Χιτσκοκική νίκη για τον ΣΠΑΚ στο εξ αναβολής με Πολίχνη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του γ' ομίλου της Α2 Ανδρών ο ΣΠΑ Καρδίτσας επικράτησε μετά από συναρπαστική μάχη με 3-1 του Πήγασου Πολίχνης.
Η ομάδα της Καρδίτσας θυμίζοντας κάτι από τις προηγούμενες χρονιές και στην προσπάθεια τότε να αναρριχηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έδωσε ένα αγώνα υπερ πάντων το απόγευμα της Τετάρτης στο κλειστό της πόλης και κατάφερε να βγει νικήτρια διατηρώντας έτσι ακόμα κάποιες ελπίδες ζωντανές για παραμονή στην κατηγορία.
Ήταν το συγκλονιστικότερο παιχνίδι της χρονιάς για τον ΣΠΑΚ που έδειξε ότι θέλει να παλέψει για την σωτηρία ως το τέλος.
Το πρώτο σετ κύλησε υπέρ της Καρδιτσιώτικης ομάδας χωρίς δυσκολία (25-19). Η συνέχεια ωστόσο ήταν "καυτή" με τα επόμενα τρία σετ να κρίνονται στο πόντο και πάνω από τους 25 νικητήριους πόντους! Χαρακτηριστικό της μαχητικότητας του ΣΠΑΚ ότι ο Πήγασος κατάφερε να πάρει το μοναδικό σετ κερδίζοντας με 31-33.
Τα σετ: 25-19, 28-26, 31-33, 26-24
ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Βασιλάκος, Μοϊάνος, Μαλλιώρας, Θάνος Αντ., Αλεξίου Αθ., Παπαγεωργίου, Γιαννουσάς-λ / Αθανασόπουλος-λ, Παπαδόπουλος, Αντωνίου.
Πήγασος Πολίχνης (Γαϊδατζής): Ματθαίου, Βεληχάι, Μωυσίδης Γ., Αντύπας, Ριζόγλου, Κανέλιας, Γκιούγκης-λ / Χρηστάκος, Μωυσιάδης Αντ..
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.