Πρεμιέρα για την ανδρική ομάδα του ΣΠΑΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Την πρώτη συγκέντρωση πραγματοποίησαν το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλειστό Γυμναστήριο της Καρδίτσας οι παίκτες, η διοίκηση και το τεχνικό τιμ του ΣΠΑΚ.
Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αγωνιστικής απραξίας, οι παίκτες του ΣΠΑΚ μπήκαν σε κατάσταση προετοιμασίας ενόψει της συμμετοχής τους για άλλη μια χρονιά στην Α2 βόλεϊ ανδρών. Οι βασικές αλλαγές εντοπίζονται κυρίως στην αλλαγή του προπονητή όπου αντί του Σοφοκλή Θεοδωρίδη την ευθύνη αναλαμβάνει η δυάδα Φ. Αλεξίου και Μάκη Νεδιλάκη παράλληλα με την αγωνιστική παρουσία τους, ενώ έντονη είναι και η προσπάθεια ανάδειξης νέων αθλητών που θα στελεχώσουν την ανδρική ομάδα.
Το παρών στην πρώτη προπόνηση έδωσαν όλοι οι παίκτες της ομάδας πλην των Γκανά και Ντάκουρη που απουσίαζαν δικαιολογημένα και θα ενσωματωθούν από Πέμπτη. Το πρόγραμμα για τις επόμενες δύο εβδομάδες περιλαμβάνει τρέξιμο και βάρη ενώ τις πρώτες ημέρες θα γίνουν οι απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις.
Για την πρώτη συγκέντρωση της ομάδας, δηλώσεις στο KarditsaLive.Net έκαναν ο πρόεδρος της ομάδας Ηλίας Αντωνίου, ο υπεύθυνος της ανδρικής ομάδας και μέλος της ΕΟΠΕ Χρήστος Βογιατζής και η δυάδα των προπονητών ο Μάκης Νεδιλάκης και ο Φώτης Αλεξίου. Κοινό στοιχείων όλων στις δηλώσεις τους ήταν να μην υπάρξουν τραυματισμοί κατά την διάρκεια της χρονιάς, αφού η ομάδα ταλαιπωρήθηκε από το συγκεκριμένο ζήτημα τις δύο τελευταίες σεζόν.
"Ξεκινάμε για μια ακόμα χρονιά με στόχους και με όνειρα. Εύχομαι η αγωνιστική περίοδος να κυλήσει πάνω απ' όλα χωρίς τραυματισμούς που ταλαιπώρησαν έντονα την ομάδα μας τους τελευταίους μήνες. Άλλη μια χρονιά θα παλέψουμε μόνοι μας χωρίς την βοήθεια των τοπικών φορέων. Θέλουμε όμως να έχουμε μαζί μας και φέτος το φίλαθλο κοινό και τους επιχειρηματίες της πόλης. Εμείς κάναμε μια προσπάθεια ανανέωσης και δώσαμε ιδιαίτερη βαρύτητα ώστε να αξιοποιηθούν ακόμα περισσότερο αθλητές και πρόσωπα από την πόλη μας. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια και θεωρούμε πως όλα θα πάνε καλά..."
Η δήλωση του Κου Βογιατζή:
"Ξεκινάμε σήμερα μια νέα προσπάθεια. Θέλω να κάνουμε μια καλή προετοιμασία, χωρίς τραυματισμούς και με οικογενειακό κλίμα. Φέτος, δίνουμε ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στην προώθηση νέων παιδιών στην ομάδα, και περιμένουμε από τους μεγαλύτερους ηλικιακά και εμπειρότερους παίκτες μας να συνεισφέρουν ώστε να επιτευχθεί το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Παράλληλα θέλουμε τα νέα παιδιά μαζί με την αθλητική πρόοδό τους να διατηρήσουν και τις καλές επιδόσεις στο σχολείο τους. Από πλευράς μου και από τα νέα μου καθήκοντα ως υπεύθυνος του ανδρικού τμήματος, θέλω να τονίσω πως θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό οργανωτικό αποτέλεσμα. Καλή σεζόν να έχουμε!"
"Εύχομαι πρώτα απ' όλα να έχουμε την υγεία μας. Γίνεται μια νέα αρχή στην ομάδα και έπειτα από μια κακή χρονιά την περσινή σεζόν. Φέτος ο στόχος μας είναι διπλός. Θέλουμε να έχουμε αγωνιστικές επιτυχίες και παράλληλα να αναδείξουμε νέους αθλητές που θα μπορέσουν να βοηθήσουν την ομάδα τα επόμενα χρόνια. Είμαι αισιόδοξος ότι όλα θα πάνε κατ' ευχήν".
Η δήλωση του Κου Φ. Αλεξίου:
"Να ευχηθώ καλή αγωνιστική χρονιά σε όλη την ομάδα και μακριά από τραυματισμούς που τόσο μας σημάδεψαν τα τελευταία δύο χρόνια. Θέλουμε την βοήθεια των παικτών, να υπάρχει καλή συνεργασία για να έχουμε και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Προσωπικά, ακόμα δεν έχω επανέλθει σε κατάσταση ετοιμότητας από τον τραυματισμό μου στο γόνατο. Θέλω να πιστεύω ότι θα βοηθήσω και εγώ στη συνέχεια την ομάδα μου για να επιτύχει τους στόχους της".