Εύκολη επικράτηση 3-0 σετ του ΣΠΑΚ επί του Μίλωνα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε ο ΣΠΑΚ το παιχνίδι με τον Α.Ο. Μίλων επικρατώντας με 3-0 σετ σε μία ώρα παρά δύο λεπτά.
Η ομάδα της Καρδίτσας βρήκε αντίσταση από τους φιλοξενούμενους μόνο στο ξεκίνημα των σετ, αλλά είχε τον τρόπο να παίρνει τη διαφορά και να φθάνει εύκολα στους 25 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Μίλων δεν ξεπέρασε σε κανένα σετ τους 15 πόντους, γεγονός που πιστοποιεί την ανωτερότητα των γηπεδούχων και το δίκαιο της νίκης τους.
Από πλευράς ΣΠΑΚ χρησιμοποιήθηκαν όλοι σχεδόν οι παίκτες που δηλώθηκαν στο φύλλο αγώνα, ενώ πήραν χρόνο και οι έφηβοι που συμμετείχαν στην αποστολή. Κάτι ανάλογο συνέβη και για τον Μίλωνα, ειδικά προς το τέλος των σετ και όταν η διαφορά έπαιρνε διαστάσεις.
Τα σετ
Το πρώτο από τα τρία σετ είχε συναγωνισμό μέχρι τον 16ο πόντο όταν και ο Μίλωνας κρατούσε την διαφορά στους δύο πόντους (9-7). Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι με ένα 4-0 πήγαν στο 13-7 και με ένα 10-3 έφθασαν στο 23-10. Ο Μίλωνας έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια και μείωσε σε 24-14, αλλά το σετ είχε κριθεί προ πολλού και ολοκληρώθηκε με 25-14 σε 20λεπτά.
Η «κατάρα» του δεύτερου σετ δεν έπληξε σ’ αυτό το ματς τον ΣΠΑΚ. Μετά το 6-6 στο ξεκίνημα το σκορ έγινε 11-6 και 21-5. Οι τέσσερις τελευταίοι πόντοι ήταν όλοι για τους γηπεδούχους που ολοκλήρωσαν το σετ με 25-15 στον ίδιο ακριβώς χρόνο με το πρώτο.
Το τρίτο και τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού διήρκησε 18 λεπτά και το 9-7 ήταν και πάλι το πιο κοντινό σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η διαφορά εκτινάχθηκε στο 20-11 και το ματς ολοκληρώθηκε με τον ΣΠΑΚ να φθάνει στο 25-14 και να «καθαρίζει» με εντυπωσιακό τρόπο την υπόθεση νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.
ΣΠΑΚ (Σκάνικα): Χήρας, Θάνος, Κολτσιάκης, Βλαχόπουλος, Καραγκιόζης, Παπαγεωργίου, Ντάκουρης, Βασιλάκος, Μαλλιώρας, Αλεξίου Σ. Αλεξίου Φ. Νεδιλάκης
Α.Ο. Μίλων(Ντόζης-Γεωργούντζος): Κέχρας, Σαμπανάι,, Αναστασόπουλος, Σπυριούνης, Τουρνάκης, Περγαμλής Ευσ., Αθανασόπουλος, Παπασταματάτος Γ., Παπασταματάτος Ν., Περγαμλής Γ.
Με νίκες προχώρησαν Κολλέγιο και Παλλήνη ενώ ήττα έκπληξη είχαμε για την Καλαμάτα από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων.
Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:
ΣΠΑ Καρδίτσας - ΑΟΝΣ Μίλων 3-0 (25-14, 25-15, 25-14)
ΑΣ Αίας Μαλεσίνας - ΑΟ Παλλήνη 0-3 (20-25, 17-25, 29-31)
ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας - ΑΣΠ Ερμής 0-3 (16-25, 21-25, 07-25)
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών - ΑΚ Ζωγράφου 3-0 (25-20, 25-23, 28-26)
AO Καλαμάτα 80 - ΑΓΣ Ιωαννίνων 1-3 (21-25, 26-28, 25-21, 19-25)
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΡΕΠΟ
Στα Ιωάννινα ταξιδεύει την 9η αγωνιστική η ομάδα του ΣΠΑΚ για να αντιμετωπίσει τον τοπικό ΑΓΣΙ.
Τα πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:
ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΣΠΑ Καρδίτσας
ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΣ Αίας Μαλεσίνας
ΑΟ Παλλήνη - ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας
ΑΣΠ Ερμής - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών
ΑΚ Ζωγράφου - ΑΕΠ Ολυμπιάς
Το ρεπό της έχει η ομάδα της Καλαμάτας.