Παπαδήμος:"Η Ελλάδα αλλάζει. Είναι η ώρα να κοιτάξουμε μπροστά" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
«Γυρνάω πιο αισιόδοξος στην Αθήνα», υπογράμμισε εισαγωγικά ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος στη συνέντευξη τύπου που παραχώρησε για τα αποτελέσματα της διήμερης Συνόδου Κορυφής και του Eurogroup και πρόσθεσε: «Η ανάπτυξη είναι πλέον κορυφαία προτεραιότητα στην ευρωζώνη (...) Ηρθε η ώρα να αντικατασταθεί ο φαύλος κύκλος της ύφεσης με έναν, νέο ενάρετο κύκλο ανάπτυξης και διαρθρωτικών αλλαγών».
Και συμπλήρωσε: «Η Ελλάδα αλλάζει. Είναι η ώρα να κοιτάξουμε μπροστά. Φεύγω με την πεποίθηση ότι τα πράγματα θα οδηγηθούν σε καλύτερο δρόμο. Η Ευρώπη μας δίνει ψήφο εμπιστοσύνης. Ας μην την διαψεύσουμε. Αντίθετα θα πρέπει να διαψευστούν όσοι προεξοφλούν ότι το νέο πρόγραμμα θα αποτύχει».
Αναφερόμενος στα αποτελέσματα της Συνόδου Κορυφής και τις πολιτικές που πλέον προκρίνονται μίλησε για ένα πλαίσιο που στηρίζει τη μεγάλη προσπάθεια διαρθρωτικών αλλαγών και επιδιώκει να αντισταθμίσει τις απώλειες, λόγω της ύφεσης, σε εισόδημα και απασχόληση.
Περιέγραψε ακολούθως τις προτεραιότητες που πρέπει να ακολουθήσει η ελληνική οικονομία ανέφερε:
- Μεγαλύτερη αξιοποίηση πόρων του ΕΣΠΑ με προτεραιότητα προγράμματα που στηρίζουν τις επιχειρήσεις και δίνουν δουλειά σε ανέργους
- Ενεργοποίηση πόρων για να ξεκολλήσουν τα έργα κατασκευής αυτοκινητοδρόμων
- Εξεύρεση πόρων για στήριξη των επενδύσεων
- Ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών για επαρκή ρευστίοτητα της ελληνικής οικονομίας
- Καλύτερη οργάνωση των εξαγωγών
- Επιτάχυνση των διαδικασιών για αξιοποίηση των ΑΠΕ και των υποθαλάσσιων πηγών ενέργειας.
Ερωτηθείς εάν αυτή είναι η τελευταία Σύνοδος Κορυφής στην οποία συμμετέχει ως πρωθυπουργός, ο κ. Παπαδήμος απάντησε: «Οπως έχω επισημάνει στο παρελθόν, όταν η κυβέρνηση ολοκληρώσει το έργο της θα ληφθούν αποφάσεις σχετικά με την ημερομηνία των εκλογών. Δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο. Αλλες σχετικές αποφάσεις θα ληφθούν μετά τις εκλογές».
Ο κ. Παπαδήμος ρωτήθηκε επίσης εάν ο κ. Βενιζέλος θα πρέπει να παραμείνει στη θέση του λόγω των εσωκομματικών διαδικασιών του ΠΑΣΟΚ: «Οταν ο κ. Βενιζέλος λάβει τις αποφάσεις του, θα συζητήσω το θέμα μαζί του και θα απαντήσω τότε στο ερώτημά σας», είπε.
Ο κ. Παπαδήμος είπε ακόμη:
Για το εάν υπάρχει «Plan b» σε περίπτωση ανεπαρκούς υλοποίησης του PSI: «Το PSI έχει πολλά ελκυστικά στοιχεία και γι αυτό το λόγο εκτιμώ ότι η συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα θα είναι ικανοποιητική. Δεν νομίζω ότι μπορώ να προσθέσω κάτι περισσότερο σήμερα. Εάν αποδειχθεί το αντίθετο θα ενεργήσουμε ανάλογα με τις απαιτήσεις. Αλλά θεωρώ ότι αυτό είναι μια υπόθεση εργασίας. Και δεν έχει, πιστεύω, νόημα σήμερα να συζητήσουμε εκτενέστερα ενναλλακτικά σενάρια.
Για τα σενάρια τοποθέτησης Επιτρόπου
«Εχω ήδη αναφερθεί σε αυτό το θέμα. Δεν συζητείται και ούτε είναι αποδεκτή η τοποθέτηση Επιτρόπου στην Ελλάδα. Από την άλλη πελυρά έχει συμφωνηθεί και αυτό συμπεριλαμβάνεται και στα αποτελέσματα του πρόσφατου Ecofin ότι η παρουσία της τρόικας θα ενισχυθεί ώστε και να βελτιωθεί η παρακολούθηση του προγράμματος αλλά και η παροχή τεχνικής βοήεθιας από την Task Force. H ενίσχυση της οπαρουσίας της τρόικας είναι χρήσιμη διότι θα συμβάλει στην αποτελεσματικότερη παρακολούθηση και εφαρμογή του προγράμματος».