Ουρές για το απλήρωτο "χαράτσι" της ΔΕΗ - Τι ισχύει αναλυτικά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Απίστευτες ουρές σχηματίζονται αυτές τις ημέρες έξω από τα γραφεία εξυπηρέτησης πελατών της ΔΕΗ, αφού πέρα από τις συνήθεις εργασίες και τον ήδη υπερβολικά μεγάλο αριθμό διακανονισμών, προστέθηκε και το απλήρωτο "χαράτσι" του 2011 που έχει σταλεί από τις εφορίες στους δικαιούχους που δεν μπόρεσαν εμπρόθεσμα ή δεν θέλησαν σκόπιμα να το πληρώσουν την περασμένη χρονιά.
Όσοι λοιπόν εμπίπτουν σε αυτή την περίπτωση, λαμβάνουν ένα ειδοποιητήριο από την εφορία που τους καλεί να προσέλθουν (στην εφορία) να διευθετήσουν το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. του 2011 ή να υποδείξουν σε ποιον ανήκει η οφειλή σε περίπτωση που δεν είναι οι ίδιοι.
Και εδώ αρχίζει το μπέρδεμα...
Πάρα πολλοί είναι οι καταναλωτές που πλήρωσαν εκπρόθεσμα το λογαριασμό της ΔΕΗ που περιείχε ποσό Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. του 2011 είτε γιατί το αμέλησαν είτε γιατί δεν μπορούσαν οικονομικά, με αποτέλεσμα να έχουν μείνει με την εντύπωση ότι πληρώθηκε, ενώ ενδιάμεσα η ΔΕΗ (30 Απριλίου 2012) προχώρησε σε εκκαθάριση αποστέλλοντας το υπόλοιπο στις εφορίες και ενημερώνοντας αντίστοιχα τους καταναλωτές στον πρώτο λογαριασμό που έλαβαν μετά την 1η Μαΐου 2012 (1η σελίδα του παλιού εντύπου).
Α) Μια τυπική εικόνα ενός λογαριασμού που πληρώθηκε πλήρως αλλά εκπρόθεσμα είναι και η ακόλουθη:
Β) Άλλη σύνηθης περίπτωση που ο καταναλωτής θεωρεί ότι έχει εξοφληθεί το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. χωρίς όμως να συμβαίνει αυτό...
"Ραβασάκι" από την εφορία έχουν λάβει όμως και πολλοί που δεν είναι κάτοχοι ακινήτων αλλά "ταυτοποιήθηκε" ο Α.Φ.Μ. τους με το ηλεκτρονικό αρχείο της ΔΕΗ. Σύμφωνα με διευκρινιστική εγκύκλιο, καλούνται καταναλωτές σε βάρος των οποίων έχει βεβαιωθεί το τέλος ακινήτων να προσέλθουν στην αρμόδια για τη φορολογία Δ.Ο.Υ και να προσκομίσουν οποιοδήποτε πρόσφορο έγγραφο ή στοιχείο που να υποδεικνύει τον υπόχρεο στο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), κύριο ή επικαρπωτή του ακινήτου. Αν ο καταναλωτής δεν γνωρίζει τον ιδιοκτήτη του ακινήτου οφείλει να αποδείξει στον προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ ότι ο ίδιος δεν είναι ο κύριος ή ο επικαρπωτής του ακινήτου. Στη συνέχεια ο προϊστάμενος της εφορίας θα πρέπει να διαγράψει την οφειλή.
Τι γίνεται με τις πληρωμές του Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. του 2012 που είναι σε εξέλιξη...
Από 31 Ιουλίου 2012 άρχισε να χρεώνεται σε πέντε δόσεις (μία ανά δίμηνο ή ανά έκδοση λογαριασμού) το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. του 2012. Όσοι ιδιοκτήτες δεν επιθυμούν ή δεν μπορούν να πληρώσουν το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. θα πρέπει να απευθύνονται (υποχρεωτικά) στην αρμόδια ΔΟΫ που ανήκουν, όπου με την καταβολή ενός ποσού 50€ (προκαταβολή του συνολικού ποσού) θα μπορούν να διαχωρίσουν το Ειδικό Τέλος από το λογαριασμό της ΔΕΗ. Με τον τρόπο αυτό θα μπορούν οι ίδιοι είτε οι ενοικιαστές των ακινήτων τους να πληρώνουν τον λογαριασμό του ρεύματος χωρίς να υπάρχει κίνδυνος το ποσό πληρωμής να κατανεμηθεί από την ΔΕΗ στο Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. του 2012.
Σε αντίθετη περίπτωση πληρωμές που μπορεί να γίνονται με σκοπό να πληρωθεί μόνο το ρεύμα από τον συνολικό λογαριασμό και όχι το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε., δεν είναι βέβαιο ότι θα επιτύχουν. Το τελευταίο ισχύει και για τις περιπτώσεις όπου ο καταναλωτής προσέρχεται στο ταμείο της ΔΕΗ και ζητά να πληρώσει μόνο το ρεύμα και όχι το Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.