Νίκη και χρόνο συμμετοχής για τους μικρούς θα επιδιώξει ο ΣΠΑΚ στην Κατερίνη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Να συνεχίσει το αήττητο σερί των νικών του εκτός έδρας θα προσπαθήσει το Σάββατο η ομάδα του ΣΠΑΚ αγωνιζόμενη στην Κατερίνη με τον Πιερικό.
Θεωρητικά πρόκειται για την πιο εύκολη "έξοδο" της χρονιάς αφού οι γηπεδούχοι εμφανίζονται εξαιρετικά αδύναμη ως ομάδας έως σήμερα έχοντας απωλέσει όλους τους αγώνες με 3-0 με εξαίρεση τον αγώνα με τον Γαλαξία, όπου "έσπασαν" το ρόδι κατακτώντας ένα σετ!
Στην πλευρά του ΣΠΑΚ υπάρχει καλό κλίμα μετά τις δύο τελευταίες νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο και αισιοδοξία ότι θα τριτώσει το καλό στο συγκεκριμένο αγώνα του Σαββάτου. Εάν μάλιστα οι συνθήκες του αγώνα το επιτρέψουν τότε μπορεί όπως και στον αγώνα με τον Ασκληπιό να δοθεί χρόνος συμμετοχής στους μικρούς της ομάδας, ώστε να αποκτήσουν περισσότερες εμπειρίες από την συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α2.
Ο αγώνας ξεκινά στις 20:00 και διαιτητές θα είναι οι: Χαρδαλίδης – Τσαμουρτζής.
Συνέντευξη τύπου παραμονές του αγώνα με τον Πιερικό έδωσαν ο Φ. Αλεξίου και Γ. Τρυπογιώργος.
Αναλυτικά όσα δήλωσαν:
Φωτης Αλεξιου: "Προερχόμαστε απο ενα πετυχημένο αποτέλεσμα,την περασμένη αγωνιστική με μια καλή εμφάνιση σε μια δύσκολη έδρα. Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς η ομάδα μπορεί και αποδίδει εκτός έδρας καλύτερα από ό,τι εντός. Συνεχίζουμε εκτός έδρας να είμαστε αήττητοι, παίζοντας καλά και μέσα σε δύσκολες έδρες. Σίγουρα, αν είχαμε καταφέρει να έχουμε μια ανάλογη συγκέντρωση και στα εντός έδρας παιχνίδια, η κατάσταση θα ήταν διαφορετική σε ό,τι αφορά τη θέση μας στη βαθμολογία. Ισως να έχει παίξει ρόλο ότι στα γήπεδα που αγωνιζόμαστε μακριά από την Καρδίτσα οι συνθήκες είναι καλύτερες από ό,τι εδώ και να μην έχουμε τα γνωστά προβλήματα. Ισως στο γήπεδο της Ελπίδας οι συνθηκες ήταν τέτοιες πού να μάς βοήθησαν να έχουμε αποτέλεσμα.
Την Τετάρτη είχαμε και το πρωτο παιχνίδι στην ιστορία της ομαδος στον θεσμό του Κυπελλου. Μπορούμε να χαρακτηρίσουμε την πρόκριση ιστορικής σημασίας. Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Αντιμετωπίσαμε το παιχνίδι όπως έπρεπε και καταφέραμε να περάσουμε στην επόμενη φάση. Το ευχάριστο είναι ότι τα νεαρά παιδιά που ακολουθούν τις υποχρεώσεις της ομαδος και πήραν στο τελευταίο ματς το μεγαλύτερο βάρος στον αγώνα, έδειξαν πολύ καλή εικόνα. Είμαστε σε καλό δρόμο και η προσπάθεια πρέπει να συνεχισθεί.
Απομένουν δύο παιχνίδια ακόμη μέχρι τη διακοπή των Χριστουγέννων. Και τα δυο παιχνίδια ειναι θεωρητικά στα μέτρα μας αλλά πρέπει να δείξουμε το κατάλληλο πρόσωπο για να έχουμε επιτυχή αποτελέσματα και να κλείσουμε καλά τη χρονιά. Δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα, έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα και ελπίζουμε μέσα στο γήπεδο να φανεί και να πάρουμε τη νίκη".
Γιώργος Τρυπογεώργος: "Οπως είπε και ο Φώτης την περασμενη βδομάδα παίζαμε μέσα σε ένα γήπεδο που ήταν ζεστό. Μάς επέτρεψε να δείξουμε την αξία μας σαν ομαδα. Είναι ένα θέμα που στην Καρδίτσα οι συνθήκες δεν είναι ανάλογες. Παίζουμε και προπονούμαστε σε ένα παγωμένο γήπεδο και πρέπει να βρεθεί μια λύση. Η ομάδα είναι σε καλό επί πεδο και φαίνεται από τα αποτελέσματα. Εχουμε δυο παιχνίδια μπροστά μας, ένα στην Κατερίνη και την άλλη βδομάδα με τη ΧΑΝΘ. Χωρίς να υποτιμούμε τους αντιπάλους μας και να θεωρούμε βατά τα παιχνιδια, πρέπει να τα κερδίσουμε.
Την Τετάρτη στο ματς Κυπέλλου πήραν συμμετοχή, όπως και εγώ άλλωστε, παιδιά τα οποία είναι το μέλλον του Συλλόγου. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για τη νίκη και τούς προπονητές πού μάς εμπιστεύτηκαν. Καλούμε όλο τον κόσμο της Καρδίτσας να μάς βοηθήσει στο άλλο παιχνίδι, στην έδρα μας. Θα ήθελα να ευχηθώ καλά Χριστούγενναʼ".
"Κουτσουρεμένη" η 8η αγωνιστική καθώς οι κινητοποιήσεις των δημοτικών υπαλλήλων δεν επιτρέπουν την διεξαγωγή του αγώνα Αίας - Αλεξανδρούπολη με την ημερομηνία διεξαγωγής του να μετατίθεται για τις αρχές της νέας χρονιάς.
Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:
ΧΑΝΘ - Α.Σ. Ελπίς
ΜΕΝΤ - Α.Ο. Ορεστιάδος
Σ.Φ.Π. Πιερικός - Σ.Π.Α. Καρδίτσας
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων
Α.Π.Σ. Αίας - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης (Αναβολή 5/1/13)