Ήττα στο ταϊ μπρέικ για τον ΣΠΑΚ από το Κολλέγιο Αθηνών (Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Στο 20ο τουρνουά "Στέλιος Καλαϊτζής" που διοργανώνει ο Πανερυθραϊκός συμμετέχει ο ΣΠΑΚ που το απόγευμα του Σαββάτου αντιμετώπισε την ομάδα του Κολλεγίου Αθηνών.
Οι Καρδιτσιώτες παρά την κούραση του ταξιδιού στάθηκαν καλά στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα φθάνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ όπου και ηττήθηκαν με 19-17.
Οι δύο ομάδες που θα βρεθούν αντιμέτωπες και στον 2ο όμιλο της Α2 Βόλεϊ ανδρών έπαιξαν καλό βόλεϊ κατά διαστήματα και οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο τέλος πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά όπου και θα αντιμετωπίσουν τον διοργανωτή ενώ ο ΣΠΑΚ θα παίξει το απόγευμα της Κυριακής (17:00) στο μικρό τελικό με τον Γέρακα που ηττήθηκε από τον Πανερυθραϊκό στο ματς που προηγήθηκε με 3-0 σετ.
Στο 1ο σετ ο ΣΠΑΚ ξεκίνησε με ένα 0-2, όμως το Κολλέγιο έκανε γρήγορα ένα σερί 3-0 και έκτοτε διατήρησε το προβάδισμα στους πόντους ανεβάζοντας την διαφορά στο +2 (8-6) λίγο αργότερα +3 (12-9), μείωσε προσωρινά ο ΣΠΑΚ σε 13-12 όμως γρήγορα η ομάδα του Κολλεγίου έκανε το 16-13 και το 20-14 φθάνοντας σχετικά άνετα στο τελικό 25-18. Αρκετά χαμένα σερβίς για τον ΣΠΑΚ στο σετ αυτό και επιθέσεις χωρίς καθαρό μυαλό έφεραν την άνετη επικράτηση του Κολλεγίου.
Στο 2ο σετ το Κολλέγιο ξεκίνησε καλύτερα και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 4-1 το οποίο όμως "εξανεμίστηκε" λίγο αργότερα από το "ανέβασμα" των παικτών του ΣΠΑΚ (7-7). Νέο προβάδισμα των γηπεδούχων με τρεις πόντους (11-8) βρήκε άμεση απάντηση από τον ΣΠΑΚ που προηγήθηκε με 12-13 το οποίο και έγινε 13-15 αμέσως μετά. Το Κολλέγιο ανταπάντησε με ένα 2-0 ισοφαρίζοντας, ο ΣΠΑΚ ξαναπήγε στο +2 κάνοντας το 18-20 όμως και πάλι η ομάδα του λεκανοπεδίου ισοφάρισε άμεσα σε 20-20. Ωστόσο, ένα καλό σερί για τον ΣΠΑΚ έδωσε τέλος στα όνειρα διεκδίκησης του 2ου σετ καθώς έγινε το 20-24 και λίγο μετά το τελικό 21-25. Όταν παραμερίστηκε η νευρικότητα και οι διαμαρτυρίες για τα σφυρίγματα των διαιτητών και παράλληλα βγήκαν οι άμυνες ο ΣΠΑΚ "καθάρισε" το σετ.
Στο 3ο σετ το Κολλέγιο μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-3, 8-4, 15-9 και 18-11 πριν ο Κολτσιάκης με τρεις άσους ξαναβάλει τον ΣΠΑΚ στον αγώνα μειώνοντας στο 18-16. Η ομάδα της Αθήνας έφθασε στο 24-21, ο ΣΠΑΚ δεν τα παράτησε και αντεπιτέθηκε μειώνοντας σε 24-23 όμως δεν μπόρεσε να σπάσει και το 3ο "σετ μπολ" φθάνοντας το Κολλέγιο έτσι στην επικράτηση με 25-23.
Με αντίστροφη εξέλιξη το 4ο σετ με την ομάδα της Καρδίτσας να μπαίνει καλύτερα και να παίρνει προβάδισμα με 6-10, 11-15, το Κολλέγιο να μειώνει προσωρινά σε 18-20 και τον ΣΠΑΚ να φθάνει σε καθαρή επικράτηση με 20-25.
Στο τάι μπρέικ ο ΣΠΑΚ μπήκε καθυστερημένα και βρέθηκε γρήγορα πίσω με 6-1. Οι Καρδιτσιώτες αθλητές έκαναν μια μεγάλη προσπάθεια να το γυρίσουν φθάνοντας στο 11-11 όμως παρά την υπερπροσπάθεια στο τέλος ηττήθηκαν με 19-17.
Τα σετ συνοπτικά: 25-18, 21-25, 25-23, 20-25 και 19-17
Κολλέγιο Αθηνών (Χατζηαντωνίου): Μάντζιος, Αριστόπουλος, Μεσσάλας, Ζουπάνι, Κοτσιλιάνος, Τρανός, Μπούρας(λ), Μιχαλοπουλος, Τατουλης.
ΣΠΑΚ (Νεδιλάκης): Κολτσιάκης, Βλαχόπουλος, Θάνος, Ντάκουρης (λ), Αλεξίου Φ., Αλεξίου Σ., Παπαγεωργίου, Καραγκιόζης, Χήρας, Νεδιλάκης.
Στα πολύ θετικά της αναμέτρησης η μαχητικότητα που έδειξαν οι αθλητές του ΣΠΑΚ όταν υπολοιπόταν σε πόντους καθώς έτσι έδειξαν ότι έχουν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους μπορώντας να γυρίσουν ένα σετ που δεν πήγε καλά. Στα μείον κάποιες στιγμές που στάθηκαν περισσότερο απ' ότι θα έπρεπε σε πιθανά φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών επηρεάζοντας την συγκέντρωσή τους έτσι στον αγώνα. Στα ελαφρυντικά σίγουρα θα πρέπει να υπολογιστεί η κούραση από την μετακίνηση από την Καρδίτσα στην Αθήνα μιάμισι περίπου ώρα πριν τον αγώνα.
* Την ομάδα συνόδευαν και ενθάρρυναν την προσπάθειά της ο πρόεδρος της ομάδας Ηλίας Αντωνίου και ο υπέυθυνος της ανδρικής ομάδας και μέλος της ΕΟΠΕ Χρήστος Βογιατζής.
* Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν από την έναρξη των δύο αναμετρήσεων προς τιμή του πρώην παράγοντα Στέλιου Καλαϊντζή που φέρει και το όνομα του κλειστού.