"Φλερτάρει" με την 2η θέση της βαθμολογίας ο ΣΠΑΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Τελευταία αγωνιστική για το 2012 για τον ΣΠΑΚ το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας και με αντίπαλο του "χεριού" του.
Η ομάδα της Καρδίτσας θέλει να κλείσει θετικά μια ημερολογιακή χρονιά που της πρόσφερε και χαρές και λύπες. Ο αντίπαλος του Σαββάτου, η ΧΑΝΘ, συγκεντρώνει όλες τις πιθανότητες για να έχει μια θετική εξέλιξη η αναμέτρηση εφόσον βέβαια παρουσιαστούν και οι δυνατότητες της ομάδας μέσα στο παρκέ. Άλλωστε η εντός έδρας ήττα από την ομάδα του Αία είναι νωπή και σίγουρα δεν πρέπει να υπάρχει εφησυχασμός.
Διαιτητές του αγώνα που θα ξεκινήσει στις 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας θα είναι οι Χαρδαλίδης – Παπαγεωργίου Α.
Την καθιερωμένη συνέντευξη τύπου έδωσαν το απόγευμα της Παρασκευής ο ένας εκ των δύο προπονητών - παικτών Μάκης Νεδιλάκης αλλά και ο συμπαίκτης του Βαγγέλης Ντάκουρης.
Αναλυτικά όσα ειπώθηκαν:
Μάκης Νεδιλάκης: "Σε ενα ακόμη ματς μάς δόθηκε η ευκαιρία να παίξουν όλα τα παιδιά και παρόλο που η ομάδα έχει Μέσο Ορο ηλικίας 21 ετών, νίκησε εύκολα. Αυτό είναι πολύ θετικό γιατί φαίνεται και πως και οι μικροί παίκτες μπαίνουν στο κλίμα της ανδρικής ομάδος και αρχίζουν να τη πλαισιώνουν.
Οσον αφορά το ματς με τη ΧΑΝΘ το Σάββατο είναι σχετικά βατό αλλά δεν θα έλεγα εύκολο. Αν ειμαστε σοβαροί και πειθαρχημένοι θα κερδίσουμε. Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να παίξουν όλοι οι μικροί και να φτάσουμε σε μια ακομη νίκη για να τελειώσουμε κι όμορφα τη χρονιά. Αν και τα αποτελέσματα έρθουν λογικά θα περάσουμε στην δεύτερη θέση. Θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά, καλές γιορτές, ευτυχισμένο το νεο έτος. Πάνω από όλα υγεία. Η υγεία έρχεται μέσα από τον αθλητισμό και και να έρχεται ο κόσμος στο γήπεδο να αθλείται".
Βαγγέλης Ντάκουρης:"Καταφέραμε να βρουμε τον ρυθμό μας και να φτασουμε σε δύο νίκες σε Θεσσαλονίκη και Κατερίνη, στην Κατερίνη πιο έυκολα. Ελπίζω και η συνέχεια να είναι ανάλογη και να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό. Πιστεύω και εγω ότι δεν θα είναι τόσο εύκολο το ματς όσο πιστεύουν κάποιοι άλλοι. Καλούμε τον κοσμο να μάς στηρίξει και να έρθει η 3η συνεχόμενη νίκη. Να ευχηθώ καλά στέφανα στον προπονητή και συμπαίκτη μου. Χρόνια πολλά και υγεία σε όλους".
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο αγώνας κορυφής ανάμεσα σε Ορεστιάδα και Μ. Αλέξανδρο με τους γηπεδούχους να έχουν θεωρητικά το πάνω χέρι, προγνωστικό που εφόσον επαληθευθεί και στο γήπεδο, θα φέρει την ομάδα του ΣΠΑΚ στη 2η θέση της βαθμολογίας και εφόσον βέβαια δεν έχουμε κάποια έκπληξη στο κλειστό της Καρδίτσας.
Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:
Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων - Α.Π.Σ. Αίας
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - ΧΑΝΘ
Α.Σ. Ελπίς - ΜΕΝΤ
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Σ.Φ.Π. Πιερικός
Α.Ο. Ορεστιάδος - Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος
Τα επίσημα εντος έδρας παιχνίδια στην Α2 του ΣΠΑΚ θα συνοδεύουν πλέον 9 μαζορέτες δίνοντας ένα τόνο ζωντάνιας κεφιού και θέασης. Την ομάδα των μαζορετών επιμελείται η γυμνάστρια-χορογράφος Χριστίνα Μάγγου.
Ανακοινώθηκε και η σύνθεση της εθνικής παίδων όπου κλήθηκε ο Χαρης Βασιλάκος. Ο νεαρός αθλητής του ΣΠΑΚ θα ταξιδέψει στην Ισπανία όπου θα γίνει η προετοιμασία της εθνικής παίδων και κάποια φιλικά παιχνίδια εν'οψη των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων που θα γίνει στην Ουγγαρία.