Με ήττα αλλά καλή εμφάνιση ολοκλήρωσε τα φιλικά με την Βραζιλία η Εθνική Παίδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Ικανοποιητική και με πολλά θετικά στοιχεία η εικόνα της Εθνικής Παίδων, παρά την τρίτη ήττα από την Βραζιλία με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 26-24) στο τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων στους Σοφάδες Καρδίτσας.
Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της διαγώνιο, Τζιουμάκα (για λόγους ξεκούρασης) και τη θέση αυτή μοιράστηκαν οι Κόκκινος, Μήλης και Ιωαννίδης. Πολύ καλή η εμφάνιση του 15χρονου κεντρικού Σπυριούνη, που πήγε εξαιρετικά στο μπλοκ.
Ικανοποιημένος και ο ομοσπονδιακός προπονητής Στέλιος Καζάζης που δήλωσε: "Δώσαμε σκληρή μάχη και σε όλα τα σετ οι Βραζιλιάνοι ξέφευγαν στο τέλος. Παρά τις αδυναμίες μας και την απουσία του Τζιουμάκα πήγαμε πολύ καλά απέναντι σε μια σαφώς ανώτερη ομάδα".
Με τον αγώνα αυτό ολοκληρώθηκαν οι τρεις φιλικοί αγώνες της Εθνικής Παίδων με την αντίστοιχη της Βραζιλίας στο Κλειστό των Σοφάδων.
Τελευταία τροποποίηση στις26 Ιουλίου 2012, 22:02