Μπήκε γερά ο ΣΠΑΚ στη νέα σεζόν Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Το ξεκίνημα που επιθυμούσε έκανε ο ΣΠΑΚ που πέρασε από την έδρα του Γαλαξία για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 βόλεϊ ανδρών και μάλιστα με την παρουσία του προέδρου της Ομοσπονδίας Αχ. Μαυρομάτη.
Θετικό και το ντεμπούτο των δύο προπονητών - παικτών Νεδιλάκη και Φ. Αλεξίου που είδαν την ομάδα να μην μπαίνει καλά στο 1ο σετ και να γνωρίζει την ήττα με 25-18. Ωστόσο στη συνέχεια η Καρδιτσιώτικη ομάδα ανέβασε ρυθμούς και με σταθερή απόδοση κατάφερε να κατακτήσει και τα τρία επόμενα σετ με 21-25.
Στο γήπεδο βρέθηκαν πέραν του προέδρου της ομοσπονδίας ο πρόεδρος της ΚΕΔ Κος Κάλης, ο πρόεδρος του συνδέσμου διαιτητών Θεσσαλονίκης Κος Τσοπάνογλου και το μέλος της ΕΟΠΕ Κος Μανωλόπουλος.
Η νίκη αυτή δίνει την απαραίτητη ψυχολογία στους παίκτες της ομάδας και ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα. Άπαντες δήλωσαν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα και την εμφάνιση μετά την λήξη του αγώνα αφού όπως ανέφεραν ο Γαλαξίας είναι μια δυνατή ομάδα που θα κάνει αξιόλογη πορεία τη φετινή σεζόν.
ΑΜΟ Γαλαξίας (Μοσχοφίδης Νικολαος): Νικολιδάκης Α., Μούρτζιος Π., Κόκκινος Β., Παραδισάνος Ι., Δάλας Α., Τσαλπακτσόγλου Α., Ρομαλιάδης Α.(λ), Χατζηγώγος Ν.-Π., Αδαμάκης Γ.
ΣΠΑ Καρδίτσας (Νεδιλάκης Αλεξίου Φ.): Βασιλάκος Χ., Νεδιλάκης Σ., Αλεξίου Α., Χήρας Α., Παπαγεωργίου Α., Καραγκιόζης Ν., Ντακούρης Ε. (λ), Τρυπογιώργος, Μαλλιώρας, Αντωνίου Π.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - Σ.Π.Α. Καρδίτσας 1-3 (25-18, 21-25, 21-25, 21-25)
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Α.Ο. Ορεστιάδος 0-3 (23-25, 16-25, 23-25)
ΜΕΝΤ - Σ.Φ.Π. Πιερικός 3-0 (25-13, 25-21, 25-11)
Α.Π.Σ. Αίας - Α.Σ. Ελπίς 1-3 (25-15, 19-25, 18-25, 19-25)
Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος - ΧΑΝΘ 3-1 (25-16, 18-25, 25-21, 26-24)
Ρεπό είχε η ομάδα του ΑΓΣ Ιωαννίνων.
Με την ομάδα του Αία αγωνίζεται στο κλειστό της Καρδίτσας την ερχόμενη αγωνιστική ο ΣΠΑΚ που την 1η αγωνιστική υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από την Ελπίς Θεσσαλονίκης.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
ΧΑΝΘ - Α.Μ.Ο. Γαλαξίας
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Α.Π.Σ. Αίας
Α.Σ. Ελπίς - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης
ΜΕΝΤ - Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος
Α.Ο. Ορεστιάδος - Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων