Σπουδαίο βόλεϊ στο κλειστό των Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Βόλεϊ υψηλών απαιτήσεων παρακολούθησαν οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο των Σοφάδων την Τρίτη το βράδυ, ανάμεσα στις Εθνικές ομάδες της Ελλάδας και της Βραζιλίας.
Νικήτρια τελικά αναδείχθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα με 3-1 (23-25, 25-21, 25-15, 25-19) στο πρώτο από τα τρία φιλικά παιχνίδια που θα δοθούν το αυτό το τριήμερα.
Μόνο από το πρώτο σετ έμεινε ευχαριστημένος ο προπονητής της Ελληνικής ομάδας κ. Καζάζης παραδεχόμενος την ανωτερότητα της Βραζιλίας:«Είχαμε ένα πρώτο σετ με μια απόδοση όπως ακριβώς ονειρεύομαι για αυτά τα παιδιά. Όμως, η πίεση που δεχθήκαμε από το σέρβις των αντιπάλων και μας ανάγκασε σε πολλές ψηλές μπαλιές στις άκρες και το μπλοκ τους που δούλεψε πολύ καλά, καθώς είναι μια ιδιαίτερα ψηλή ομάδα, δεν μας άφηνε το περιθώριο να δημιουργήσουμε κάτι καλύτερο».
Συνεχίζοντας ο έμπειρος κόουτς τόνισε ότι τα παιχνίδια αυτά θα είναι μια καλή εμπειρία για την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό: «Η σειρά αυτών των αγώνων είναι μια πολύ καλή εμπειρία και ευκαιρία για αυτά τα παιδιά που θα έχουν στην πλάτη τους σπουδαίους αγώνες στη μάχη για την πρόκριση στο ευρωπαϊκό τον ερχόμενο Ιανουάριο. Κλείνοντας, να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον δήμαρχο για αυτό το εγχείρημα. Η σπουδαιότητα της προσπάθειάς τους είναι αρκετά μεγαλύτερη από ότι φαίνεται καθώς δίνουν την ευκαιρία σε πολύ νεαρά παιδιά, μέσα από αυτούς τους αγώνες και μέσα από τις συνθήκες που οι ίδιοι δημιούργησαν, να βελτιωθούν και να προοδεύσουν».
Συνθέσεις ομάδων:
Ελλάδα (Στέλιος Καζάζης): Παπάζογλου 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ), Ηλίας 1 (1 άσος), Τουρνάκης 1 (1/1 επ.), Τζιουμάκας 23 (1 άσος, 21/39 επ., 1 μπλοκ), Καρασαβίδης 11 (11/30 επ., 61% υπ.), Κωστόπουλος 6 (5/16 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Τσαδήμας (λ, 45% υπ.), Κομητούδης 1 (1/1 επ.), Μίλης, Τσιράκης, Ιωαννίδης 3 (1 άσος, 2/2 επ., 67% υπ.), Κόκκινος, Σταυρακάκης (67% υπ.)
Βραζιλία (Πέρσι Όντσεν): Λεάο 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Μπούσε 11 (8/24 επ., 3 μπλοκ), Σίλβα 2 (2 μπλοκ), Σόουζα 13 (2 άσοι, 11/27 επ., 57% υπ.), Αραούζο 15 (1 άσος, 10/11 επ., 4 μπλοκ), Μπαστός 17 (1 άσος, 11/16 επ., 5 μπλοκ), Πουρέζα (λ, 43% υπ.), Νασιμέντο 3 (3/5 επ.,), Κρέλινγκ 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ)
Πριν από το φιλικό, ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Αχιλλέας Μαυρομάτης, επισκέφθηκε τον Δήμαρχο Σοφάδων, Μπάμπη Παπαδόπουλο, συνοδευόμενος από τα μέλη του ΔΣ, Χρήστο Βογιατζή, Γιώργο Μανωλόπουλο και Κώστα Κυριάκου, ενώ παρόντες στη συνάντηση ήταν επίσης ο πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού Ευάγγελος Κουμπογιάννης και ο πρόεδρος του ΣΠΑ Καρδίτσας Ηλίας Αντωνίου.
Ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Αχιλλέας Μαυρομάτης ευχαρίστησε τους πάντες για τη φιλοξενία και την οργάνωση αυτών των σπουδαίων φιλικών και δήλωσε: «Στην ομοσπονδία συνεχίζουμε το πρόγραμμά μας για ενίσχυση της περιφέρειας και ανάπτυξη του βόλεϊ σε όλη την Ελλάδα και χαιρόμαστε ιδιαίτερα που βρισκόμαστε σε μια πανέμορφη περιοχή. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την άριστη φιλοξενία στη Λίμνη Σμοκόβου και τη διαμονή στα Λουτρά Σμοκόβου. Ευχή μας είναι του χρόνου τέτοια εποχή οι Σοφάδες να έχουν τη δική τους ομάδα βόλεϊ».
Αμέσως μετά όλοι πήγαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν το πρώτο φιλικό, με τον Δήμαρχο Μπάμπη Παπαδόπουλο να τονίζει: «Για τον Δήμο Σοφάδων και την πόλη μας είναι ιδιαίτερη η τιμή της φιλοξενίας των εθνικών ομάδων της χώρας μας και της Βραζιλίας. Είναι ιδιαίτερη τιμή για εμάς επίσης, ο ήχος των εθνικών ύμνων που ακούστηκαν πριν από λίγο. Ευχαριστούμε την ομοσπονδία για την ευκαιρία που μας έδωσε να θαυμάσουμε από κοντά τους μελλοντικούς πρωταγωνιστές σε παγκόσμιο επίπεδο.
Εύχομαι υγεία και τις καλύτερες επιτυχίες για τους αθλητές, οι οποίοι ελπίζω να θαυμάσουν και να απολαύσουν το υπέροχο τοπίο της Λίμνης Σμοκόβου και των Λουτρών Σμοκόβου όπου φιλοξενούνται. Θέλω, τέλος, να ευχαριστήσω όσους προσέφεραν για την επιτυχή έκβαση της διοργάνωσης και κυρίως το μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ΕΟΠΕ, Χρήστο Βογιατζή, τους δημοτικούς υπαλλήλους, τους εθελοντές, τον ΣΠΑ Καρδίτσας για τη συνεργασία και τους χορηγούς-επαγγελματίες της πόλης και της περιοχής».