Σπουδαία νίκη για τον ΣΠΑΚ μέσα στην Ορεστιάδα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε πριν λίγο η ομάδα του ΣΠΑΚ στην πρεμιέρα της Α2 βόλεϊ ανδρών στην Ορεστιάδα και μπροστά σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 800 φίλαθλοι των γηπεδούχων.
Οι παίκτες του Σοφοκλή Θεοδωρίδη έδωσαν μια ιδιαίτερα σκληρή μάχη στα πρώτα τρια σετ τα οποία και κρίθηκαν στον πόντο.
Το πρώτο πέρασε στα χέρια των γηπεδούχων δραματικά με 28-26 αν και υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να το κατακτήσει ο ΣΠΑΚ αφού είχε μια διαφορά 4-5 πόντων την οποία όμως και απώλεσε στο τέλος.
Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του ΣΠΑΚ έπαιξαν καλύτερα ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ με τους γηπεδούχους να προσπερνάνε 16-14 και 21-19, όμως σ 'αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν παίζοντας με καθαρό μυαλό να οδηγήσουν και αυτό το σετ στην παράταση κερδίζοντας το 24-26 πράγμα που έκαναν (νικηφόρα) και στο τρίτο σετ που βρήκε νικητή τον ΣΠΑΚ με 25-23.
Εκεί κάπου υπήρξε μια χαλάρωση και παρότι η ψυχολογία ήταν με το μέρος του ΣΠΑΚ ήρθε η εύκολη ήττα στο 4ο σετ με 25-17 και το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ.
Εκεί και μέσα σε μια κολασμένη αλλά αθλητική ατμόσφαιρα, οι βολεϊμπολίστες του ΣΠΑΚ κέρδισαν με 11-15 και έβαλαν τους πρώτους δύο βαθμούς στο "σακούλι" τους καταφέρνοντας ταυτόχρονα να φύγουν από μία έδρα που δεν θα καταφέρουν να περάσουν πολλοί και παράλληλα να αποκτήσουν ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει της συνέχειας.
Συνθέσεις ομάδων
Ορεστιάδα (Παναγιώτης Τσακμάκης): Καψαλιάρης, Κεμανετζής, Γραμματικόπουλος, Αρχοντίδης, Βλασακίδης, Τοπαλίδης (λ), Νένογλου, Λαχτάρας, Καρδαμανίδης, Κουλαξίδης
Σ.Π.Α. Καρδίτσας (Σοφοκλής Θεοδωρίδης): Ρεζκ, Χήρας, Φ. Αλεξίου, Ρουμελιωτάκης, Νεδιλάκης, Αθ. Αλεξίου, Γκανάς (λ), Τσολάκος, Καραγκιόζης, Ντάκουρης
Στα υπόλοιπα παιχνίδια η 1η αγωνιστική ανήκε στους φιλοξενουμένους με Παλλήνη, Μίλωνα, Ταταύλα να παίρνουν τις νίκες.
ΕΣΟΠ Επίκουρος - ΑΟ Παλλήνη 1-3 (21-25, 25-22, 22-25, 23-25)
ΓΣ Πανελλήνιος - ΓΕ Παναχαϊκή 3-0 (25-16, 28-26, 25-17)
Κόροιβος - Ταταύλα 0-3 (16-25, 12-25, 13-25)
Μεταμόρφωση - Μίλωνας 1-3 (15-25, 20-25, 28-26, 21-25)
ΑΟ Ορεστιάδος - ΣΠΑ Καρδίτσας 2-3 (28-26, 24-26, 23-25, 25-17, 11-15)
Το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του θα δώσει την επόμενη αγωνιστική ο ΣΠΑΚ στην Καρδίτσα με αντίπαλο τον Πανελλήνιο. Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα:
Α.Ο. Ταταύλα - ΑΣΠ. Μεταμόρφωσης
Α.Ο. Οδυσσέας Αμαρουσίου - Α.Ο. Ορεστιάδος
ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΑΟΝΣ Μίλων
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Γ.Σ. Πανελλήνιος
Γ.Ε. Παναχαϊκή - ΕΣΟΠ Επίκουρος
Α.Ο. Παλλήνη - Α.Σ. Κόροιβος Αμαλιάδος