Πρεμιέρα το Σάββατο για την ομάδα βόλεϊ του ΣΠΑΚ που αρχίζει τις επίσημες αγωνιστικές τις υποχρεώσεις για τον 3ο όμιλο της Α2 βόλεϊ ανδρών.
Το ξεκίνημα γίνεται από την Θεσσαλονίκη που φέτος θα είναι αγαπημένος προορισμός και με αντίπαλο την ομάδα του Γαλαξία. Η ομάδα της Καρδίτσας θα επιδιώξει να ξεκινήσει με το δεξί θέλοντας να αποκτήσει ψυχολογικό πλεονέκτημα για την συνέχεια. Άγνωστη η δυναμική που θα παρουσιάσει η ομάδα του Γαλαξία φέτος, με τις ομάδες στο πρωτάθλημα ωστόσο να μην φαίνεται να έχουν μεγάλες διαφορές.
Για την φετινή προσπάθεια το νέο τεχνικό δίδυμο και ο υπεύθυνος της ανδρικής ομάδας και μέλος της ΕΟΠΕ Χρ. Βογιατζής έδωσαν συνέντευξη τύπου το απόγευμα της Παρασκευής αναφερόμενοι τόσο στον αγώνα του Σαββάτου όσο και στο φετινό πρωτάθλημα.
Αναλυτικά όσα ειπώθηκαν στη συνέντευξη τύπου:
Φωτης Αλεξίου:
"Είμαστε στην αφετηρία μίας νέας χρονιάς. Είναι θετικό ότι δεν αντιμετωπιζουμε τραυματισμούς και δεν έχουμε τη πολυτέλεια φετος να έχουμε τραυματισμούς, καθώς είμαστε μετρημένοι. Η προετοιμασία ολοκληρώθηκε και είμαστε έτοιμοι να μπούμε στα επίσημα ματς. Πήγαμε καλά σε όλη τη διάρκεια, είμαστε σε καλή κατάσταση και έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης. Είμαστε συνεπώς έτοιμοι για το παιχνίδι της πρεμιέρας. Ξεκινάμε μια χρονιά κάπως περίεργη σε μια κατηγορία που είναι η ίδια αλλά ειναι σαν καινούργια. Εμείς έχουμε στο νου μας καθε ματς χωριστά και θα προσπαθησουμε και στα 22 ματς για το καλυτερο. Ξεκινάμε από το παιχνιδι στον Γαλαξια σε ενα δύσκολο, λόγω ιδιαιτεροτήτων ματς, λόγω της ώρας έναρξης, αγωνιστικού χώρου και πρέπει να ειμαστε συγκεντρωμενοι''.
Μάκης Νεδιλάκης:
"Καλή χρονιά, υγεία και χαρές που τίς έχουμε αναγκη για τη δύσκολη χρονιά και για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε με τήν ίδια όρεξη. Θα ηθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά στην ομάδα καθως όπως ειναι γνωστό εγω και ο Φώτης έχουμε ξεκινήσει από ενα άλλο πόστο. Δουλέψαμε καλά όλο το διαστημα και στις δυο τελευταίες βδομάδες δειξαμε ότι έιμαστε σε ένα καλό επίπεδο, γιατί ο στόχος μας ήταν να είμαστε καλά τώρα. Θα είναι μια δυσκολη πιστευω χρονιά. Μπορεί οι περισσότεροι να λένε ότι έχει πέσει το επίπεδο όμως θεωρώ ότι οι περισσότερες ομάδες θα είναι καλές και θα πρέπει να είμαστε ανταγωνιστικοί. Θεωρώ οτι και φετος θα πρωταγωνιστήσουμε.
Για το ματς με τον Γαλαξία, γνωρίζουμε ότι διαθέτει κάποιους παίκτες εμπειρίας. Νομίζω ότι έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα και πάμε να κερδίσουμε σε ενα δύσκολο γηπεδο, σε μια δύσκολη ώρα και κερδίζοντας το ματς πιστεύω ότι η ομάδα θα παει καλύτερα στη συνέχεια. Εχουμε τη 2η αγωνιστική ενα θεωρητικά βατό παιχνίδι και θα ακολουθήσουν δυο ματς δύσκολα στη συνέχεια εκτός έδρας. Και το πιο σημαντικό ειναι ότι και οι μικρότεροι σε ηλικία παίκτες βοηθούν την ανδρική ομάδα και θα υπάρχει συνέχεια. Είμαστε εδω για να στηρίζουμε και τα μικρότερα παιδιά και κυρίως να δώσουμε την ευκαιρία να βγουν ντόπια παιδιά που ειναι και ο στοχος της διοίκησης και για αυτο δουλεύουμε''.
Χρήστος Βογιατζής:
"Οπως γνωρίζεται μετά από επιθυμία και των δυο προπονητών μας, να είμαι ο συνεργατης τους από τη πλευρά της διοίκησης και μετά τη πρόταση που μού έγινε, ανταποκρίθηκα αμέσως γιατί πιστεύω ότι μπορούν να βοηθησουν προπονητικά και αγωνιστικά την ομαδα. Στο διάστημα αυτο της προετοιμασίας έχουμε μια πολυ καλή συνεργασια και εγινε μια πολύ καλή δουλειά από τα παιδιά. Το πιο σημαντικό ήταν εστω και στην αρχή της περιόδου η προσπαθεια των παιδιών να ʽʼπαντρεψουνʼʼ τους Παίδες και τους Παμπαίδες, με τους Ανδρες. Πιστεύω και το πιστεύει και η διοίκηση ότι στο τέλος της χρονιας, θα είμαστε ευχαριστημενοι από ολα. Κάνουμε ενα κάλεσμα στους φιλάθλους και τον επιχειρηματικό κόσμος της Καρδίτσας νά μάς βοηθήσουν''.
Το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές της 1ης αγωνιστικής:
20.00 Γ.Σ. Μεγ. Αλέξανδρος - ΧΑΝΘ (Αβραμίδης – Κυριακόπουλος)
16.00 Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - Σ.Π.Α. Καρδίτσας (Γεωργιάδης – Κάλλης Κ.)
20.00 Α.Π.Σ. Αίας - Α.Σ. Ελπίς (Γεωργιάδης Κ. – Μπουγιούκας)
19.00 Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Α.Ο. Ορεστιάδας (Ιωαννίδης – Παπαδόπουλος Ι.)
19.30 ΜΕΝΤ - Σ.Φ.Π. Πιερικός (Κωνσταντινίδης – Μπέλλος)