Η κρίσιμη ώρα για την γυναικεία ομάδα του ΣΠΑΚ έφθασε Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Γιορτή του βόλεϊ χαρακτήρισε το final four, που γίνεται το Σαββατοκύριακο ο προπονητής της ομάδας του ΣΠΑΚ Τάσος Ασημακόπουλος, τονίζοντας ότι το έργο που έχει ο ΣΠΑΚ είναι δύσκολο, ωστόσο και το γεγονός ότι συμμετέχουμε σ αυτή τη γιορτή το πανηγυρίζουμε.
Από την πλευρά της η αρχηγός της ομάδας, Γιάννα Φώτα, ευχαρίστησε τον κόσμο που συμπαραστάθηκε την ομάδα, ενώ είπε πως μέσα από τα παιχνίδια συνειδητοποίησε πόσο δύσκολος ήταν ο δρόμος.
Δηλώσεις έκανε και ο Γ.Γ της ομάδας κ. Βογιατζής, ο οποίος δεν έκρυψε την πικρία του που το final four δεν έγινε στους Σοφάδες, αν και ο Δήμος είχε κάνει πρόταση.
Αναλυτικά οι δηλώσεις τους:
Γιάννα Φώτα
Τώρα που έχουμε μπει στην τελική ευθεία και πλέον είμαστε πιο κοντά από ποτέ στο στόχο μας, στην Α2 κατηγορία, συνειδητοποιώ πόσο δύσκολος και μακρύς ήταν ο δρόμος μέχρι εδώ. Εδώ και αρκετό καιρό μιλούσαμε για το στόχο να περάσουμε στην οκτάδα, μετά ήταν ο στόχος να φτάσουμε στην τετράδα μετά απ αυτό φτάνουμε σήμερα να μιλάμε για τη συμμετοχή μας στο final four. Σαν αρχηγός της ομάδας είμαι περήφανη για ότι έχουμε πετύχει μέχρι τώρα, γιατί ήταν μια πορεία γεμάτη συναισθήματα, σφυγμούς στο κόκκινο μεγάλη προσπάθεια και κυρίως το γεγονός ότι νιώσαμε ότι ο κόσμος καρδιοχτύπησε με μας σε μερικά παιχνίδια. Στάθηκε δίπλα μας και μας βοήθησε και τον ευχαριστούμε.
Αυτό που θέλει τώρα η ομάδα είναι να τα πάει καλά στο final four και θέλουμε πραγματικά να το ζήσουμε όσο πιο έντονα γίνεται. Και γιατί όχι να πανηγυρίσουμε την άνοδο της ομάδας μας με το καλό την Κυριακή.
Τάσος Ασημακόπουλος
"Το Σαββατοκύριακο έχουμε τη γιορτή του βόλεϊ για την δικιά μας κατηγορία. Τέσσερις πολύ καλές ομάδες θα αγωνισθούνε για την άνοδο στην Α2 κατηγορία.
Η ομάδα μας έχει προετοιμασθεί σύμφωνα με τις δυνατότητες που έχουμε πει κατά καιρούς, που είναι και δυνατότητες και ιδιαιτερότητες. Ότι μπορούσαμε να το κάνουμε μέχρι σήμερα το κάναμε, θα το κάνουμε και σήμερα και αύριο, έτσι ώστε να πετύχουμε το στόχο που είχαμε στην αρχή, την άνοδο στην Α2. Δύσκολο έργο. Θα πρέπει όμως να μπεις στη φιλοσοφία εκείνη που πρέπει για να πετύχεις. Εμείς σαν τμήμα δουλέψαμε σε αντιξοότητες, τέτοιες που ίσως αυτό το final four, να είναι και η επιβράβευση των προσπαθειών, που έγιναν απ όλους μας.
Οι ομάδες που θα συναντηθούν στο final four κουβαλάνε στη φετινή διοργάνωση μια δυναμική. Οι δυο ομάδες την Λαμίας, έχουν κερδίσει κι εμάς και τον Ασκληπιό, εντός και εκτός έδρας. Αυτό είναι η αριθμητική των αγώνων μέχρι σήμερα Για μας ισχύει το «ή ταν ή επι τας»
Θέλουμε από την ομάδα μας να είναι συγκεντρωμένη, να έχει θέληση και να ευχαριστηθεί το final four. Θα ήθελα κι εγώ όπως και οι κοπέλες να το πανηγυρίσουμε, αλλά και ότι έγινε μέχρι τώρα ομάδα και διοίκηση το πανηγυρίσαμε".
Κατόπιν ο Κος Ασημακόπουλος έκανε αναφορά στην πρώτη αντίπαλο της ομάδας του ΓΣ Λαμία, χαρακτηρίζοντας πολύ καλή ομάδα και τόνισε ότι "θα πρέπει να πιάσουμε σπουδαία απόδοση για να την κερδίσουμε".
Χρήστος Βογιατζής
Το ΔΣ του ΣΠΑΚ καλεί το Σαββατοκύριακο τον κόσμο της ομάδας μας να είναι κοντά στην ομάδα μας, για να του συμπαρασταθούν, για να πετύχει ο σύλλογος ένα ακόμη στόχο όπως πάντα ξέρει. Όταν φτάνεις σ ένα τέτοιο θεσμό, όπως είναι το final four, είναι μια γιορτή και πρέπει πρωτίστως να το χαρούν οι αθλήτριες και προπονητές που είναι όλο αυτό το διάστημα μαζί.
Πιστεύουμε σαν ΔΣ ότι αν γινόταν η αποδοχή της πρότασης του Δήμου Σοφάδων, να γίνει το final four στους Σοφάδες θα ήταν ακόμη καλύτερα. Αλλά κάποιος, κάποιοι…
Για όλα αυτά το ΔΣ μετά τη λήξη του final four θα μιλήσει.