"Φτωχό" το ελληνικό βόλεϊ μετά το θάνατο του Νίκου Σαμαρά, μόλις στα 42 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Από σήμερα το μεσημέρι το ελληνικό βόλεϊ είναι κατά πολύ φτωχότερο αφού έφυγε αιφνιδίως από τη ζωή ο Νίκος Σαμαράς, πρώην αρχηγός της εθνικής ομάδας.
Ο Σαμαράς αισθάνθηκε έντονη αδιαθεσία στο σπίτι του και λίγο πριν τις 4 το απόγευμα κλήθηκε ασθενοφόρο για να τον παραλάβει. Εκεί οι γιατροί, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες έκριναν απαραίτητη τη μεταφορά του στο Λαϊκό Νοσοκομείο όπου και διακομίστηκε. Παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες για να κρατηθεί στη ζωή ο Σαμαράς άφησε στο νοσοκομείο την τελευταία του πνοή. Πλέον, τα ακριβή αίτια του θανάτου του θα διαπιστωθούν έπειτα από τη διενέργεια της νεκροψίας.
Ο εκλιπών, ήταν πτυχιούχος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, από το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης. Ξεκίνησε την καριέρα του από την Ορεστιάδα, ενώ στην συνέχεια αγωνίστηκε σε Ηρακλή, Παναθηναϊκό, Μίλωνα και Εθνικό Αλεξανδρούπολης, εντός των τειχών, αλλά και με τις φανέλες των Φαλκονάρα, Σεβίλλης, Φενέρμπαχτσε και Σενουά στο εξωτερικό.
Ο Νίκος Σαμαράς, γεννήθηκε το 1970 στην Στουτγάρδη της Γερμανίας και αποτελέσε μέλος της εθνικής ομάδας Εφήβων με 160 συμμετοχές, κατακτώντας την 6η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αθήνας το 1989, θέση που κατέκτησε και πέντε χρόνια αργότερα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών που διεξήχθη στην ελληνική πρωτεύουσα με την Εθνική Ελλάδας, με την οποία μετρούσε 300 συμμετοχές.
Το 2000 κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας με τη φανέλα του Ηρακλή, ενώ παράλληλα κατέκτησε την 2η θέση στο Κύπελλο συνομοσπονδίας Ευρώπης με την Ορεστιάδα.
Η Ε.Ο.Π.Ε. μόλις πληροφορήθηκε το απροσδόκητο και σοκαριστικό γεγονός της απώλειας του Νίκου Σαμαρά αποφάσισε τα παρακάτω:
- Να εκφράσει τα ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.
- Να παραβρεθεί στην κηδεία αντιπροσωπεία του Διοικητικού Συμβουλίου.
- Να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή σε όλους τους αγώνες που θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο μέχρι και 6 Ιανουαρίου.
- Να ζητήσει από τη CEV να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή και στους αγώνες των εθνικών ομάδων Παίδων και Κορασίδων.
- Να γίνει συζήτηση στην επόμενη συνεδρίαση του ΔΣ της ομοσπονδίας για λήψη περαιτέρω αποφάσεων για τον τρόπο με τον οποίο θα τιμηθεί η μνήμη του αθλητή και προπονητή Νίκου Σαμαρά με την τεράστια προσφορά στο ελληνικό βόλεϊ.