Με Μέγα Αλέξανδρο ο ΣΠΑΚ το Σάββατο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Την ομάδα του Μέγα Αλεξάνδρου αντιμετωπίζει το Σάββατο 19 Ιανουαρίου ο ΣΠΑΚ στο κλειστό της Καρδίτσας, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του α' γύρου της Α2 βόλεϊ ανδρών.
Οι παίκτες του ΣΠΑΚ προέρχονται από την δραματική ήττα με 3-2 από την ΜΕΝΤ, ωστόσο κατάφεραν με τον βαθμό που απέσπασαν να διατηρθούν στην 2η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μ. Αλεξάνδρου προέρχεται επίσης από αγώνα που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ωστόσο κατάφερε έστω και δύσκολα να κερδίσει τον Αία. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται ένα βαθμό πιο κάτω στην βαθμολογία από τον ΣΠΑΚ και διανύουν μια σειρά αγώνων που επί το πλείστον είναι εκτός έδρας.
Τον αγώνα που θα ξεκινήσει στις 19:00 θα διαιτητεύσουν οι:Παπαγεωργίου Αχ. και Θέμελης.
Στην συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε παραμονές του αγώνα, παραβρέθηκαν ο προπονητής και παίκτης της ομάδας Μάκης Νεδιλάκης και ο μικρός Παυσανίας Αντωνίου. Αναλυτικά:
Μάκης Νεδιλάκης:"Καλή χρονιά καταρχήν σε όλους. Προερχόμαστε από τα δυο ματς με τη ΜΕΝΤ σε Κύπελλο και πρωτάθλημα. Στο Κύπελλο δεν πήγαμε καλά και δεν το χτυπήσαμε διότι είχαμε και 20 ημέρες από τις γιορτές που δεν είχαμε αγωνιστική δράση. Στο ματς πρωταθλήματος ήταν ένα ντέρμπι, σε μια δύσκολη έδρα. Στα δυο πρωτα σετ πήγαμε πολύ καλά, από τα καλύτερα που έχουμε κάνει στο πρωταθλημα. Φυσιολογικά ο αντίπαλος αντέδρασε, μείωσε στο 3ο σετ αλλά στο 4ο δυστυχώς κάναμε λάθη και το χάσαμε. Στο 5ο σετ ο αντίπαλός μας ήταν λίγο καλύτερος και κέρδισε. Το θετικό ήταν ότι πήραμε έναν βαθμό, με τον οποίο παραμείναμε στη 2η θέση και θα προσπαθήσουμε μέχρι το τέλος να την υπερασπιστούμε και να την αφήσουμε παρακαταθήκη για την επόμενη χρονιά.
Για το σημερινό ματς, ο Μ. Αλέξανδρος είναι μια καλή ομάδα που βρίσκεται στη 3η θέση. Ειναι μια έμπειρη ομάδα με αθλητές που έχουν αγωνισθεί στην Α1 και πιστεύω ότι θα γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι. Είμαστε σε καλή κατάσταση. Επέστρεψε και ο Φώτης και είμαστε ακόμη πιο έτοιμοι. Και τα νέα παιδιά που αποτελούν το μέλλον μπαίνουν σιγά σιγά στην ομάδα και δίνουν βοήθειες. Στο βʼ γύρο οι μικροί θα παίξουν σε πιο πολλά παιχνίδια και θα πάρουν πρωταγωνιστικούς ρόλους. Καλούμε τον κόσμο να έρθει στο γήπεδο να μάς βοηθήσει και να χειροκροτήσει και τις δυο ομάδες".
Παυσανίας Αντωνίου: "Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στην ανδρική ομάδα και εχω την ευκαιρία να συμμετέχω στις υποχρεώσεις της πρωτης ομάδος, να παίρνω εμπειρίες που θα με βοηθήσουν τα επόμενα χρόνια να βελτιωθώ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τούς συμπαίκτες μου για τη βοήθεια. Είμαι ευχαριστημένος από τη δουλειά και την προσπάθεια. Εύχομαι στους συνομηλίκους μου και σε όλο τον κόσμο να έρθει στο γήπεδο, να απολαύσει το παιχνίδι και να βοηθήσει την ομάδα".
Εύκολο απόγευμα αναμένεται να έχει η πρωτοπόρος Ορεστιάδα με αντίπαλο τον Αία που βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας.
Το αγωνιστικό πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:
19.00: ΧΑΝΘ - ΜΕΝΤ
19.00: ΣΠΑ Καρδίτσας - Γ.Σ. Μεγ. Αλέξανδρος
18.30: ΑΣ Ελπίς - ΑΜΟ Γαλαξίας
19.00: ΑΟ Ορεστιάδας - ΑΠΣ Αίας
16.00: ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΣΦΠ Πιερικός