Ειδικότητα στις διαρρήξεις γραφείων είχε 25χρονος στο Βόλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Εξιχνιάστηκαν, από την Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Βόλου σε συνεργασία με την Υποδιεύθυνση Εγκληματικών Ερευνών Βορείου Ελλάδος, πέντε περιπτώσεις κλοπών και μία απόπειρα κλοπής γραφείων στο Βόλο και σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος ενός 25χρονου Αλβανού για διακεκριμένες περιπτώσεις κλοπής.
Ειδικότερα, ο 25χρονος διέπραξε, κατά το χρονικό διάστημα 14 Ιανουαρίου 2010 έως 28 Φεβρουαρίου 2010, τις εξής περιπτώσεις κλοπών:
• Νυχτερινές ώρες της 14/15 Ιανουαρίου 2010 παραβίασε είσοδο γραφείου στο Βόλο, εισήλθε εντός και αφαίρεσε το χρηματικό ποσό των 1900 ευρώ, ένα φορητό υπολογιστή, μία βιντεοκάμερα και μία φωτογραφική μηχανή συνολικής αξίας 800 ευρώ.
• Νυχτερινές ώρες της 18/19 Ιανουαρίου 2010 παραβίασε είσοδο γραφείου στο Βόλο, εισήλθε εντός και αφαίρεσε ένα φορητό υπολογιστή και ένα ασύρματο τηλέφωνο συνολικής αξίας 600 ευρώ.
• Νυχτερινές ώρες της 20/21 Ιανουαρίου 2010 παραβίασε παράθυρο γραφείου στο Βόλο, εισήλθε εντός και αφαίρεσε δύο φορητούς υπολογιστές και ένα κινητό τηλέφωνο συνολικής αξίας 1200 ευρώ, το χρηματικό ποσό των 400 ευρώ και εννέα άδειες οδήγησης.
• Νυχτερινές ώρες της 02/03 Φεβρουαρίου 2010 παραβίασε παράθυρο γραφείου στο Βόλο, εισήλθε εντός και αφαίρεσε το χρηματικό ποσό των 2300 ευρώ και ένα φορητό υπολογιστή αξίας 500 ευρώ.
• Νυχτερινές ώρες της 17/18 Φεβρουαρίου 2010 παραβίασε παράθυρο γραφείου στο Βόλο, εισήλθε εντός και αφαίρεσε μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, ένα GPS, ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο, ένα μέτρο τύπου λέιζερ και ένα δερμάτινο χαρτοφύλακα συνολικής αξίας 1000 ευρώ, ενώ προκάλεσε φθορές ύψους 500 ευρώ.
• Νυχτερινές ώρες της 17/18 Φεβρουαρίου 2010 παραβίασε είσοδο γραφείου στο Βόλο, εισήλθε εντός πλην όμως δεν αφαίρεσε τίποτα.
Προανάκριση ενεργεί η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Βόλου.