Ήττα για τον ΣΠΑΚ από την ανώτερη Ορεστιάδα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Νικηφόρα πέρασε η Ορεστιάδα από το κλειστό της Καρδίτσας κερδίζοντας τον ΣΠΑΚ με 1-3 σετ για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 βόλεϊ ανδρών.
Ένα όμορφο αγώνα είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της πόλης, το οποίο όμως δεν είχε ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του ΣΠΑΚ παρότι στην αρχή δημιουργήθηκαν αυτές οι προϋποθέσεις.
Η ομάδα της Ορεστιάδας μπήκε πιο χαλαρά στον αγώνα, οι παίκτες του ΣΠΑΚ με μεγαλύτερο ενθουσιασμό, και έτσι το 1ο σετ κερδίθηκε (δύσκολα) με 25-23. Στη συνέχεια όμως η Ορεστιάδα ανέβασε ρυθμούς και επικράτησε στα άλλα τρία σετ (εύκολα στα δύο τελευταία), κερδίζοντας ταυτόχρονα τον αγώνα και περιορίζοντας έτσι κατά πολύ την δυνατότητα διεκδίκησης της 1ης θέσης από την ομάδα της πόλης μας.
Σ.Π.Α. Καρδίτσας (Φ. Αλεξίου - Μ. Νεδιλάκης): Βασιλάκος, Παπαγεωργίου, Αλεξίου Αθ., Χήρας, Νεδηλάκης, Καραγκιόζης, Ντακούρης (λ.), Γιαννουσάς, Τρυπογεώργος, Μαλλιώρας.
Α.Ο. Ορεστιάδας (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Αρχοντίδης, Κεμανετζής, Κουλαξίδης, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ.), Χουσίδης, Μένογλου, Προδρομίδης.
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας τα φαβορί επικράτησαν (ΜΕΝΤ και Μέγας Αλέξανδρος) ενώ άλλη μια ζημιά εκτός έδρας (μετά τον ΣΠΑΚ) έκανε ο Αίας στην έδρα του Γαλαξία και μάλιστα και πάλι στο τάι μπρέικ.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-21, 25-27, 25-15, 25-17)
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - Α.Π.Σ. Αίας 2-3 (23-25, 25-22, 25-23, 14-25, 08-15)
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Α.Ο. Ορεστιάδος 1-3 (25-23, 20-25, 13-25, 16-25)
ΜΕΝΤ - Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων 3-1 (21-25, 25-22, 25-15, 25-18)
Σ.Φ.Π. Πιερικός - Α.Σ. Ελπίς (Κυριακή 2/12 στις 17:00)
Εκτός έδρας αγώνας για τον ΣΠΑΚ την ερχόμενη αγωνιστική με αντίπαλο την ομάδα του Α.Σ. Ελπίς. Το ρεπό της εχει την 7η αγωνιστική η ΜΕΝΤ ενώ η Ορεστιάδα θα υποδεχθει την ΧΑΝΘ.
Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:
Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων - Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος
Α.Π.Σ. Αίας - Σ.Φ.Π. Πιερικός
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Α.Μ.Ο. Γαλαξίας
Α.Ο. Ορεστιάδος - ΧΑΝΘ
Α.Σ. Ελπίς - Σ.Π.Α. Καρδίτσας