Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το σεμινάριο Καθηγητών Φυσικής Αγωγής Δευτ. Εκπαίδευσης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Στα πλαίσια επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στο διδακτικό τους έργο διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία το σεμινάριο Καθηγητών Φυσικής Αγωγής που πραγματοποίησε ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Β/θμιας Εκπ/σης ν. Καρδίτσας Μέλλος Βασίλειος.
Αντικείμενο του σεμιναρίου ήταν η ενημέρωση πάνω στην διδασκαλία της πετοσφαίρισης στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
Την εισήγηση πάνω στην μεθοδική της πετοσφαίρισης έκανε ο Νίκος Νεοχωρίτης Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, προπονητής Βόλεϊ και υποδιευθυντής του 2 Γυμνασίου Καρδίτσας. Στην συνέχεια ανέλυσε την τακτική στο Βόλεϊ ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής και προπονητής Ηλίας Σκαμπαρδώνης.
Στις αλλαγές των κανονισμών ομιλητής ήταν ο Βλάχος Όμηρος Καθηγητής Φυσικής Αγωγής και Διαιτητής πετοσφαίρισης Α1 κατηγορίας.
Το σεμινάριο αυτό είναι μια σειρά βιωματικών επιμορφώσεων που προωθεί ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής ν. Καρδίτσας προκειμένου οι εκπαιδευτικοί του κλάδου του να βελτιώσουν την διδασκαλία του μαθήματος τους, σύμφωνα με τις επιταγές της σύγχρονης ψυχοπαιδαγωγικής θεωρίας και διδακτικής μεθοδολογίας.