Θύμα έκπληξης ο ΣΠΑΚ στο κλειστό της πόλης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Ένας κακός ΣΠΑΚ γνώρισε την ήττα το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό της Καρδίτσας από την ομάδα του Αία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Α2 βόλεϊ ανδρών.
Οι παίκτες του ΣΠΑΚ έμειναν ως φαίνεται στους πανηγυρισμούς για τη νίκη στη Θεσσαλονίκη την περασμένη αγωνιστική, διαφορετικά δεν εξηγείται η εμφάνισή τους.
Η ομάδα της Καρδίτσας έχασε με κατεβασμένα χέρια το πρώτο σετ (15-25) ενώ πάλεψε αλλά τελικά έχασε στο νήμα το 2ο με 25-27. Ακολούθησαν δύο νικηφόρα σετ με το ίδιο σκορ 25-21 για να φθάσουμε στο τάι μπρέικ όπου παρά του ότι η ψυχολογία αλλά και ο κόσμος ήταν με το μέρος των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί η ανατροπή (10-15).
Ο αγώνας θα λέγαμε ότι έχει όλα τα χαρακτηριστικά ένος καλού μαθήματος για την δύσκολη συνέχεια. Αν παίκτες, προπονητές και διοίκηση διδαχθούν από την Σαββατιάτικη ήττα τότε το μέλλον μπορεί να είναι διαφορετικό, αλλιώς...
Συνθέσεις ομάδων:
ΣΠΑ Καρδίτσας (Σ. Αλεξίου - Νεδιλάκης): Χήρας, Καραγκιόζης, Αλεξίου Α., Παπαγεωργίου, Βασιλάκος, Νεδηλάκης, Ντακούρης (λ), Αλεξίου Φ.
Αίας (Κουτουνίδης): Σκαρλατίδης, Καψειμάκης, Βαφέας, Βλάχος, Καμαριώτης, Σακελλαρίδης, Κνάπεκ (λ), Ζολώτας, Κερτικίδης, Τουλκερίδης, Ιωακειμίδης.
* Η ομάδα του ΣΠΑΚ τίμησε τον βαδιστή Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ που συμμετείχε εκπροσωπώντας το νομό μας στην Ολυμπιάδα του Λονδίνου, καθώς και για το αθλητικό ήθος του εντός και εκτός των αθλητικών εγκαταστάσεων.
Από τους υπόλοιπους αγώνες ΜΕΝΤ και Ορεστιάδα πιστοποίησαν τον τίτλο του φαβορί κάνοντας το δύο στα δύο ενώ το ίδιο έκανε και η Ελπίς.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
ΧΑΝΘ - Α.Μ.Ο. Γαλαξίας 0-3 (19-25, 23-25, 23-25)
Σ.Π.Α. Καρδίτσας - Α.Π.Σ. Αίας 2-3 (15-25, 25-27, 25-21, 25-21 10-15)
Α.Σ. Ελπίς - Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 3-1 (21-25, 28-26, 25-23, 26-24)
ΜΕΝΤ - Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος 3-0 (25-16, 30-28, 25-16)
Α.Ο. Ορεστιάδος - Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων 3-1 (25-17, 25-14, 22-25, 25-16)
Αλλιώς σχεδίαζε να αγωνιστεί στην Αλεξανδρούπολη ο ΣΠΑΚ (αήττητος), αλλά η εμφάνισή του το Σάββατο το χάλασε. Εκτός έδρας αγωνίζονται ΜΕΝΤ και Ελπίς ενώ η Ορεστιάδα έχει το ρεπό της.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Α.Μ.Ο. Γαλαξίας - ΜΕΝΤ
Γ.Σ. Μέγας Αλέξανδρος - Σ.Φ.Π. Πιερικός
Α.Π.Σ. Αίας - ΧΑΝΘ
Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης - Σ.Π.Α. Καρδίτσας
Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων - Α.Σ. Ελπίς