"Πέταξε" βαθμό ο ΣΠΑΚ που παραλίγο να παίξει πόλο! Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
"Πέταξε" ένα βαθμό η ομάδα του ΣΠΑΚ το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Καρδίτσας οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με αντίπαλο τον Γαλαξία.
Για άλλη μια φορά η ομάδα του Γαλαξία έδειξε πόσο ακριβά πουλάει το "τομάρι" της εκτός έδρας, αφού σε πέντε συνολικά αγώνες εκτός έχει καταφέρει να πάει τέσσερις αγώνες στο τάι μπρέικ ενώ έχει κερδίσει και ένα αγώνα.
Στον αγώνα του Σαββάτου η ομάδα του ΣΠΑΚ μπήκε πολύ άσχημα στον αγώνα και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 2-0 σετ. Μάλιστα είχαμε και τον τραυματισμό του Μάκη Νεδιλάκη σε εκείνο το σημείο που έφερε κακές αναμνήσεις στο μυαλό όσων βρίσκονταν στο κλειστό της Καρδίτσας με τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων να δείχνουν τι "ζημιά" έχει γίνει τις επόμενες ημέρες.
Κάπου εκεί ήρθε η αφύπνιση για την ομάδα της Καρδίτσας που πήρε εύκολα το 3ο σετ μειώνοντας σε 1-2 και στον πόντο το 4ο σετ ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο τάι μπρέικ ο Γαλαξίας ακολούθησε την ...μοίρα του που φέτος τον φέρνει να κερδίζει μόνο ένα πόντο όταν πηγαίνει το ματς στα πέντε σετ.
ΣΠΑ Καρδίτσας (Φ. Αλεξίου - Μ. Νεδιλάκης): Βασιλάκος, Παπαγεωργίου, Αλεξίου Αθ., Χήρας, Νεδηλάκης, Καραγκιόζης, Ντάκουρης (λ), Τριπογιώργος.
Γαλαξίας (Μοσχοφίδης): Νικολιδάκης, Μούρτζιος, Κόκκινος, Βάλλας, Καλπακτσόγλου, Τσουρέκας, Ρωμαλιάδης (λ.).
Στα αρνητικά του αγώνα τα πολλά προβλήματα που υπήρχαν στο κλειστό της Καρδίτσας με κυριότερο τα νερά που έμπαιναν από παντού και που οδήγησαν και στον τραυματισμό παίκτη μπάσκετ στον αγώνα που προηγήθηκε.
Οι άνθρωποι της διοίκησης του ΣΠΑΚ ήταν εξοργισμένοι μετά τη λήξη του αγώνα και μιλώντας στο KarditsaLive.Νet έκαναν λόγο για "πλήρη εγκατάλειψη του κλειστού" και πως "θα πρέπει να ντρέπεται η Δημοτική Αρχή για την εικόνα που έχει το κλειστό". Όπως επισήμαναν, τα νερά που τρέχαν από την στέγη του κλειστού ήταν ένας διαρκής κίνδυνος για όσους αγωνιζόταν στο παρκέ ενώ η χρόνια κατάσταση δημιουργεί πλέον πρόβλημα (φούσκωμα) και στο παρκέ του γηπέδου. Όμως η κατάσταση είναι απαράδεκτη τόσο με την έλλειψη θέρμανσης όσο και με τις τουαλέτες του κλειστού που δίνουν την χειρότερη εικόνα για την πόλη της Καρδίτσας σε όλες τις φιλοξενούμενες αποστολές.
Στους υπόλοιπους αγώνες δεν είχαμε κάποια έκπληξη πέρα από την νίκη στο τάι μπρέικ για τον Αία Ευόσμου στην έδρα της Ελπίς Αμπελοκήπων.
Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Ορεστιάδος - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-20, 31-33, 25-20, 25-18)
Σ.Φ.Π. Πιερικός - ΜΕΝΤ 0-3 (19-25, 10-25, 12-25)
ΧΑΝΘ - Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος 1-3 (25-21, 18-25, 23-25, 22-25)
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Α.Μ.Ο. Γαλαξίας 3-2 (20-25, 18-25, 25-16, 26-24 15-12)
Α.Σ. Ελπίς - Α.Π.Σ. Αίας 2-3 (25-19, 24-26, 25-18, 23-25, 10-15)
Στην έδρα του Αία αγωνίζεται την ερχόμενη αγωνιστική ο ΣΠΑΚ ενώ εκτός έδρας αγωνίζονται τόσο η Ορεστιάδα όσο και η ΜΕΝΤ.
Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Α.Π.Σ. Αίας - Σ.Π.Α. Καρδίτσας
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Α.Σ. Ελπίς
Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος - ΜΕΝΤ
Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων - Α.Ο. Ορεστιάδος
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - ΧΑΝΘ