Εξιχνίαση ληστειών και διάρρηξης στο Βόλο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Εξιχνιάσθηκαν από την Υποδιεύθυνση Ασφάλειας της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μαγνησίας τέσσερις περιπτώσεις ληστειών σε βάρος ηλικιωμένων και μία διάρρηξη οικίας, που έγιναν το χρονικό διάστημα από τον Ιούνιο του 2012 μέχρι και το Φεβρουάριο του 2013 στο Βόλο.
Σχηματίσθηκε δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα για τα αδικήματα της συμμετοχής σε εγκληματική οργάνωση και της διάπραξης ληστειών και κλοπών, σε βάρος πέντε συνολικά πολιτών ηλικίας 36, 54, 21, 24 και 41 ετών.
Από αυτούς οι τέσσερις, ηλικίας 36, 54, 21 και 24 ετών έχουν ήδη κατηγορηθεί ως μέλη εγκληματικής οργάνωσης που διέπραττε ένοπλες ληστείες σε Αργολίδα και Πειραιά και μάλιστα ο 36χρονος και ο 54χρονος συνελήφθησαν, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Ναυπλίου, στις 7 Απριλίου 2013 στο Κρανίδι Αργολίδας.
Ως προς το χρονικό της υπόθεσης, ο 41χρονος συνελήφθη το πρωί της Τετάρτης 10 Απριλίου στο Βόλο, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας, διότι κατελήφθη να κατέχει παράνομα μία απομίμηση πυροβόλου όπλου, με μεταλλική γεμιστήρα, εντός της οποίας υπήρχαν τρία φυσίγγια κρότου. Κατασχέθηκαν το όπλο (replica) με τα φυσίγγια, δύο κινητά τηλέφωνα και μία κάρτα SIM που είχε επίσης, στην κατοχή του.
Από την αστυνομική έρευνα προέκυψε ότι από τις αρχές Μαΐου του 2012 έως και τα τέλη Φεβρουαρίου του 2013, ο συλληφθείς συμμετείχε μαζί με τους άλλους τέσσερις κατηγορούμενους σε εγκληματική οργάνωση, που διέπραττε ληστείες σε βάρος ηλικιωμένων και διαρρήξεις οικιών στο Βόλο. Ο ειδικότερος ρόλος του συνίστατο στην παροχή πληροφοριών και υποδείξεων, ως προς την επιλογή των θυμάτων για τη διάπραξη των εγκλημάτων τους.
Μάλιστα προηγούνταν τηλεφωνική προσυνεννόηση μεταξύ του συλληφθέντος και του 36χρονου, δύο έως τρεις μέρες πριν την τέλεση των αδικημάτων. Στη συνέχεια τα υπόλοιπα μέλη της οργάνωσης έρχονταν στο Βόλο μεσημεριανές ώρες για κατόπτευση των στόχων, ενώ το βράδυ τις ίδιας μέρας επιχειρούσαν σε βάρος των θυμάτων τους.
Εξιχνιάσθηκαν οι παρακάτω περιπτώσεις ληστειών και διαρρήξεων στο Βόλο:
• Τις πρώτες πρωινές ώρες της 18ης Ιουνίου 2012, οι δράστες έχοντας καλυμμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους με κουκούλες τύπου «full face», διέρρηξαν οικία 91χρονης, την ακινητοποίησαν προσωρινά και με την απειλή μαχαιριού αφού παράλληλα χρησιμοποίησαν σωματική βία, της αφαίρεσαν μεγάλο χρηματικό ποσό των 190.000 ευρώ και χρυσά κοσμήματα
• Τις πρώτες πρωινές ώρες της 11ης Νοεμβρίου 2012 οι δράστες εισήλθαν στην οικία 69χρονης και αφού την ακινητοποίησαν με τη χρήση σωματικής βίας, προξενώντας της σωματικές βλάβες, αφαίρεσαν μια χρυσή βέρα κι ένα δακτυλίδι (φο-μπιζού)
• Τις πρώτες πρωινές ώρες της 23ης Νεομβρίου 2012 οι δράστες εισήλθαν από ανασφάλιστη πόρτα στην οικία 68χρονης και αφού την ακινητοποίησαν σε πολυθρόνα, δένοντάς την με μονωτική ταινία, αφαίρεσαν το χρηματικό ποσό των 680 ευρώ
• Το βράδυ της 1ης Δεκεμβρίου 2012), οι δράστες διέρρηξαν μονοκατοικία, στην οποία διέμεναν μία 77χρονη κι ένας 69χρονος, χτύπησαν τους ηλικιωμένους, προξενώντας τους σωματικές βλάβες και αφαίρεσαν το χρηματικό ποσό των 10.400 και κοσμήματα.
• Το μεσημέρι της 28ης Φεβρουαρίου 2013, οι δράστες διέρρηξαν οικία 59χρονου και αφαίρεσαν κοσμήματα.
Η σχηματισθείσα δικογραφία υποβλήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Βόλου, ενώ την προανάκριση διενεργεί η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Βόλου.
Οι έρευνες συνεχίζονται προκειμένου να διαπιστωθεί τυχόν εμπλοκή των δραστών και σε άλλα παρόμοια αδικήματα.