Τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη απέκτησε ο ΣΠΑΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Την ανακοίνωση επίτευξης συμφωνίας με τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη ανακοίνωσε ο ΣΠΑΚ ενώ σύμφωνα με πληροφορίες του KarditsaLive.Net είναι κοντά στην απόκτηση ενός ακόμα πρώην παίκτη της ομάδας που έχει κάνει μεγάλη καριέρα στο Ελληνικό βόλεϊ.
Ο Χρυσόστομος Κολτσιάκης γεννήθηκε 6-2-1990 στη Θεσσαλονίκη αγωνίζεται στη θέση του Ακραίου και έχει ύψος 1,93 . Ασχολήθηκε με το βόλεϊ σε μικρή ηλικία στα τμήματα υποδομής του Ηρακλή όπου το ταλέντο του ξεχώρισε γρήγορα και έγινε βασικό και αναντικατάστατο στέλεχος των μικρών ομάδων του συλλόγου.
Με τις παιδικές και εφηβικές ομάδες του Ηρακλή κατέκτησε αρκετούς τίτλους σαν αρχηγός ενώ είχε πολλές ατομικές διακρίσεις. Επίσης είχε πολλές συμμετοχές στις εθνικές ομάδες παιδων και εφήβων σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα αλλά και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων στην Ινδία το 2009. Το καλοκαίρι του 2010 έχοντας ήδη επαγγελματικό συμβόλαιο με τον Ηρακλή έρχεται με υποσχετική στον ΣΠΑΚ και παρά το νεαρό της ηλικίας του δείχνει μεγάλη ωριμότητα και με εξαιρετικές εμφανίσεις βοηθάει την Καρδιτσιώτικη ομάδα να τερματίσει στην 4η θεση της Α2(την ψηλότερη μέχρι στιγμής).
Την επόμενη χρονιά επιστρέφει στον Ηρακλή ο οποίος κάνει πρωταθλητισμό, βοηθώντας τον να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Α1 και το κύπελο το 2012 ενώ ταυτόχρονα παίζει και στην κορυφαία διασυλλογικη διοργάνωση του βόλεϊ το CEV Champions League. Την περασμένη χρονιά ήταν ο αρχηγός του Ηρακλή από τους βασικούς παίχτες και συντελεστές της αγωνιστικής παραμονής του στην Α1
Σε ότι αφορά το τρίτο και τελευταίο απόκτημα του ΣΠΑΚ αναμένεται να ανακοινωθεί η συμφωνία με τον 33χρονο Αντώνη Θάνο, πρώην παίκτη του Φοίνικα Σύρου που αγωνίζεται ως αμυντικός.
Πλέον η διοίκηση του ΣΠΑΚ ανεβάζει τον πήχη ενόψει της νέας σεζόν οπου και αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στο 2ο όμιλο της Α2 βόλεϊ ανδρών.