Σκεπτικισμός για τον τρόπο διεξαγωγής της Α2 Βόλεϊ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη το απόγευμα της Τρίτης 11 Ιουνίου η συνάντηση των εκπροσώπων των σωματείων της βορείου Ελλάδας που μετέχουν στην Α2 βόλεϊ με μέλη της ΚΕΠ/ΕΟΠΕ και έπειτα από την πρώτη συνάντηση που έγινε στην Αθήνα την Δευτέρα με τους συλλόγους της νοτίου Ελλάδας.
Στη συνάντηση της Θεσσαλονίκης "έπεσαν" στο τραπέζι δύο συγκεκριμένες προτάσεις από την Ορεστιάδα και την ΜΕΝΤ με την πρώτη να υποστηρίζει την δημιουργία δύο ομίλων για τον βορρά και δύο για τον νότο με οκτώ ομάδες ο καθένας, εκ των οποίων οι πρώτοι των δύο ομίλων του βορρά και οι δύο πρώτοι του νότου θα αγωνίζονται μεταξύ τους για να ανέβουν δύο στην Volley League ενώ η ομάδα της ΜΕΝΤ πρότεινε την δημιουργία δύο ομίλων (νότου και βορρά) με 14 ομάδες έκαστος εκτός και αν ξεπερνούν τον αριθμό των 16 ομάδων οπότε πρότεινε στην περίπτωση αυτή να υπάρχουν δύο υποόμιλοι.
Ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των εκπροσώπων των συλλόγων όπου αναφέρθηκαν στα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν και στο ότι θα πρέπει να βρεθεί μια λύση βιώσιμη μεν αλλά να μην δημιουργεί όμως πρόβλημα στην ανάπτυξη του αθλήματος. Από πλευράς του ΣΠΑΚ παρέστη ο υπέυθυνος της ανδρικής ομάδας και μέλος της Ε.Ο.ΠΕ. Χρήστος Βογιατζής ο οποίος και έκανε γνωστή τη θέση του συλλόγου από πέρυσι περί ενός δυνατού ομίλου στην Α2 χωρίς να παραγνωρίζει βέβαια τα οικονομικά προβλήματα και όχι μόνο που αντιμετωπίζουν οι αθλητικοί σύλλογοι.
Στη συνάντηση που προηγήθηκε κατά μια μέρα στην Αθήνα επικράτησε η άποψη να μην αλλάξει κάτι σε ότι αφορά την δομή των τριών ομίλων αλλά να υπάρξει πίεση κατά πρώτον ώστε να ανεβαίνουν τρεις ομάδες και αν τελικά αυτό δεν καταστεί εφικτό να αλλάξει ο τρόπος ανόδου των ομάδων από την Α2 στη Volley League.
Όλα τα σωματεία θα τοποθετηθούν γραπτώς τις επόμενες ημέρες και την τελική απόφαση στο αν και τι θα αλλάξει θα λάβει σε συνεδρίασή του το Δ.Σ. της ΕΟΠΕ.
Σε ότι αφορά την ομάδα του ΣΠΑΚ και τις κινήσεις για την νέα σεζόν, να αναφέρουμε ότι συνεχίζουν στο διπλό ρόλο τους (παίκτης - προπονητής) Νεδιλάκης και Φ. Αλεξίου ενώ θα δοθεί βάρος στην αξιοποίηση των ταλέντων που υπάρχουν στην ομάδα και γενικότερα σε Καρδιτσιώτες αθλητές.