η θέση στο Βαλκανικό για τους Παίδες που έρχονται Σοφάδες Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Την 5η θέση στο Βαλκανικό Τουρνουά κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα των Παίδων στο Βόλεϊ καθώς στον τελευταίο της αγώνα επικράτησε με 3-2 (25-18, 23-25, 26-24, 21-25, 15-13) επί της Σερβίας και έκλεισε με χαμόγελα την παρουσία της στο Βουκουρέστι…
Θυμίζουμε ότι οι Παίδες θα δώσουν τρία πολύ σημαντικά φιλικά στο Κλειστό των Σοφάδων τις επόμενες ημέρες με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα της Βραζιλίας.
Η είσοδος είναι δωρεάν και οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι οι ακόλουθες:
- Τρίτη 24 Ιουλίου 2012 στις 20:30
- Τετάρτη 25 Ιουλίου 2012 στις 20:30
- Πέμπτη 26 Ιουλίου 2012 στις 18:00
Αμέσως μετά το παιχνίδι με την Σερβία, ο Στέλιος Καζάζης, δήλωσε: «Όπως και στο παιχνίδι με την Τουρκία, όπου η ομάδα υπερέβαλε εαυτό, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες, έτσι και σήμερα υπερέβαλε εαυτό και κέρδισε μία ομάδα, η οποία αυτή τη στιγμή είναι καλύτερη από εμάς. Για τη συγκεκριμένη νίκη απέναντι στους Σέρβους, σε επίπεδο Εθνικών ομάδων, το ελληνικό βόλεϊ μπορεί να υπερηφανεύεται γιατί θεωρώ ότι την είχε μεγάλη ανάγκη.
Τελειώνοντας αυτό το τουρνουά ο προβληματισμός μου είναι ιδιαίτερα μεγάλος γιατί αυτή η ομάδα μετά από μερικές ημέρες, δηλαδή μετά τους Σοφάδες, θα σταματήσει να δουλεύει και να παίζει αγώνες και θα πρέπει ίσως να οριοθετήσουμε με πολύ διαφορετικό τρόπο τα πράγματα και να βαδίσουμε σε άλλο δρόμο που θα μας οδηγήσει σε ανοδική πορεία στο μέλλον.
Μετά από δύο χρόνια, η Εθνική Παίδων έκανε μία πολύ σοβαρή προσπάθεια για 20 μέρες μέσα στο γήπεδο, πήρε στην πλάτη της ένα Βαλκανικό που αποτελεί πολύτιμη εμπειρία γι’ αυτά τα παιδιά, ακολουθούν τα τρία σπουδαία φιλικά ματς με τη Βραζιλία και θα είναι πολύ μεγάλο το αγωνιστικό κέρδος. Όλα αυτά θα είναι μία υποθήκη για το μέλλον που θα πρέπει να δούμε με ιδιαίτερη προσοχή, ώστε να υπάρξει συνέχεια σε προπονητικό και αγωνιστικό επίπεδο».
Από την πλευρά του ο Γιώργος Σταυρόπουλος υπογράμμισε «Ολοκληρώσαμε το τουρνουά με μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Σέρβους που ίσως δεν περίμενε κανείς. Τα παιδιά παίξανε με πάθος και καλή τακτική στο παιχνίδι τους. Πρέπει να υπάρχει διάρκεια και πολύ προσοχή σε αυτά τα παιδιά για το μέλλον. Έγινε μια σωστή δουλειά και μια σοβαρή προσπάθεια που θα πρέπει να έχει και συνέχεια».