Θεοδωρίδης:"Χρειάζεται προσοχή η Μεταμόρφωση" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Τον προβληματισμό του για την Αμαλιάδα που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα εξέφρασε ο Σοφοκλής Θεοδωρίδης στην καθιερωμένη εβδομαδιαία συνέντευξη, ενώ τόνισε τη δυσκολία του παιχνιδιού με τη Μεταμόρφωση την οποία χαρακτήρισε πολύ καλή ομάδα, ωστόσο φάνηκε αισιόδοξος ότι ο ΣΠΑΚ θα καταφέρει να πάρει τη νίκη.
Τέλος ευχήθηκε ταχεία ανάρρωση στον Νίκο Καραγκιόζη, ο οποίος εγχειρίστηκε στη μέση. Από τη μεριά του ο Αλέξανδρος Χήρας αφού εξέφρασε και αυτός τη στενοχώρια του για την Αμαλιάδα στην οποία ήταν παίκτης πριν έλθει στον ΣΠΑΚ χαρακτήρισε το παιχνίδι με τη Μεταμόρφωση δύσκολο και το οποίο θα κριθεί στις λεπτομέρειες.
Αναλυτικά όσα ειπώθηκαν στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου της Πέμπτης:
Σοφοκλής Θεοδωρίδης: Δυστυχώς είχαμε την ατυχία να μην παίξουμε το Σάββατο. Ας ακούγεται λίγο οξύμωρο αλλά μπορεί να πήραμε τρεις βαθμούς εύκολα να αναρριχηθήκαμε στη βαθμολογία αλλά εμένα προσωπικά το ότι δεν ήλθε η Αμαλιάδα μου άφησε πίκρα. Ασχολούμαι με το βόλεϊ περίπου 26 χρόνια. Το να βλέπω ομάδες και μάλιστα από επαρχία, που έχουν δαπανήσει χρήματα και οτιδήποτε άλλο να καταλήγουν σ αυτό το σημείο εμένα προσωπικά με στενοχωρεί. Θεωρώ ότι είναι μεγάλη απώλεια η μη συμμετοχή της Αμαλιάδας για όλους μας και δεν είναι κάτι που πρέπει να το περάσουμε στα ψιλά γιατί πολύ απλά αυτό δείχνει ότι το βόλεϊ έχει περιέλθει σε μια περίεργη δίνη και πρέπει να μας προβληματίσει, πως μπορούμε να το βοηθήσουμε . Γιατί κι εμείς ομάδα από επαρχία είμαστε και μπορούμε να καταλάβουμε τις δυσκολίες που έχει μια ομάδα της επαρχίας.
Το Σάββατο έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Πραγματικά έρχεται ένας δύσκολος κύκλος τριών παιχνιδιών. Η Μεταμόρφωση είναι μια ομάδα εξαιρετική για μένα με εξαιρετικούς αθλητές, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα που έχει φέρει μέχρι τώρα.
Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα που έφερε το προηγούμενο Σάββατο είναι παραπλανητικό και δεν υποδηλώνει την πραγματική αξία της ομάδας. Θεωρώ δε ότι αυτό το αποτέλεσμα μας δημιουργεί επιπρόσθετες δυσκολίες με αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς, γιατί πολύ απλά έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που δεν έχει πολλά περιθώρια για άλλη γκέλα. Νομίζω ότι αυτά που έπρεπε να κάνουμε τα έχουμε κάνει, γιατί έχουμε αρκετά καλή εικόνα για την συγκεκριμένη ομάδα, αφού παίξαμε μαζί τους τρία φιλικά και ο δείκτης δυσκολίας ήταν πολύ μεγάλος. Είναι μια ομάδα η οποία ταιριάζει πάρα πολύ με τη δικιά μας και στο τρόπο παιχνιδιού και στη λογική που αναπτύσσεται και γενικότερα στη φιλοσοφία που παρουσιάζεται μέσα στο γήπεδο. Αυτό σημαίνει ότι αν εμείς ήμαστε συνεπείς στο μυαλό μας πάνω απ όλα, σ αυτά που έχουμε να κάνουμε δεν θεωρώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι κακό για μας. Νομίζω ότι η έκβαση του αγώνα θα είναι καλή, για να μας οδηγήσει με άλλη ψυχολογία απέναντι στο Μίλωνα και στην Παλλήνη, που είναι τα δύο επόμενα παιχνίδια, για να κλείσουμε τη χρονιά καλά.
Στο σύνολο των κακών γεγονότων που υπάρχουν γύρω μας εμείς είχαμε και την χαρά για ένα καλό νέο και αυτό έχει να κάνει με τον Νίκο Καραγκιόζη. Ο παίκτης έκανε τελικά την εγχείρηση είναι καλά και πιστεύω να είναι σύντομα κοντά μας Το σημαντικό είναι να αναρρώσει πλήρως, αυτό ενδιαφέρει εμένα προσωπικά. Να του ευχηθώ για ακόμη μια φορά καλή ανάρρωση.
Αλέξανδρος Χήρας: Θέλω να πω κι εγώ δυο λόγια για την Αμαλιάδα, αφού ήμουν παίκτης εκεί πριν έρθω στον ΣΠΑΚ. Είμαι πολύ στενοχωρημένος γι αυτά που συμβαίνουν σ αυτή την ομάδα, γιατί γνωρίζω από πρώτο χέρι την προσπάθεια που έχουν κάνει και δυστυχώς αν και προσπάθησαν πολύ δεν τα κατάφεραν και αφήνει μια πικρία σε όλους μας.
Για το ματς του Σαββάτου όπως είπε και ο προπονητής μου έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι, με μια πάρα πολύ καλή ομάδα και με την οποία έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι αρκετές φορές. Ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε, ξέρουμε ότι αν δεν είμαστε σοβαροί και δεν δείξουμε πάθος για τη νίκη δεν θα τα καταφέρουμε εκεί μέσα. Όλα θα κριθούν πιστεύω στις λεπτομέρειες γιατί και οι δύο ομάδες είναι αρκετά καλές. Εμείς δόξα τω Θεώ πέρα από το Νίκο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και θα πάμε στην Μεταμόρφωση για το καλύτερο δυνατό που είναι η νίκη και αυτή είναι στο μυαλό μας.