Νέα εκτός έδρας νίκη για την γυναικεία ομάδα του ΣΠΑΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Την δεύτερη νίκη της πέτυχε η γυναικεία ομάδα του ΣΠΑΚ, στα πλαίσια την Β' φάσης του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΚΕΛ.
Το συγκρότημα του Τάσου Ασημακόπουλου κέρδισε στον Βόλο τη Νίκη Βόλου με 3-2 σετ. Η ομάδα του ΣΠΑΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 σετ δείχνοντας ότι εύκολα ή δύσκολα θα καθάριζε το ματς. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και με αρκετά φαλτσοσφυρίγματα από την πλευρά των διαιτητών για τους οποίους υπάρχουν πολλά παράπονα από την ομάδα του ΣΠΑΚ, έγινε το 2-2 στα σετ και ο αγώνας πήγε στο τάι μπρέικ απ' όπου τελικά έφυγε νικήτρια η ομάδα της Καρδίτσας.
Πολλά παράπονα όμως έχει η ομάδα του ΣΠΑΚ και από την φιλοξενία της Νίκης Βόλου, με χαρακτηριστικό παράδειγμα η έλλειψη νερών για τις αθλήτριες του ΣΠΑΚ.
Τα σετ: 23-25, 27-29, 25-21, 25-22, 9-15
ΣΠΑΚ: Κσμπουρογιάννη, Φώτα, Νικολουδάκη, Μπουτίνα, Ρόζη, Μπρούτσου, Κακλητζιώτη, Καρβούνη, Κρομμύδα, Καρακαξά, Κατζά, Ρακοβίτη
Στον άλλο αγώνα της 3ης αγωνιστικής η ομάδα της Φθίας Λαμίας επικράτησε εύκολα της Αργώ με 3-0 σετ.
Έτσι με την συμπλήρωση του α' γύρου η ομάδα της Φθίας προπορεύεται με 8 βαθμούς και ακολουθούν στην 2η θέση μαζί η ομάδα του ΣΠΑΚ και η Νίκη Βόλου με 5 βαθμούς με τον πλεονέκτημα να είναι στην ομάδα του ΣΠΑΚ που κέρδισε στην έδρα της Νίκης Βόλου. Θυμίζουμε ότι στο Final 4 περνούν οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο.