Την Κυριακή 22/5 ο Μαραθώνιος Κισσάβου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Ο «Μαραθώνιος Κισσάβου» θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 22 Μαΐου 2011 με ώρα έναρξης 08:00 από το κάμπινγκ Στομίου και τερματισμό στην πλατεία Αγιάς, όπου στις 15:00 θα γίνει και η βράβευση των αθλητών.
Στη διοργάνωση θα συμμετάσχει μεγάλος αριθμός αθλητών (αναμένεται να φτάσει τους 200), οι οποίοι θα διαγωνισθούν σε δύο κατηγορίες (ανδρών – γυναικών άνω των 18 ετών).
• Ο αγώνας ουσιαστικά ξεκινά το Σάββατο 21 Μαΐου και ώρα 19.00 στην παραλία Στομίου στον χώρο του Κάμπινγκ , όπου και θα γίνει η τεχνική ανάλυση αυτού στους αθλητές και αθλήτριες , από τον έφορο ορειβασίας του Ε. Ο. Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ & υπεύθυνο του αγώνα κ. ΚΑΡΑΤΣΙΒΗ ΔΗΜΗΤΡΗ, έμπειρο ορειβάτη, ο οποίος είναι και ο χαράκτης της διαδρομής.
• Την Κυριακή 22 Μαΐου και ώρα 08.00 θα ξεκινήσει ο αγώνας συνολικού μήκους 33,5 χιλ. με αφετηρία το Στόμιο , και θα ακολουθήσει την διαδρομή ΣΤΟΜΙΟ – ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΚΙΣΣΑΒΟΥ – ΚΟΡΥΦΗ ΚΙΣΣΑΒΟΥ – ΣΥΝΑΧΟΒΡΥΣΗ – ΑΝΑΤΟΛΗ – ΜΕΤΑΞΟΧΩΡΙ – ΑΓΙΑ
• Στον τερματισμό και με το πέρας του αγώνα, στην Αγιά, θα δοθούν στους αθλητές & αθλήτριες σάντουιτς αναψυκτικά , νερό κλπ .
• Η συμμετοχή των αθλητών και αθλητριών αναμένεται να φθάσει τους 130. Οι ηλικίες που συμμετέχουν είναι από 18 ετών και άνω , ενώ οι κατηγορίες θα είναι δύο, ανδρών & γυναικών. Το κόστος συμμετοχής είναι 25 € κατά άτομο και περιλαμβάνει την αστική ευθύνη , την μπλούζα αγώνα με το νούμερο και γενικά την υποστήριξη του αγώνα. Στους τρεις πρώτους αθλητές και αθλήτριες θα δοθούν κύπελλα ενώ όσοι τερματίσουν θα πάρουν αναμνηστικά μετάλλια και διπλώματα .
• Ενδιάμεσα της διαδρομής θα υπάρχουν (8) οκτώ σταθμοί εκτός της αφετηρίας και του τερματισμού , οι οποίοι θα πλαισιώνονται από έμπειρα μέλη του Ε. Ο. Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ αλλά και από τους υπόλοιπους εθελοντικούς συλλόγους . Αξίζει να αναφερθεί ότι σε σταθμούς οι οποίοι είναι επικίνδυνοι θα υπάρχει ένα μέλος της Ε. Ο. Δ. (ομάδα διάσωσης), από το τμήμα Σαμαρειτών του Ε.Ε.Σ. , από την Ένωση Ελλήνων Καταδρομέων τον Κυνηγετικό Σύλλογο και την Νέα Ακρόπολη. Κατά την διάρκεια του αγώνα η Αερολέσχη Λάρισας θα πραγματοποιεί πτήσεις ιδιαίτερα τις μεσημβρινές ώρες πάνω από την διαδρομή για τον φόβο πυρκαγιάς. Η επικοινωνία θα γίνεται μέσω της Ένωσης Ραδιοερασιτεχνών Θεσσαλίας με τρεις σταθμούς έτσι ώστε να καλύπτει όλη την διαδρομή . Επίσης σχεδόν σε όλο το μήκος της διαδρομής θα υπάρχουν άτομα διασκορπισμένα και σε επικίνδυνα σημεία για βοήθεια σε περίπτωση ατυχήματος. Θεωρούμε ότι η ασφάλεια των συμμετεχόντων είναι πρωταρχικός στόχος μας.
• Στους σταθμούς θα δίνεται νερό – ισοτονικά ποτά – αλμυρά σνακ – ξηροί καρποί κλπ.
• Όσοι αθλητές και αθλήτριες δεν περάσουν τον σταθμό του ΚΑΤΑΦΥΓΙΟΥ ΚΙΣΑΒΟΥ την 12.00 θα αποκλείονται και η μεταφορά τους θα γίνεται με τα λεωφορεία του ορειβατικού στην ΑΓΙΑ .
• Η απονομή θα γίνει στην ΑΓΙΑ στις 15.00 ανεξάρτητα από τους υπόλοιπους αθλητές που θα συνεχίζουν τον αγώνα.
• Κατά την αναμονή στην πλατεία Αγιάς θα υπάρχουν διάφορες εκδηλώσεις σε συνεργασία με τον Δήμο Αγιάς αλλά και διάφορους Συλλόγους.
Τη διοργάνωση στηρίζουν οικονομικά οι:
1. FUN CLUB SPITAKI
2. SAKORAFAS
3. ΦΥΣΙΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΝΕΡΟ ΣΑΜΑΡΙΝΑ.
4. ΑΦΟΙ ΜΠΡΕΖΑ
5. OLΙMPIOS PRO
6. LEROY MERLIN
7. ΟΣΠΡΙΑ ¨ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ¨
8. ΚΑΡΕΛΙΑΣ FOR SPORTS.¨
9. ΝΑΣΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Α. Ε.
10. ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΕΛΑΙΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΩΝ Ν. ΛΑΡΙΣΑΣ Π. Ε.
11. ΣΤΕΓΝΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ¨ΙΩΑΝΝΑ ΣΙΑΜΕΤΗ¨
12. ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΑ ¨ΠΑΣΠΑΛΙΑΡΗ¨
13. ΕΙΔΗ ΡΑΠΤΙΚΗΣ "ΦΙΛΙΠΠΟΥ"
14. ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΑ
15. ΔΕΥΑ ΛΑΡΙΣΑΣ
16. ΓΑΛΑΚΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ¨ΟΛΥΜΠΟΣ¨
17. ΟΙΝΟΠΟΙΕΙΟ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
18. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Α. Ε.
19. ΔΕΥΑ .ΛΑΡΙΣΑΣ
20. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ¨ η ΣΟΦΙΑ ΚΟΥΣΤΑ¨
Χορηγοί επικοινωνίας:
1. ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
2. ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
3. ENJOY RADIO
4. ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ ΑΓΙΑΣ
5. www.bestoflarissa.gr
Εθελοντική προσφορά
Εκτός από το ανθρώπινο δυναμικό που διαθέτει ο Ορειβατικός Σύλλογος, ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει να γίνει στην εθελοντική προσφορά για βοήθεια στον αγώνα από τις παρακάτω εθελοντικές οργανώσεις, οι οποίες κάθε μία με τις γνώσεις και την εμπειρία που διαθέτει, αναμφισβήτητα βοηθά, στην ομαλή διεξαγωγή αυτού, με στόχο την ελαχιστοποίηση των τυχόν προβλημάτων.
Αυτές είναι :
1. ΕΝΩΣΗ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.
2. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.
3. ΤΜΗΜΑ ΣΑΜΑΡΕΙΤΩΝ του Ε. Ε. Σ. .
4. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΣΩΣΗΣ.
5. ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΛΑΡΙΣΑΣ
6. ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ.
7. ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ.
8. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΛΑΡΙΣΑΣ.