Καταδίκες για τα "μπλόκα" σε τρεις Λαρισαίους αγροτοσυνδικαλιστές Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Αντιμέτωποι με την καταδικαστική απόφαση του δικαστηρίου ήρθαν οι τρεις Λαρισαίοι αγροτοσυνδικαλιστές Θανάσης Κοκκινούλης, Χρήστος Σιδερόπουλος και Τάκης Τσικόπουλος.
Σύμφωνα με το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Λάρισας κρίθηκαν κατηγορούμενοι ως ηθικοί αυτουργοί για παρακώλυση συγκοινωνιών στις αγροτικές κινητοποιήσεις τον Μάρτιο του 2007 και τους επιβλήθηκε 8μηνη καταδίκη.
Το δικαστήριο υιοθέτησε την πρόταση του Εισαγγελέα και επέβαλε με αναστολή την παραπάνω ποινή, η οποία χαρακτηρίστηκε από τους αγροτοσυνδικαλιστές «πολύ σκληρή, καθώς στο παρελθόν τα «αγροτοδικεία» κατέληγαν με την αθώωσή τους ή με την επιβολή 2-3 μηνών μάξιμουμ».
Να σημειωθεί πως ο τέταρτος κατηγορούμενος Δημήτρης Κοκκινούλης (γιος του πρώην προέδρου της ΕΑΣ) αθωώθηκε, ενώ η κατηγορία αφορούσε το χρονικό διάστημα του Μαρτίου του 2007, όταν τα τρακτέρ των αγροτών συγκεντρώθηκαν αρχικά στον Πλατύκαμπο και εν συνεχεία επιχείρησαν να καταλάβουν τα Τέμπη. Εκεί η πορεία ακινητοποιήθηκε από το μπλόκο της αστυνομίας κι έτσι οι αγρότες έφτασαν στον προορισμό τους με τα ΙΧ.
Οι τρεις αγροτοσυνδικαλιστές άσκησαν έφεση κατά της απόφασης.
ΠΑΣΥ: Να σταματήσει το αίσχος των αγροτοδικείωνΤη νέα καταδικαστική απόφαση σε βάρος αγροτών της Λάρισας που συμμετείχαν σε κινητοποιήσεις το 2007 που εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο ποινικοποίησης των αγώνων και τρομοκράτησης του λαϊκού κινήματος καταγγέλλει με ανακοίνωσή της η ΠΑΣΥ.
Όπως αναφέρει, για πολλοστή φορά επιδιώκουν να υποτάξουν το αγροτικό κίνημα ώστε να μην αντισταθεί στην λαίλαπα των αντιαγροτικών αποφάσεων της Ε.Ε, της ΚΑΠ και των ελληνικών κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ που και οι δυο αξιοποίησαν τα αγροτοδικεία ως μέσο τρομοκράτησης και ποινικοποίησης των αγώνων μας.
Ήδη υπάρχουν κλήσεις αγροτών σε απολογία και από άλλους νομούς για την συμμετοχή τους σε ανάλογα αγροτικά συλλαλητήρια και κινητοποιήσεις, σε Καρδίτσα, Λάρισα, Κόρινθο κλπ.
Η κυβέρνηση γνωρίζει πολύ καλά ότι οξύνεται η βάρβαρη αντιλαϊκή πολιτική της, νέα βάρη δισεκατομμυρίων ευρώ καλούνται να πληρώσουν οι εργαζόμενοι, οι αγρότες, οι αυτοαπασχολούμενοι στις πόλεις με το Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, και πιστεύει ότι με την τρομοκρατία και την ποινικοποίηση, με τα ΜΑΤ και τα αγροτοδικεία θα κάμψει το αγωνιστικό φρόνημα και τις αντιστάσεις του λαϊκού κινήματος.
Είναι γελασμένη! Ο αυταρχισμός δεν πρόκειται να κάμψει τις αγωνιστικές διαθέσεις της μικρομεσαίας αγροτιάς αλλά θα γυρίσει μπούμερανγκ στους εμπνευστές του, πεισμώνει τους αγρότες ακόμη πιο μαζικά και δυναμικά, ακόμη πιο οργανωμένα να συνεχίσουν τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις του.
Στο μαύρο μέτωπο Κυβέρνησης-τρόικας-ΔΝΤ αντιπαρατάσσουμε το δικό μας μέτωπο του ΠΑΜΕ, της ΠΑΣΥ, της ΠΑΣΕΒΕ, της ΟΓΕ και του ΜΑΣ, την κοινή δράση και συμμαχία των λαϊκών στρωμάτων που πλήττονται από την βάρβαρη καπιταλιστική κρίση και τα αντιλαϊκά μέτρα με στόχο την ανατροπή τους και να ανοίξει ο δρόμος για την ανάπτυξη της ελληνικής κοινωνίας προς όφελος του λαού με κοινωνικοποίηση των βασικών μέσων παραγωγής, κεντρικό σχεδιασμό της οικονομίας, ολόπλευρη ανάπτυξη των παραγωγικών δυνατοτήτων της χώρας.
Αυτό αποτελεί τον μονόδρομο για μας και περνάει μέσα από τους αγώνες μας που συνεχίζονται ως την ανατροπή της εξουσίας τους.
Απαιτούμε να σταματήσει άμεσα το αίσχος των αγροτοδικείων και η ποινικοποίηση των αγώνων μας.