Την πρώτη νίκη στην Καρδίτσα αναζητά ο ΣΠΑΚ το απόγευμα του Σαββάτου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Απέναντι στην ομάδα του Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων αγωνίζεται ο ΣΠΑΚ το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Καρδίτσας και στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 Βόλεϊ ανδρών.
Η ομάδα της Καρδίτσας θέλει οπωσδήποτε την νίκη στο συγκεκριμένο αγώνα για να εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, απέναντι σε ένα αντίπαλο με τον οποίο γνωρίζεται καλά, αφού στην περίοδο της προετοιμασίας οι δύο ομάδες έπαιξαν δύο φιλικά (από ένα νικηφόρο για κάθε ομάδα στην έδρα της).
Θυμίζουμε ότι ο ΣΠΑΚ δίνει δύο συνεχόμενους κρίσιμους αγώνες στην Καρδίτσα, με πρώτο χρονικά την ομάδα των Ιωαννίνων και αμέδως μετά με το μεγάλο φαβορί του ομίλου την Ορεστιάδα. Πιθανή επιτυχία και στους δύο αγώνες θα τον φέρει μόνο πρώτο στη βαθμολογία, μεταφέροντας έτσι το άγχος στους αντιπάλους.
Τον αγώνα που ξεκινά στις 19:00 θα διαιτητεύουν οι κ.κ.: Παπαγεωργίου Αχ. και Χαρδαλίδης.
Στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου που έδωσαν ο προπονητής - παίκτης του ΣΠΑΚ Μάκης Νεδιλάκης και ο βολεϊμπολίστας Νίκος Καραγκιόζης αναφέρθηκαν στο νικηφόρο παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη αλλά και σε αυτό που θα δοθεί στην Καρδίτσα το Σάββατο:
ΜΑΚΗΣ ΝΕΔΙΛΑΚΗΣ : "ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ''
''Για το ματς της περαμενης αγωνιστικης στην Αλεξανδρούπολη η ομάδα ήταν πολύ καλή,συγκεντρωμένη και σοβαρή. Εκτός από το 3ο σετ που κάναμε μια μικρή κοιλιά για 5-6 πόντους, στο υπόλοιπο ματς ήμασταν μπροστά στο σκορ και δεν είχαμε πρόβλημα. Σιγα σιγά βγαίνει η δουλειά στο γηπεδο και μάς κάνει χαρούμενους και αισιόδοξους για το μέλλον.
Για το ματς τώρα του Σαββάτου, παίζουμε με μια ομάδα που δεν έχει ακόμη νίκη αλλά έχει καταφερει να πάρει σετ στα δυο ματς που έχει δώσει. Με ολες τις δυσκολίες που έχουμε αυτη την βδομάδα, καθώς οι 7 από τους 10 παίκτες ειναι άρρωστοι, ελπίζω να είμαστε καλοί όπως στην Αλεξανδρούπολη και να καταφέρουμε να κερδίσουμε. Μάς ξερουν και τούς ξέρουμε. Εχουμε παιξει δυο φιλικά και νομίζω πώς αν παίξουμε αυτό που μπορουμε, θα είμαστε οι νικητές''.
ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ: '' ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΕΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΠΟΝΕΙΤΑΙ Η ΟΜΑΔΑ''
Από τη πλευρά του ο Νίκος Καραγκιόζης, τόνισε: ''Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια για τη νίκη του Σαββάτου. Κάναμε μια καλή εμφάνιση στην Αλεξανδρούπολη. Βέβαια για να συνεχίσουμε έτσι θα πρεπει να είμαστε σοβαροί κάθε Σάββατο, γιατί στο πρωταθλημα δεν υπάρχουν εύκολα ή δύσκολα ματς. Οσο για το ματς του Σαββάτου ξέρουμε πολύ καλά τον αντίπαλο, καθώς παίξαμε δυο φιλικά μαζί και μάς ξέρουν κι αυτοί. Πιστεύω ότι αν παρουσιασθούμε σοβαροί, θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα στην Αλεξανδρούπολη. Θα ήθελα να πω ότι οι συνθήκες που προπονείται η ομάδα ειναι πρωτόγνωρες, από θέμα κρύου, και όσο περνάει ο καιρός η κατάσταση θα γίνεται χειρότερη'', κατεληξε.
Κάλεσμα της διοίκησης του ΣΠΑΚ στον κόσμο και στον επιχειρηματικό κόσμο της Καρδίτσας
Η διοικηση με ανακοίνωσή, της καλει τους φιλάθλους το Σαββατο στο γήπεδο και στήριξη από τον επιχειρηματικό κόσμο: ''Καλούμε τους φιλάθλους και τον επιχειρηματικό κοσμο της Καρδίτσας, να βοηθήσουν διότι η ομάδα έχει μείνει μόνη της εδω και χρόνια ,με την αδιαφορία των φορέων,Δημάρχων, Περιφερειαρχών, Βουλευτών κ.α.''.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
ΜΕΝΤ - ΑΠΣ Αίας (19.30)
ΓΣ Μεγ. Αλέξανδρος - ΑΜΟ Γαλαξίας (20.00)
ΧΑΝΘ - ΓΕ Αλεξανδρούπολης (19.00)
ΣΠΑ Καρδίτσας - ΑΓΣ Ιωαννίνων (19.00)
ΣΦΠ Πιερικός - ΑΟ Ορεστιάδας (19.00)