"Ντου" των εργαζομένων του ΕΕΣ στο Ερρίκος Ντυνάν - Παραίτηση Μαρτίνη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Την παραίτησή του ανακοίνωσε πριν λίγη ώρα ο Πρόεδρος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού μετά το "ντου" των εργαζομένων που έγινε στο νοσοκομείο «Ερρίκος Ντυνάν» όπου επίσης είναι πρόεδρος.
Οι εργαζόμενοι του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού μη αντέχοντας άλλο την κοροϊδία των πέντε μηνών χωρίς πληρωμή μισθού, προχώρησαν στην πράξη αυτή ως έσχατο μέσο για να δείξουν ότι ο "κόμπος έχει φθάσει στο χτένι" και απειλούνται με κατάρρευση οι προϋπολογισμοί των οικογενειών τους.
Ο Κος Μαρτίνης αμέσως μετά την εισβολή στο νοσοκομείο ανακοίνωσε την παραίτησή του, από τη θέση του προέδρου, αφού όπως παραδέχτηκε δεν μπορεί να κάνει κάτι για τους εργαζομένους: «Κατέληξα στην απόφαση αυτή, μετά πολλή σκέψη, αφού δεν μπορώ να βοηθήσω, πλέον, το Σωματείο και τους ανθρώπους που με ανέδειξαν και με στήριξαν».
Να θυμίσουμε ότι τα κεντρικά γραφεία του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού είναι σε κατάληψη εδώ και μια εβδομάδα ενώ ο αγώνας των εργαζομένων που είναι στους δρόμους έχει ξεκινήσει από τις 23 Ιουνίου με επαναλαμβανόμενες στάσεις εργασίες και πορείες στο κέντρο της Αθήνας.
Την διαμαρτυρία των εργαζομένων κατέγραψε η κάμερα του newsit: