Πέρασε από την Αλεξανδρούπολη ο ΣΠΑΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Επιστροφή στις νίκες για τον ΣΠΑΚ που πέρασε με επιτυχία από την Αλεξανδρούπολη κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα και σβήνοντας έτσι κατά κάποιο τρόπο την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στην Καρδίτσα.
Οι βολεϊμπολίστες του ΣΠΑΚ μπήκαν γερά στον αγώνα και δεν έδωσαν δικαιώματα αμφισβήτησης για το ποιος έχει το πάνω χέρι στον αγώνα. Το πρώτο σετ κύλησε εύκολα στην Καρδιτσιώτικη ομάδα με 17-25 ενώ παρόμοια περίπου κατάληξη είχε και το 2ο με τον ΣΠΑΚ να κερδίζει με 21-25.
Ωστόσο στο 3ο η γηπεδούχος ομάδα στάθηκε καλύτερα και θα μπορούσε να κάνει την ζημιά στο ΣΠΑΚ αφού προηγήθηκε με 24-20. Η τελική αντεπίθεση των παικτών του ΣΠΑΚ ωστόσο οδήγησε το σετ στην παράταση όπου και κερδήθηκε με 25-27.
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης (Δήμητσας): Κίτσιος, Αρχοντούδης, Αμαριανάκης, Μπαντίρης, Χριστόφας, Σταματίου, Δημητρούδης (λ), Χατζόπουλος
Σ.Π.Α. Καρδίτσας (Φ. Αλεξίου - Μ. Νεδηλάκης): Νεδηλάκης, Παπαγεωργίου, Χήρας, Καραγκιόζης, Αλεξίου Α., Βασιλάκος, Ντακούρης (λ), Αλεξίου Φ., Τρυπογιώργος, Μαλλιώρας
Ικανοποιημένη η διοίκηση της ομάδας μοίραζε συγχαρητήρια μετά την λήξη του αγώνα, αφού είδε τους παίκτες να αντδρούν άμεσα μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της περασμένης αγωνιστικής.
Μ. Νεδιλάκης: Αγγίξαμε το τέλειο...
Δηλώσεις μετά την μεγάλη νίκη έκανε στην ιστοσελίδα μας ο προπονητής και παίκτης της ομάδας Μάκης Νεδιλάκης: "Σήμερα είμαστε πάρα πολύ καλοί και πολύ σοβαροί από την αρχή του αγώνα. Θα έλεγα ότι σε θέματα τακτικής και αγωνιστικά αγγίξαμε το τέλειο. Στο τέλος του 3ου σετ όταν χρειάστηκε, δίξαμε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και γυρίσαμε τον αγώνα. Αυτή η νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου όμως τελειώνει σήμερα. Από αύριο αρχίζουμε να σκεφθόμαστε τον επόμενο αγώνα που δεν είναι άλλος από την ομάδα των Ιωαννίνων με την οποία και γνωριζόμαστε καλά από τα φιλικά".
Με το απόλυτο συνέχισαν ΜΕΝΤ και Α.Σ. Ελπίς μετά και τις σημερινές εκτός έδρας νίκες τους.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - ΜΕΝΤ 1-3 (19-25, 25-22, 16-25, 19-25)
Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος - Σ.Φ.Π. Πιερικός 3-0 (25-18, 25-22, 25-19)
Α.Π.Σ. Αίας - ΧΑΝΘ 3-1 (25-22, 22-25, 25-20, 25-14)
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Σ.Π.Α. Καρδίτσας 0-3 (17-25, 21-25, 25-27)
Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων - Α.Σ. Ελπίς 1-3 (22-25, 14-25, 28-26, 19-25)
Δύο συνεχόμενους αγώνες στην Καρδίτσα δίνει προσεχώς ο ΣΠΑΚ, με την αρχή να γίνεται με την ομάδα των Ιωαννίνων την οποία και γνωρίζει και από τους δύο φιλικούς αγώνες που έδωσε κατά την περίοδο της προετοιμασίας.
Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων
ΜΕΝΤ - Α.Π.Σ. Αίας
Σ.Φ.Π. Πιερικός - Α.Ο. Ορεστιάδος
Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος - Α.Μ.Ο. Γαλαξίας
ΧΑΝΘ - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης