Μεγάλο ντέρμπι φιλοξενεί η Καρδίτσα το απόγευμα του Σαββάτου στο βόλεϊ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Μετά από μια εβδομάδα ξεκούρασης για τον ΣΠΑΚ, λόγω του προγραμματισμένου ρεπό του, οι παίκτες της Καρδιτσιώτικης ομάδας επιστρέφουν και μάλιστα με ντέρμπι κορυφής.
Αντίπαλός τους στο κλειστό της Καρδίτσας η Ορεστιάδα, που είναι ίσως το μεγαλύτερο εκ των φαβορί για την διεκδίκηση της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία. Όλες αυτές τις ημέρες, οι βολεϊμπολίστες της ομάδας είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν διάφορα συστήματα στις προπονήσεις, διορθώνοντας έτσι τα όποια κενά εμφανίστηκαν στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές του πρωταθλήματος.
Η ομάδα της Ορεστιάδας έχει έως σήμερα το αήττητο με 12-1 σετ και 12 βαθμούς με το μοναδικό απωλεσθέν σετ να ανήκει στα Ιωάννινα.
Προβλημάτα απουσιών δεν υπάρχουν στην ομάδα, πέρα από τον γνωστό μακροχρόνιο τραυματισμό του Φ. Αλεξίου. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί και πέρυσι στην ίδια κατηγορία με τον ΣΠΑΚ να κερδίζει στο τάι μπρέικ (3-2). Διαιτητές του αγώνα ΣΠΑΚ - Ορεστιάδα που θα ξεκινήσει στις 19:00 θα είναι οι: Χαρδαλίδης – Παπαγεωργίου Α.
Η καθιερωμένη συνέντευξη τύπου δόθηκε το απόγευμα της Παρασκευής με τους Φ. Αλεξίου και Τ. Παπαγεωργίου να μιλούν για το συγκεκριμένο αγώνα:
Φ. Αλεξίου (Προπονητής - Παίκτης): "Οπως ειναι γνωστό δεν είχαμε υποχρεώσεις τη περασμένη βδομάδα. Ηταν για όλους μας περίοδο ξεκούρασης και ενός μίνι απολογισμού για το τί κάναμε μέχρι τώρα. Ο πρώτος κύκλος παιχνιδιών κρίνεται θετικός και θα ήταν απόλυτα πετυχημένος αν δεν κάναμε την ʽʼχαζήʼʼ ήττα με τον Αίαντα Ευόσμου. Χωρίς να θέλουμε να μειώσουμε την αξία του αντιπάλου, δεν παρουσιασθήκαμε όπως θα έπρεπε σε εκείνο το παιχνίδι και στο τέλος ήμασταν και ευχαριστημένοι που πήραμε και τον έναν βαθμό. Από αύριο (σ.σ. σήμερα) ξεκινά ο βʼ κύκλος παιχνιδιών που θα μάς πάει μέχρι τα Χριστούγεννα.
Εχουμε να αντιμετωπίσουμε την πιο πλήρη και γεμάτη από εμπειρία και δυναμικότητα ομάδα του ομίλου, την Ορεστιάδα. Πολλοί θα φαντάζονταν ότι από τα 4 παιχνίδια που ακολουθούν μέχρι τις γιορτές, αυτό φαίνεται το πιο δύσκολο παιχνίδι. Θεωρώ ότι θα είναι από άποψη αντιμετώπισης και από αυτά που θα έχουμε να δώσουμε το πιο εύκολο. Το εύκολο δεν έχει σχέση με την δυναμικότητα του αντιπάλου. Εχει να κάνει όμως με το ότι αν θέλουμε να κερδίσουμε κάτι από το ματς αυτό. Η συγκέντρωση, η προσπάθεια που θα καταβάλλουμε και η απόδοσή μας, θα πρέπει να κυμανθεί στα υψηλότερα επιπεδα, κάτι που δεν σού δίνουν την ευκαιρία πολλές άλλες ομάδες του ομίλου.
Σίγουρα η βοήθεια του κόσμου θα είναι από τα όπλα μας, το οποίο θα πρέπει κάποια στιγμή να το εκμεταλευτούμε και όχι να μάς γυρίζει μπούμεραγκ. Δεν σάς κρύβω ότι ζηλεύω τους συναθλητές και τούς παίκτες μου πού έχουν την ευκαιρία να αγωνισθούν το Σάββατο σε ένα τέτοιο ματς,που σού δίνει τη δυνατότητα να χτίσεις χαρακτήρα τόσο ως ομάδα όσο και ώς αθλητής. Το κάλεσμα στον κόσμο θεωρείται δεδομένο. Η βοήθειά του θα ειναι σαν οξυγόνο για να μάς δώσει κουράγιο να συνεχίσουμε, γιατί γνωρίζετε τις αντιξοότητες φέτος και δεν νομίζω ότι πρέπει να τίς αναφέρουμε γιατί κάποιοι ούτως ή άλλως δεν ακούν και γινόμαστε γραφικοί. Εύχομαι να γίνει ένα καλό παιχνίδι να το ευχαριστηθεί ο κόσμος και εμείς και ό,τι αξίζει από το παιχνίδι αυτό να αποκομίσουμε, να το αποκομίσουμεʼʼ.
Τ. Παπαγεωργίου (Παίκτης): ʽʽΞεκινώντας θα ήθελα να αναφερθώ στις συνθήκες που υπάρχουν μέσα στο γήπεδο. Ανεξάρτητα απʼ αυτό η ομάδα δείχνει ένα καλό πρόσωπο και κυρίως ότι έχει τις δυνατότητες να κάνει φέτος κάτι καλό. Η βοήθεια όσο γνωρίζεται και το ξέρει όλη η Καρδίτσα, είναι μηδαμινή από τους φορείς της πόλης και οι υποσχέσεις που δίνουν κάποια στιγμή να γίνουν πράξεις.
Γιατί αυτή η ομάδα όχι τώρα αλλά εδώ και χρόνια διαφημίζει τη πόλη και τη βγάζει ασπροπρόσωπη. Οσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι θέλω να τονίσω οτι η αντίπαλος, θα συμφωνήσω με τον κόουτς και συμπαίκτη μου, είναι η πιο δυνατή και έμπειρη. Εμείς πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και εκτός από το αγωνιστικό πρόσωπο να δείξουμε και ψυχική διάθεση. Είναι ευκαιρία ο κόσμος να έλθει να παρακολουθήσει και να απολαύσει ενα καλό θέαμα ανάμεσα σε δυο αρκετά καλές ομάδες και από τά δείγματα που εχουν δείξει μέχρι τωρα, το παιχνίδι θα έχει πολύ σασπένς. Τέλος, θα ήθελα να ευχηθώ στον κόουτς και συμπαίκτη μου, καλή ανάρρωση και να ερθει γρήγορα και σε αγωνιστικό επίπεδο κοντά μας να χαρούμε όλοι μαζί, εντός εκτός και αγωνιστικού χώρουʼʼ.
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - Α.Π.Σ. Αίας
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Α.Ο. Ορεστιάδος
ΜΕΝΤ - Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων
Σ.Φ.Π. Πιερικός - Α.Σ. Ελπίς (Κυριακή 2/12 στις 17:00)