ΣΠΑΚ : Εκτός έδρας πάει καλά... Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Η ομάδα της Καρδίτσας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κερδίζοντας την Ελπίς Αμπελοκήπων με 0-3 σετ αλλάζοντας έτσι την ψυχολογία μετά την εντός έδρας ήττα από την Ορεστιάδα.
Ο ΣΠΑΚ είχε καθαρό μυαλό σήμερα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση δημιουργώντας σημαντικά προβλήματα στην γηπεδούχο ομάδα, που έως σήμερα είχε μόνο μια ήττα από την Ορεστιάδα. Στα θετικά της νίκης του ΣΠΑΚ η καλή εμφάνιση όλων των παικτών που αγωνίστηκαν, ιδιαίτερα όμως θα πρέπει να σταθούμε στο νεαρό Βασιλάκο που είναι μέλος της Εθνικής Παίδων και που σήμερα πήγε πολύ καλά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά βοηθώντας την ομάδα στη νίκη αυτή.
Το παιχνίδι ήταν δύσκολο στο μόνο 1ο σετ αλλα ο ΣΠΑΚ έδειξε την απαραίτητη συγκέντρωση και πήρε κεφάλι από το πρώτο σετ το οποίο και κέρδισε "στον πόντο" με 23-25. Η συνέχεια αφού οι παίκτες του απέκτησαν καλύτερη ψυχολογία κάτι που τους βοήθησε στο να καθαρίσουν τα άλλα δύο σετ σχετικά εύκολα με 18-25 και 22-25.
Α.Σ. Ελπίς (Κυλίτσης): Βουλγαρίδης, Βασιλειάδης, Μπατσάρας, Σαχπατζίδης, Γκουγκούρας, Τσίκρας, Αλμαλής (λ.), Παράσχος, Κουτσονίκας.
Σ.Π.Α. Καρδίτσας (Φ. Αλεξίου - Νεδιλάκης): Βασιλάκος, Χήρας, Αλεξίου Αθ., Παπαγεωργίου, Καραγκιόζης, Νεδηλάκης, Ντακούρης (λ.).
Χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα "στροφές" η Ορεστιάδα επιβλήθηκε με 3-0 της ΧΑΝΘ και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία καθώς η ΜΕΝΤ είχε το προγραματισμένο ρεπό της. Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Γ.Σ. Μ. Αλέξανδρος που πέρασε νικηφόρα από τα Ιωάννινα ενώ δύσκολη νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχε ο Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης επί του Γαλαξία.
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων - Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος 0-3 (24-26, 21-25, 21-25)
Α.Π.Σ. Αίας - Σ.Φ.Π. Πιερικός 3-0 (25-15, 25-17, 25-18)
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Α.Μ.Ο. Γαλαξίας 3-2 (25-15, 21-25, 25-20, 25-27, 15-11)
Α.Ο. Ορεστιάδος - ΧΑΝΘ 3-0 (25-21, 25-19, 25-23
Α.Σ. Ελπίς - Σ.Π.Α. Καρδίτσας 0-3 (23-25, 18-25, 22-25)
Ξανά εκτός έδρας ο ΣΠΑΚ την 8η αγωνιστική αυτή τη φορά με αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας όμως όπως ο Σ.Φ.Π. Πιερικός. Ο πιο σημαντικός αγώνας γίνεται ανάμεσα σε ΜΕΝΤ και Ορεστιάδα με τους γηπεδούχους να θέλουν να σπάσουν το αήττητο σερί των φιλοξενουμένων.
Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:
ΧΑΝΘ - Α.Σ. Ελπίς
ΜΕΝΤ - Α.Ο. Ορεστιάδος
Σ.Φ.Π. Πιερικός - Σ.Π.Α. Καρδίτσας
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων
Α.Π.Σ. Αίας - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης