Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας σε πολλές πόλεις της Ελλάδας σήμερα Τετάρτη στις 18:00 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας (στα πρότυπα της Ισπανίας) προετοιμάζονται το απόγευμα της Τετάρτης σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας έπειτα από την αρχή που έκαναν Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Το μήνυμα που παρασύρει όλους σε μια ειρηνική συγκέντρωση διαμαρτυρίας είναι το ακόλουθο και είναι κάτι που αναμένεται να γίνει και στην πόλη της Καρδίτσας.
"ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ, ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ"
ΦΟΡΑΜΕ OΛΟΙ ΜΑΥΡΗ ΜΠΛΟΥΖΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΣΕΛΙΔΩΝ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.
Η πόλη μας με την σειρά της δηλώνει και αυτή ειρηνικά την αγανάκτησή της κατά της κρίσης. Κατά όλων αυτών που μας οδήγησαν σε αυτό το σημείο. Αυθόρμητα, χωρίς κόμματα, ομάδες και ιδεολογίες.
Δημιουργήσαμε μία εκδήλωση παράλληλα με την Θεσσαλονίκη και την Αθήνα για να βρεθούμε ειρηνικά και να δείξουμε ότι δεν σκεφτόμαστε ατομικά. Ότι είμαστε ένα ενωμένο μεγάλο κομμάτι και μπορούμε να αλλάξουμε την υπάρχουσα κατάσταση.
Ο καθένας στην σελίδα της διαμαρτυρίας εκφράζει τον εαυτό του και μόνον αυτόν. Χωρίς επιτροπές και ψήφους. Αρα, καλούμε τον καθένα να είναι υπεύθυνος των λόγων και των πράξεων του. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι αρνητικό. Όμως, να μην δημιουργείται άλλη εντύπωση, από ό,τι ισχύει.
Δηλαδή μια ειρηνική και αυθόρμητη σύναξη.
Δικός μας αρχικός στόχος είναι να κατεβούμε με τα παιδιά μας, να γνωριστούμε με κάποιους, να συναντήσουμε φίλους και γνωστούς. Με αφορμή αυτό που όλοι ζούμε. Χωρίς σημαίες και πλακάτ, χωρίς κόμματα και οργανώσεις. Αυθόρμητα.
Οι διαχειριστές της σελίδας δεν είναι οργανωτές της εκδήλωσης. Όπως όλοι σας, είμαστε και εμείς αποκλειστικοί υπεύθυνοι των λόγων και πράξεών μας και εκφράζουμε μόνον τους εαυτούς μας.
ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ !!! ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΙΣ 18:00 !!!