Για 11η χρονιά οι "Εναλλακτικές Θερινές Διακοπές Ειρήνης" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
O μη κερδοσκοπικός Σύλλογος ΙΑΣΩ με έδρα το Βόλο, ασχολείται από 20ετίας, με θέματα που μας βοηθούν να ακολουθήσουμε έναν αρμονικό τρόπο ζωής, όπως: Ανανέωσης Σώματος - Συναισθηματικής, Νοητικής ισορροπίας - Επικοινωνίας.
Γενικά υπάρχει ένα καθημερινό ποικίλο πρόγραμμα Aυτογνωσίας Eναλλακτικών θεραπειών-Εκδηλώσεων - Παιχνιδιών – Χορού – Ψυχαγωγίας-φροντίδας Υγείας κ.α.
Επειδή πιστεύει ότι οι άνθρωποι μπορούν να ζήσουν ειρηνικά, με ανεκτικότητα και σεβασμό προς τον συνάνθρωπό, διοργανώνει κάθε χρόνο ( αρχές Αυγούστου) τις "Εναλλακτικές Θερινές Διακοπές Ειρήνης"
Φέτος οι κατασκηνώσεις πραγματοποιήθηκαν σε μια πανέμορφη τοποθεσία του Ελατοχωρίου Κατερίνης σε υψόμετρο 1200 μ. Εκεί και φέτος πάνω από 150 άτομα κάθε ηλικίας βίωσαν ενωμένοι, χαρούμενοι, κοντά στη φύση, με τις πορείες, το τραγούδι, τον χορό, τα παραδοσιακά και ψυχολογικά παιχνίδια, το τάβλι, το πιγκ-πογκ, την τοξοβολία, τις αυθόρμητες θεατρικές παραστάσεις γύρω από τη φωτιά τα βράδια και πολλά άλλα…
Όλα αυτά προσφέρονται αφιλοκερδώς.
Σκοπός είναι να νιώσουν όλοι μαζί συνθήκες ειρηνικής συμβίωσης και όπου ο καθένας σαν Ενεργός Πολίτης αισθάνεται ελεύθερος, συνεργάζεται, συμμετέχει σε όλα, προσφέρει όπου νομίζει για την καλύτερη διαβίωση με σεβασμό και ανεκτικότητα .
Η επαφή με Εναλλακτικούς Τρόπους βελτίωσης της Υγείας ,Επικοινωνίας, ψυχαγωγίας είναι θέματα ημερήσιας διάταξης .
Το ξεκίνημα έγινε το έτος 2001 και από τότε συνεχίζονται ανελλιπώς:
1η χρονιά Όλυμπος ………….. (Άγ.Ιωάννης) …………………….. 17 άτομα
2η « Φρακτό Δράμας …( Παρθένο δάσος ) ………………….45 «
3η « Όλυμπο …………….(Αγ. Τριάδα Καλλιπεύκης )………60 «
4η « Κίσαβο ………………..( Αριόπρινο ) ……… 75 «
5η « Περτούλι Τρικάλων (Αγ.Κυριακή )……………………….110 «
6η « Άγραφα Ευρυτανίας (Ξύλα Κόκκαλη)..……………… 100 «
7η « Μεντενίτσα Θερμοπυλών ( Παναγία)...……………….....90 «
8η « Νεραιδα Ευρυτανίας ( Μοναστήρι ) …………… 110 «
9η « Κλεινοβό Καλαμπάκας ( Αγ. Τριάδα )…………………… 130 «
10η « Ελατοχώρι Κατερίνης (Πέτρινο)………………..………. 190 «
11η χρονιά (φέτος) επίσης στο Ελατοχώρι στην ίδια τοποθεσία Κατερίνης με 150 άτομα.
Στις διακοπές ειρήνης συμμετέχουν άτομα από όλη την Ελλάδα, και κάποιοι από το εξωτερικό και κατασκηνώνουν σε δικές τους σκηνές ή τροχόσπιτα. Η διατροφή όλης της ημέρας (πρωί – μεσημέρι - βράδυ) για φέτος κόστισε για τους ενήλικες 12 € και για τα παιδιά ως 6η δημοτικού 6 €.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του ΙΑΣΩ : iasodimini.blogspot.com. Αξίζει.
Επιμέλεια Σωκράτης Βασιλάκος – κατασκηνωτής