Φεστιβάλ Χειροποίητης τέχνης 23 και 24 Μαρτίου στο Βόλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Η ένωση χειροτεχνών/καλλιτεχνών «ΧΡΩΜΑΤΟΣΚΟΠΙΟ» του Βόλου οργανώνει το 2ο Φεστιβάλ Χειροποίητης τέχνης. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 23 και 24 Μαρτίου στο LabArt, το νέο χώρο τεχνών στο συγκρότημα Τσαλαπάτα.
Στόχος μας είναι η προώθηση της χειροτεχνίας, η κοινοποίηση της κουλτούρας της ιδιόχειρης έκφρασης, η διάδοση της ενασχόλησης και των προτερημάτων αυτής. Η διοργάνωση της μη κερδοσκοπικής μας ένωσης, αποτελεί κομμάτι ενός ενιαίου πολιτιστικού έργου που παράγουμε στην πόλη του Βόλου.
Στην εκδήλωση θα πάρουν μέρος 40 καλλιτέχνες χειροποίητων δημιουργιών από όλη την Ελλάδα (κόμικς, πήλινα, ρούχα, παπούτσια, κεριά, κόσμημα, υφαντά, αξεσουάρ, τσάντες ποδηλάτου, ξύλινες κατασκευές, διακοσμητικά, δώρα, δίσκοι μουσικής, φελτ, ντεκουπάζ, φωτογραφία, πίνακες, μεταποιημένα, γλυκά του κουταλιού, λικέρ, πίτες, cupcakes, κεριά, σαπούνια, φυσικά καλλυντικά και βιολογικά προϊόντα).
Πρόσθετες δραστηριότητες θα είναι τα δημιουργικά εργαστήρια από τους ίδιους τους καλλιτέχνες στα οποία ο κόσμος θα έχει τη δυνατότητα να μάθει για την τέχνη της ανακύκλωσης και πως μπορεί να αξιοποιήσει συσκευασίες και υλικά από το σπίτι του.
Οι παράλληλες εκδηλώσεις που θα ερεθίσουν την περιέργεια και θα ενθαρρύνουν τους περισσότερους παρευρισκόμενους στο να ενσωματωθούν με τη γιορτή είναι το σεμινάριο εναέριων ακροβατικών το οποίο θα πραγματοποιηθεί στον εξωτερικό χώρο ή αν οι καιρικές συνθήκες δεν το επιτρέψουν, τότε μέσα στο lab art.
Επιπλέον έκθεση Κόμικς και σεμινάριο δημιουργίας κόμικς από τον γνωστό σκιτσογράφο Δημήτρη Σαββαΐδη – Θεσσαλονίκη.
Την πρώτη μέρα θα πραγματοποιηθεί επίδειξη μόδας με τις χειροποίητες δημιουργίες των μελών μας καθώς και ανταλλαγή ρούχων.
Το φεστιβάλ θα κλείσει τη δεύτερη μέρα μ’ ένα μουσικό πάρτι από διάσημο DJ set της Αθήνας, χορηγία του μαγαζιού για την έκθεση.
Μία τεράστια κατασκευή από ανακυκλώσιμο χαρτί, η οποία θα απεικονίζει έναν πλανήτη (το λογότυπό μας) θα τοποθετηθεί στο χώρο με σκοπό την φωτογράφιση, κοινοποίηση και διάδοση της τέχνης της ανακύκλωσης.
Η διαδικασία κατασκευής θα μαγνητοσκοπηθεί και θα μονταριστεί με σκοπό τη δημιουργία ενός βίντεο προμο για την εκδήλωση, το οποίο θα παρουσιάζεται και μέσα στο χώρο σε προτζέκτορα.
Επιπλέον βίντεο προβολές κόμικς και δημιουργίας.
Μεγάλη κλήρωση δώρων για τους παρευρισκόμενους.
ΕΙΣΟΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ!
Ώρες λειτουργίας του είναι από τις 12.00 πμ έως 22.00μ.μ.. Ενώ ο κόσμος μπορεί να παραμείνει στο χώρο για ποτό.
Tα έσοδα της εκδήλωσης θα διατεθούν για τους σκοπούς του ΧΡΩΜΑΤΟΣΚΟΠΙΟΥ.
Χορηγοί : Zissis Tambas Hairdressing,Svolos Restaurant, Efi Tattoo Clothing, Bike 30, Yaourtaki Volos Frozen Yogurt, Δημητριάδης Οπτικά, Έκφραση – Ντεκουπαζ & Χειροποίητο Κόσμημα, Περι Φρούτων, ΑΒβαείο Beer Restaurant, Σοφιάδης νήματα-υλικά ραφής, Ba.Ca.Re Ntelis, Συρίβελης Βιβλιοπωλείο.
Χορηγοί επικοινωνίας : Lab Art – Χώρος Τεχνών
Εφημερίδες : Μαγνησία, Θεσσαλία, Ταχυδρόμος
Τ.V. : Astra
Ράδιο : Perfect, Kiss Fm, Μαγνησία, Sports Fm
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ : 6947 252 189
https://www.facebook.com/events/414573125346345/
https://www.facebook.com/Chromoscope
Εmail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΗΜΕΡΟΥ
ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014
12.00 : Έναρξη * Ολοήμερη ανταλλαγή ρούχων
14.00 - 15.00 : Recycle Workshop ~ Κουμπαράδες από κονσερβοκούτια * Σοφία Λαμπράκη
15.00 - 16.00 : Recycle Workshop~ Σουπλά από χαρτί * Τζινέτα Μπαλντούμη
16.00 – 18.00 : Aerial Flow Yoga/ Aerial Dance Workshop with Giannis Karvelis/Aerial Yoga Volos
19.00 : 20.00 Fashion Show – Επίδειξη μόδας με τις χειροποίητες δημιουργίες μας
21.00 : Κλήρωση Δώρων
Special DJ set & Video projection all day long
ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014
12.00 : Έναρξη * Ολοήμερη ανταλλαγή ρούχων
15.00 – 16.00 : Recycle Workshop ~ Kατασκευές από Χαρτοπολτό * Ευφροσύνη Κοντούρη
16.00 – 18.00 : Recycle Workshop ~ Σοσπέσο με πλαστικά μπουκάλια & ντεκουπαζ με εφημερίδες * Βιβλιοπωλείο Συρίβελης
18.00 – 19.00 : Comic Workshop ~ Tips & Tricks από τον Δημήτρη Σαββαΐδη – COFIX – Thessaloniki
20.00 : Closing Party with Guest DJ
Special DJ set & Video projection all day long