Σε ρυθμούς προπόνησης η επικράτηση του ΣΠΑΚ επί του Ζωγράφου (Φώτο + Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Ξεκούραστη νίκη για τον ΣΠΑΚ το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του ΕΑΚ Παπάγου και με αντίπαλο την ομάδα του Ζωγράφου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.
Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση οι αθλητές του ΣΠΑΚ επικράτησαν εύκολα των γηπεδούχων, συναντώντας μια σχετική αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ. Έτσι επανήλθαν στις νίκες μετά το άτυχο αποτέλεσμα με το Κολλέγιο και βλέπουν και πάλι με αισιοδοξία τη συνέχεια.
Στο πρώτο σετ η υπεροχή του ΣΠΑΚ ήταν πολύ μεγάλη με τους αθλητές του Ζωγράφου να εμφανίζονται αρκετά ...τρακαρισμένοι. Ο ΣΠΑΚ μετά το 2-3 πάτησε κυριολεκτικά "γκάζι" και άνοιξε τη φιαφορά σε 3-7 και 4-19 για να φθάσει εύκολα στην επικράτηση με 7-25!
Το δεύτερο σετ ήταν το πιο ενδιαφέρον στον αγώνα καθώς παρότι ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε με 2-5, και 4-10 οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και εκμεταλλευόμενοι και την σχετική χαλάρωση των παικτών του ΣΠΑΚ έφθασαν στην ισοφάριση (11-11). Το παιχνίδι πόντο - πόντο συνέχισε μέχρι το 15-16 όπου ο ΣΠΑΚ με τρεις διαδοχικούς πόντους έκανε το 15-19, το 18-22 και τελικά επικράτησε με 18-25.
Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το 3ο σετ με τον ΣΠΑΚ πάντα προηγούμενο με 1-5, 4-7, 7-13, 9-19 και 13-25 τελικό αποτέλεσμα.
Χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι αθλητές του ΣΠΑΚ και οι μικροί που αποκόμισαν σημαντικές εμπειρίες για τη συνέχεια.
Η νίκη αυτή του ΣΠΑΚ τον έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας σε τετραπλή ισοβαθμία μαζί με την Καλαμάτα, Κολλέγιο και Παλλήνη με τις δύο τελευταίες να έχουν ένα αγώνα λιγότερο.
Ζωγράφου (Λοϊζίδης): Κωλέτης, Μαρκόπουλος, Ξένος, Χαραλάμπους, Μαρκάκης, Παπαντωνίου, Μπαρέκας (λ), Κακλαμανάκης, Παπούλης, Γιαννόπουλος
ΣΠΑΚ (Μ. Νεδιλάκης - Φ. Αλεξίου): Θάνος, Βλαχόπουλος, Κολτσιάκης, Χήρας, Παπαγεωργίου, Καραγκιόζης, Ντάκουρης (λ), Αντωνίου (λ), Μαλλιώρας, Νεδιλάκης, Φ. Αλεξίου, Σ. Αλεξίου.
* Τυπικά γηπεδούχος στο κλειστό του ΕΑΚ Παπάγου η ομάδα του Ζωγράφου, αφού δεν είναι η φυσική της έδρα, για αυτό και ο πολύ λίγος κόσμος στην κερκίδα.
* Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε στην έναρξη του αγώνα για τον απροσδόκητο χαμό του 48χρονου προπονητή της ομάδας Βόλεϊ γυναικών του Άρη Γιώργου Περσιανλή.
* Στην κερκίδα του γηπέδου και ο Καρδιτσιώτης δημοσιογράφος Δημήτρης Μαλισιώβας που χειροκρότησε την προσπάθεια της Καρδιτσιώτικης ομάδας ενώ είχε το χρόνο να τα πει και με τον πρόεδρο της ομάδας Ηλία Αντωνίου και τον Υπευθ. της ανδρικής ομάδας και μέλος της ΕΟΠΕ Χρ. Βογιατζή.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας είχαμε Κολλέγιο και Καλαμάτα να επικρατούν με 3-0 σετ ενώ διπλό έκανε η Ολυμπιάς στην έδρα του Ερμή Ηγουμενίτσας. Στο τάι μπρέικ η επικράτηση του Μίλωνα επί του ΑΓΣΙ.
Ο τελευταίος πόντος της αναμέτρησης:
Δηλώσεις Μ. Νεδιλάκη στο KarditsaLive.Net για την νίκη επί του Ζωγράφου:
Δηλώσεις Μ. Νεδιλάκη στο KarditsaLive.Net για την επόμενη ημέρα του ΣΠΑΚ:
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας - ΑΕΠ Ολυμπιάς 1-3 (19-25, 25-21, 19-25, 23-25)
ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών - ΑΣ Αίας Μαλεσίνας 3-0 (25-20, 25-19, 25-19)
ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΓΣ Ιωαννίνων 3-2 (22-25, 25-20, 20-25, 25-20, 15-12)
ΑΣΠ Ερμής - AO Καλαμάτα 80 0-3 (23-25, 22-25, 23-25)
Ζωγράφου - ΣΠΑΚ 0-3 (7-25, 18-25, 13-25)
Με τον Ερμή συνεχίζεται το αγωνιστικό πρόγραμμα του ΣΠΑΚ στην Καρδίτσα που φυσιολογικά θα κάνει την 4η νίκη του. Καλαμάτα - Παλλήνη το πιο σημαντικό από τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
ΣΠΑ Καρδίτσας - ΑΣΠ Ερμής
ΑΣ Αίας Μαλεσίνας - ΑΚ Ζωγράφου
ΑΣΠ Ερμής Ηγ/τσας - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών
AO Καλαμάτα 80 - ΑΟ Παλλήνη
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΓΣ Ιωαννίνων
Ρεπό: ΑΟΝΣ Μίλων