Δασοφύλακας απειλήθηκε με αλυσοπρίονο στο Βόλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Συνελήφθη το απόγευμα της Τρίτης στο Βόλο, από αστυνομικούς του Αστυνομικού Τμήματος Βόλου της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μαγνησίας, 45χρονος, ο οποίος κατηγορείται για αντίσταση, απειλή, επικίνδυνη σωματική βλάβη σε βάρος δασοφύλακα και παράβαση του νόμου περί όπλων.
Ειδικότερα, ο 45χρονος οδηγώντας φορτηγό ιδιοκτησίας του, δε σταμάτησε σε σήμα δασοφύλακα, προκειμένου να του διενεργηθεί έλεγχος, με αποτέλεσμα ο δασοφύλακας να τον ακολουθήσει μέχρι την άφιξή του στην οικία του, όπου ο 45χρονος στάθμευσε το φορτηγό. Εκεί, ο συλληφθείς αρνήθηκε εκ νέου τον έλεγχο και επιτέθηκε στο δασοφύλακα, απωθώντας τον βίαια και προκαλώντας του σωματικές βλάβες στο πρόσωπο και το αριστερό του χέρι, ενώ στη συνέχεια, τον απείλησε με αλυσοπρίονο που είχε στην κατοχή του.
Το Ι.Χ. Φορτηγό αυτοκίνητο του 45χρονου κατασχέθηκε από το Δασαρχείο Βόλου μαζί με το φορτίο ξυλείας που βρέθηκε στο εσωτερικό του. Επιπλέον, κατασχέθηκε από τους αστυνομικούς το αλυσοπρίονο που χρησιμοποίησε ο δράστης για να απειλήσει τον παθόντα.