Έτοιμα τα τμήματα του ΣΠΑΚ για τις επίσημες υποχρεώσεις - Συνέντευξη τύπου των προπονητών (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Προσγειωμένοι και με όρεξη για δουλειά παρουσιάστηκαν οι προπονητές όλων των τμημάτων του ΣΠΑΚ, σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησαν, ενόψει της έναρξης της περιόδου.
Η συνέντευξη δόθηκε σε χώρο του κλειστού γυμναστηρίου και μίλησαν ο προπονητής της ανδρικής ομάδας Φ. Αλεξίου, ο προπονητής των τμημάτων υποδομής εφήβων, παίδων, παμπαίδων Τ. Παπαγεωργίου, ο προπονητής των ακαδημιών αγοριών και ενός τμήματος κοριτσιών Κ.Λαζινός, ο προπονητής της γυναικείας ομάδας Θ. Αλεξίου και η προπονητής των τμημάτων υποδομής κορασίδων πανκορασίδων και των ακαδημιών κοριτσιών Βίκυ Τσέλιου.
Δείτε βίντεο του KarditsaLive.Net από την συνέντευξη τύπου:
Ο Φ. Αλεξίου που πήρε πρώτος το λόγο μίλησε αρχικά για την αποτυχημένη περσινή χρονιά, λέγοντας πως όλοι οι συντελεστές, του ιδίου συμπεριλαμβανομένου, οφείλουν μία συγνώμη, για την κακή πορεία και το χάσιμο της κατηγορίας.
Στη συνέχεια χαρακτήρισε την φετινή σεζόν απόρροια της κακής περσινής πορείας και μια περιπέτεια καθώς ο ΣΠΑΚ καλείται να κολυμπήσει σε θολά και άγνωστα νερά. Πρέπει, είπε, να είμαστε προετοιμασμένοι και για το καλύτερο και το χειρότερο, καθώς θα αντιμετωπίσουμε καταστάσεις πρωτόγνωρες.
Δεν έχρισε πάντως την ομάδα του φαβορί και είπε ότι θα βλέπουμε παιχνίδι το παιχνίδι, έθεσε ως πρωταρχικό στόχο να γίνει ο ΣΠΑΚ πραγματικά ομάδα, ευχήθηκε να υπάρχει υγεία και κατέληξε τονίζοντας ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα ενόψει της έναρξης όπως και ότι έχει γίνει καλή προετοιμασία.
Ο Τ. Παπαγεωργίου που πήρε στη συνέχεια το λόγο είπε ότι θα κάνει ότι είναι δυνατόν, τόσο ο ίδιος όσο και οι συνάδελφοί του για τη νέα γενιά, θα μεταφέρουν σ’ αυτή τις γνώσεις τους από το βόλεϊ και εντός και εκτός γηπέδου, γιατί, όπως τόνισε, ο αθλητής δεν είναι μόνο μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά παντού.
Τρίτος τοποθετήθηκε ο Κ. Λαζινός που ξεκίνησε κι αυτός με αναφορά στην περσινή κακή χρονιά της ομάδας ανδρών και συνέχισε λέγοντας ότι άρχισε πέρυσι μια προσπάθεια να έρθουν όσο το δυνατόν περισσότερα μικρά παιδιά κοντά στο βόλεϊ μέσω των ακαδημιών του ΣΠΑΚ. Στόχος, συνέχισε να υπάρχουν 10-15 παιδιά σε κάθε ηλικιακή βαθμίδα και σ’ αυτά να βασιστεί το μέλλον της ομάδας.
Στη συνέχεια μίλησε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας Θάνος Αλεξίου που μίλησε για μια καινούργια κατηγορία που η ομάδα έφθασε μετά από μεγάλη προσπάθεια. Τόνισε ότι οι περισσότερες παίκτριες δεν έχουν παραστάσεις απ’ αυτή και θα χρειαστεί πολύ δουλειά και υπομονή απ’ όλους.
Τις τοποθετήσεις έκλεισε η Βίκυ Τσέλιου που είπε ότι στόχος της είναι τα παιδιά ν’ αγαπήσουνε το βόλεϊ και να μπούνε σ’ ένα χώρο πουν θα προσπαθήσουνε, θα μάθουνε, θα νικάνε και θα είναι, πρώτα απ’ όλα, καλοί άνθρωποι μέσα κι έξω από το γήπεδο.
Η κ. Τσέλιου έκανε και μια ευρεία αναφορά στα προβλήματα που υπάρχουν με τις προπονήσεις, στο λίγο χώρο που διατίθενται οι εγκαταστάσεις, στην έλλειψη θέρμανσης στο κλειστό και για τις αντίξοες γενικότερα συνθήκες.
Π.Κ.